تاریخ انتشار : سه شنبه 1 آذر 1401 - 10:50
کد خبر : 204946

ضروری ترین نکات خرید ورق آلومینیوم: کدام سری آلیاژ آلومینیوم بهتر است؟

ضروری ترین نکات خرید ورق آلومینیوم: کدام سری آلیاژ آلومینیوم بهتر است؟

در بررسی نکات خرید ورق آلومینیوم یاد می گیرید که مدل های مختلف ورق های آلومینیوم چه ویژگی هایی دارند. همینطور ارزیابی های دقیقی صورت می گیرد تا متوجه شوید که خرید کدام مدل برای شما با کیفیت بهتری همراه خواهد بود. این موارد کمک می کند تا درگیر هزینه های اضافی نشوید. ورق های

در بررسی نکات خرید ورق آلومینیوم یاد می گیرید که مدل های مختلف ورق های آلومینیوم چه ویژگی هایی دارند. همینطور ارزیابی های دقیقی صورت می گیرد تا متوجه شوید که خرید کدام مدل برای شما با کیفیت بهتری همراه خواهد بود. این موارد کمک می کند تا درگیر هزینه های اضافی نشوید.راهنمای خرید ورق آلومینیوم

ورق های آلومینیوم در یک نگاه

این ورق ها وزن بسیار سبکی دارند و این موضوع سبب شده تا در بسیاری از صنایع از این محصول استفاده شوند. این ورق ها کاربرد زیادی دارند. آلومینیوم نوعی فلز است. فلزی که خواص فیزیکی گسترده ای دارد. در واقع ورق هایی که از این جنس ساخته می شود، براق و بسیار سبک هستند. مقاومت خوبی دارند. همینطور ضد خوردگی بوده و اشتعال زا نیستند. این پروسه سبب می شود تا خرید این محصول از دید بسیاری از افراد یک انتخاب هوشمندانه محسوب شود. این مواد غیر سمی هستند.

ورق آلومینیوم معمولاً به واسطه ابزارهای مخصوص برش داده می شوند. گاه نیاز است که جنس ورقه های نازک تر باشد و این موضوع سبب می شود که از ابزارهای پیشرفته تری برای برش این دستگاه استفاده شود. یک موضوع دیگر این است که نصب این ورق ها آسان بوده و نگهداری از آنها نیاز به هزینه زیادی ندارد. به طور کلی تنها پیچ و پلاک در اجرای این ورق ها کمک می کند. یک سری سیستم جوشکاری نیز مطرح است که سبب می شود ورق های آلومینیومی از نظر سبک اجرایی و مدل متنوع باشند.

راهنمای خرید ورق آلومینیوم

در نکات خرید ورق آلومینیوم توجه به مشخصات این ورق ها مهمترین اصل محسوب می شود. یک سری ویژگی های مهم وجود دارد که می بایست سعی کنید پیش از خرید به آنها دقت داشته باشید در غیر این صورت دچار مشکل می شوید.

یکی از مهمترین نکات خرید ورق از نوع آلومینیوم، قابلیت بازیافت این ورق ها است. در واقع ورقی که انتخاب می کنید می بایست از نظر کیفیت به صورتی باشد که خاصیت اولیه آن از بین نرود اما شرایط بازیافت آن وجود داشته باشد. این موضوع شاید در ابتدا اهمیت زیادی نداشته باشد اما قطعاً در مصارف گسترده، می تواند در هزینه ها صرفه جویی ایجاد کند. موضوع دیگر این است که قابل بازیافت بودن این ورق ها می تواند ۹۰ درصد انرژی مورد نیاز را تامین کند. بررسی ها اینطور مشخص کرده است که این ورق ها از نظر سبک اجرایی متنوع هستند و قابلیت بازیافت کمک می کند تا بتوانید به صورت دوره ای از این محصول استفاده کنید.

در صورتی که نیاز به خرید ورق های فلزی برای ادوات نظامی دارید و یا به دنبال محصولی هستند که بتواند پوشش زرهی بسیار مقاومی ایجاد کند قطعاً این ورق ها بهترین گزینه خواهد بود. البته که گرید بندی های مختلفی برای آنها گزارش شده است.نکات خرید ورق آلومینیوم

سه مشخصه مهم این نوع ورق

حقیقت این است که در اصلی ترین نکات خرید ورق آلومینیوم به سه مشخصه مهم برخورد کردیم که جا دارد در مورد هر یک صحبت کنیم. اندازه و ضخامت موارد مهمی هستند که در خرید هر فلزی باید به آنها دقت شود. هرچه میزان ضخامت کمتر باشد شرایط انعطاف پذیری بیشتر است. سایز این ورق ها نیز متفاوت در نظر گرفته می شود. بنابراین پیش از خرید باید بتوانید سایز و ضخامت ورق ها را بسنجید.

