کد خبر : 41525
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 23:17

شرح دعای روز اول؛ رمضان؛ سی پله به سمت عرش

شرح دعای روز اول؛ رمضان؛ سی پله به سمت عرش

ایسنا/قم استاد حوزه بیان کرد: سی روز ماه رمضان سی منزل گذر از خلق به حق است. نیایش‌های روزانه این ماه مرکبی برای گذر سریع‌تر منزل‌هاست. حجت‌الاسلام والمسلمین هادی عباسی، استاد سطح عالی حوزه با اشاره به آغاز ماه رمضان، گفت: درهای آسمان به تمام وسعتش گشوده شده و مشتاقانه منتظر ورود عاشقان است؛ در ۳۰

شرح دعای روز اول؛ رمضان؛ سی پله به سمت عرش

ایسنا/قم استاد حوزه بیان کرد: سی روز ماه رمضان سی منزل گذر از خلق به حق است. نیایش‌های روزانه این ماه مرکبی برای گذر سریع‌تر منزل‌هاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی عباسی، استاد سطح عالی حوزه با اشاره به آغاز ماه رمضان، گفت: درهای آسمان به تمام وسعتش گشوده شده و مشتاقانه منتظر ورود عاشقان است؛ در ۳۰ روز این مهمانی چشمه چشمه نور می‌روید و آسمان اجابت گسترده می‌شود؛ فوج فوج فرشته از آسمان به زمین می‌آیند تا انسان زمین را تا آسمان بدرقه کنند؛ انسانی که پس از سی روز بال پرواز می‌یابد.

وی افزود: رمضان که می‌آید فرشته‌ها با تمام وجود گوش می‌سپارند به زمزمه‌های عاشقانه بندگانی که خواسته‌های خویش را از معبودشان می‌طلبند و نگاهشان به دست‌هایی است که از سر نیاز به آسمان بلند می‌شود تا اجابت را به دستانشان هدیه کنند و چه خوب است که در این ماه مهربانی که خواسته‌ها به اندک زمانی مهر اجابت می‌خورد، برترین و بزرگ‌ترین خواسته‌هایمان را برزبان آوریم و برترین خواسته‌ها، همان‌ها است که بر زبان برترین بندگان جاری شده‌ و در میراث اسلامی ما نیز ثبت گشته‌است. از جمله این نیایش‌ها دعاهای روزانه این ماه است.

این استاد حوزه عنوان کرد: برای سیر از زمین به آسمان باید از سی منزل گذشت؛ سی روز ماه رمضان، سی منزل سیر از خلق به حق است و نیایش‌های روزانه هر ماه، مرکبی است برای گذر سریع‌تر از این منزل‌ها.

عباسی گفت: دعا و زمزمه نورانی اولین روز ماه مبارک رمضان در کلماتی چون «الّلهم اجعَل صِیامی فیه صِیامَ الصّائمین، و قیامی فیه قِیامَ القائمین، وَ نبّهنی فیه عَن نومهِ الغافلین، وَ هب لی جُرمی فیه یا إله العالَمین وَ اعفُ عنّی یا عافیاً عَن المُجرِمین» خلاصه شده است.

وی در شرح این دعا بیان کرد: در این دعا می‎گوییم که خداوندا! روزه مرا در این ماه، روزه روزه‌داران قرار بده و قیام و سحرخیزی‌ام را قیام سحرخیزان و نمازگزاران حقیقی قرار ده و در این ماه مرا از خواب غافلان بیدارکن و از جرم من درگذر، ای پروردگار جهانیان و مرا ببخشای ای بخشاینده گناهکاران.