مورد بعدی این است که اگر نیاز به سطح مقاومت بالایی از ورق های آلومینیومی دارید بهتر است که این محصول را در شرایط دمایی سرد مورد استفاده قرار دهید. شرایط دمایی سرد سبب می شود که دوام ورق های آلومینیومی بیشتر شود و یک انتخاب کاملاً کاربردی محسوب می شود.

ورق های آلومینیومی به طور کلی می بایست از نظر انعطاف پذیری نیز تضمین شده باشند و این موضوع نیز بخش مهمی از نکات خرید ورق آلومینیوم محسوب می شود. در صورتی که به این سه مشخصه دقت کنید در نهایت محصولی که به دست شما می رسد از نظر کیفیت قابل قبول است. البته می دانید که ورق های آلومینیوم به طور کلی دارای سطح صاف و براقی بوده و به شکل یک دست طراحی شده اند. این ورق مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد.

نکات خرید ورق آلومینیوم در انواع مختلف

ورق های آلومینیومی انواع مختلفی دارند و یکی از مهمترین نکات خرید ورق آلومینیوم این است که هر یک از مدل ها را شناسایی کنید و سعی کنید دقت ویژه ای نسبت به این ورق ها داشته باشید. مورد اول ورق ساده است. ورق های ساده معمولاً سطحی صاف و رنگی بسیار شفاف دارند و البته که قیمت مناسبی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.

نوع دیگری از از ورق های آلومینیومی طراحی شده اند که به صورت آجدار بوده و برای مکان هایی که نیاز است از اصطکاک جلوگیری شود بهترین گزینه محسوب می شوند. این ورق ها شکل های متنوعی دارند. معمولاً مدل های مربعی و یا ضربدی این ورق ها به صورت خاصی طراحی می شوند. از سوی دیگر ورق های آلومینیومی بادامی نیز طراحی شده اند که از نظر عملکرد برای برخی از پروژه ها مناسب هستند.

خوشبختانه رنگ بندی های متنوعی برای ورق های فلزی دیده می شود. تنوع رنگی برای مدل های ساده و آجدار دیده می شود. یعنی شما محدودیتی در انتخاب رنگ مورد نظر ندارید و این موضوع سبب می شود که بهترین محصول به دست شما برسد.

شاید نام ورق دریایی کمتر به گوشتان رسیده باشد اما در بررسی نکات خرید ورق آلومینیوم، قطعاً باید این سبک را نیز بشناسید. آلیاژی که برای ساخت ورق های دریایی مورد استفاده قرار می گیرد دارای خاصیتی است که سبب می شود تا این ورق ها در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد. این ورق ها از فرسایش و زنگ زدگی در امان هستند. دقت کنید که این ورق ها به طور کلی برای ساخت وسایل حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می گیرند و البته که کیفیت ساخت بسیار عالی دارند.

آلیاژهای ورق آلومینیوم

 آلیاژهای این ورق

بررسی آلیاژهای مختلف ورقهای آلومینیوم در ابتدا کار ساده ای به نظر نمی رسد اما برای بررسی نکات خرید ورق آلومینیوم می بایست شناخت نسبی نسبت به این این آلیاژها داشته باشید. به طور کلی آلیاژهای آلومینیوم به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. دسته اول مشهور به آلیاژهای کار شده و دسته دوم مشهور به آلیاژهای ریختگی است. دقت کنید که هر یک از موارد یاد شده می توانند عملکرد مخصوص به خود داشته باشند.

آلیاژ آلومینیوم کار شده یعنی چه؟

آلیاژهای کارشده یک عدد ۴ رقمی هستند. هر رقم نشان دهنده یک مشخصه خاص است. مثلاً اولین رقم گروه آلیاژ را مشخص می کند. دومین عددی که مشاهده می شود مشخص می کند که آیا آلیاژ از نوع اصلی است و یا شامل مقداری ناخالصی می شود. در نهایت دو رقم آخر نیز درصد خلوص را مشخص می کنند. آلیاژهای کارشده که با عنوان کارپذیر نیز شناخته می شوند معمولاً شامل ۷ سری هستند. در هر ۷ سری امکان شکل دهی وجود دارد.

معرفی ۷ سری آلیاژ کارشده آلومینیوم

سری اول با عنوان آلیاژ آلومینیوم ۱۰۰۰ شناخته شده است. این آلیاژها تجاری هستند. در این آلیاژها به میزان ۹۹ درصد آلومینیوم استفاده می شود. ورق ها منعکس کننده نور هستند. این آلیاژها جنس نرمی دارند و از نظر چکش خواری نیز رتبه خوبی کسب کرده اند.