عباسی با اشاره به فراز «الّلهم اجعَل صِیامی فیه صِیامَ الصّائمین»، گفت: ماه رمضان، ماه مهمانی خداست و انسان در اولین روز مهمانی خواسته‌های زیاد و متعددی دارد و این خواسته‌ها متناسب با سعه وجودی او است؛ اولین درخواست انسان روزه‌دار این است که روزه او روزه روزه‌داران باشد؛ روزه مراحل متعددی دارد، از روزه عام که نخوردن و نیاشامیدن است تا روزه خاص که روزه اعضا و جوارح است و نهایت روزه اخص یا خاص الخاص که توجه تام به خداست.

وی افزود: بهترین روزه روزه‌دار آن است که روزه‌اش مخصوص خدا باشد و غیر از خدا هیچ چیز در دلش جای نگیرد؛ پس در ابتدای مهمانی از خدا می‌خواهیم که روزه ما را روزه اخص قرار دهد؛ روزه‌ای که نه تنها نخوریم و نیاشامیم و گناه نکنیم، بلکه از هرآن‌چه غیر او است روزه باشیم.

این استاد سطح عالی حوزه با اشاره به حدیت «صوم القلب خیر من صیام اللسان و صوم اللسان خیر من صیام البطن» از امام علی(ع)  گفت: امام علی(ع) فرمود روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شکم است؛ و روزه قلب همان است که جز خدا در آن راهی نباشد.

عباسی در تشریح «و قیامی فیه قِیامَ القائمین» نیز تصریح کرد: چون در ماه مبارک رمضان سحرخیزی رواج می‎یابد، از خدا می‌خواهیم که این قیام و سحرخیزی ما را چون سحرخیزی قائمان قرار بدهد؛ کسانی که با تمام وجود در مقابل خداوند آماده‌اند (برای انجام هر کار خیری برمی‌خیزند) و نماز عاشقانه می‌خوانند.

وی افزود: در فراز «وَ نبّهنی فیه عَن نومهِ الغافلین» نیز از خدا می‎خواهیم که و ما را از خواب غافلان بیدار کن! انسان آگاهی می‌خواهد؛ توجه و تنبیه می‌خواهد؛ اگر آگاهی نباشد انسان در خواب غفلت فرو می‌رود و دچار خسرانی بزرگ می‌شود؛ «النّاس نیام اذا ماتوا انتهبوا؛ مردم خوابند و زمانی که از دنیا بروند بیدار می‌‏شوند».

عباسی عنوان کرد: امام صادق(ع) می‌فرماید: قرآن، عهد و پیمان خداوند با بندگانش است، پس برای شخص مسلمان شایسته است که با دقت در عهد و پیمان او[ خدا] نظر کند و هرروز پنجاه آیه از آن را بخواند؛ هرکس روزانه ۵۰ آیه از قرآن بخواند دچار غفلت نمی‌شود؛ بنابراین قرائت قرآن انسان را از خواب غفلت بیدار می‌کند.

وی در شرح «وَ هب لی جُرمی فیه یا إله العالَمین» نیز گفت: جُرم از جِرمی شروع می‌شود تا به کوهی می‌رسد؛ از پروردگار جهانیان می‌خواهیم که از جرم ما بگذرد تا به کوهی نرسد؛ کوه‌های با این عظمت از سنگ‌ریزه تشکیل شده‌اند و گناهان کوچک نیز هم‌چون سنگ‌ریزه گناهان بزرگ را سبب می‌شوند.

این استاد حوزه عنوان کرد: «وَ اعفُ عنّی یا عافیاً عَن المُجرِمین» نیز یعنی آنکه آخرین خواسته انسان در اولین روز ماه مبارک عفو و بخشش است تا با دلی پاک و روحی مطهر وارد مهمانی شود.

وی تأکید کرد: در این ماه باید از خداوند سبحان بخواهیم که روزه ما را روزه روزه‌داران واقعی و روزه ولی الله الأعظم قرار بدهد؛ باید همواره به خداوند عرضه بداریم که ای پروردگار شب‌زنده‌داران! شب‌زنده‌داری ما را شب‌زنده‌داری اولیای الهی به‌ویژه حضرت حجت قرار ده.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.