سری دوم آلیاژ آلومینیوم با عنوان آلیاژ ۲۰۰۰ شناخته می شود. این سبک از آلیاژها به طور کلی ترکیبی از آلومینیوم و مس هستند و مقاومت بالایی دارند. خاصیت جوشکاری آنها نیزز بالا است. برای تولید قطعات ظریف مهندسی از این سری استفاده می شود.

آلیاژ سری ۳۰۰۰ ترکیبی از آلومینیوم و منگنز هستند. در نکات خرید ورق آلومینیوم اشاره شده است که این سری از آلیاژهای آلومینیومی برای ساخت مخازن تحت فشار بهترین گزینه محسوب می شوند.

سری ۴۰۰۰ ترکیبی از سیلیسیم و آلومینیوم بوده و معمولاً کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سری ۵۰۰۰ ترکیبی آلومینیوم و منیزیم هستند که می توانند پایه آلیاژهای عملیات حرارت ناپذیر را تشکیل می دهند. منیم ها به طور کلی حلالیت چشمگیری در آلومینیوم دارند. حلالیت آنها نیز همراه با کاهش دما خواهد بود.

آلیاژهای سری ۶۰۰۰ در معروف ترین نوع ورق های آلومینیوم بوده و قطعاً در نکات خرید ورق آلومینیوم به آن می بایست توجه شود. این نوع ورقه ها دارای عناصری مانند منیزیم و سیلیسیم هستند و قابلیت شکل پذیری بالایی دارند. همینطور قطعات تولید شده توسط این آلیاژها به طور کلی در ساخت پروفیل نیز بسیار مناسب هستند. از این محصول برای ساخت راه آهن و یا بدنه خودرو استفاده می شود.

برای ساخت قطعات هواپیما از آلیاژ سری ۷۰۰۰ استفاده می شود و معمولاً قیمت بالایی دارد.

نکات خرید ورق آلومینیوم ریختگی

خاصیت ریختگی نیز از مواردی است که برای نکات خرید ورق آلومینیوم می بایست مدنظر قرار بگیرد. این آلیاژها از نظر استحکام و شکل پذیری امتیاز خوبی دارند. مقاومت این آلیاژها نسبت به خوردگی بالا است. به طور کلی این آلیاژها شامل کدهای ۳ رقمی هستند. اولین رقم گروه آلیاژ را مشخص می کند. در نهایت دو رقم باقی مانده نیز درصد خلوص آلومینیوم را بررسی می کند. این سری از آلیاژها نیز به ۶ گروه تقسیم می شوند. شماره گذاری از ۲۰۰ تا ۸۰۰ درنظر گرفته شده است. آلیاژ آلومینیوم ریختگی معمولاً مربوط به سری ۲۰۰ در نظر گرفته شده است. عنصر اصلی این آلیاژ نیز مس است. وزن این سری کم بوده و از نظر استحکام مکانیکی گزینه خوبی محسوب می شود.

اگر بخواهیم پرکاربردترین سری آلیاژهای آلومینیوم را معرفی کنیم باید سری ۳۰۰ را مثال بزنیم. این سری به طور کلی برای تولید قالب های دائمی یک انتخاب خوب محسوب می شوند. از این آلیاژها برای موتور خودروها و سر سیلندرها استفاده می شود. در ساخت قطعات موشک نیز این محصول به کار برده می شود. سری ۴۰۰ نیز پرکاربرد و ساده طراحی شده است. سری ۵۰۰ از نظر کاربرد محدود است. سایر سری های آلیاژهای ریختگی آلومینیوم ترکیبی از روی و قلع را شامل می شوند که استفاده محدود و خاصی دارند و در هر زمینه ای مورد استفاده قرار نگیرند.

نکات خرید اینترنتی ورق

در صورتی که قصد شما خرید ورق های آلومینیوم به شکل اینترنتی و غیر حضوری است می بایست در ابتدا بررسی کنید که محصول مورد نظر از وزن مناسبی برخوردار است یا نه. به طور کلی در صورتی ورق های آلومینیوم انتخاب خوبی محسوب می شود که وزن سبکی داشته باشد. هرچه جنس آلومینیوم مرغوب تر باشد در نهایت وزن آن نیز سبک تر است.

نکات خرید ورق آلومینیوم غیر حضوری به سطح یکدست و شفاف ورق های آلومینیومی نیز اشاره می کند. ورق های آلومینیومی که کیفیت بالایی دارند معمولاً سطح صافی دارند و به صورت شفاف ساخته می شوند. مثلاً برخی از مدل ها به صورت مات هستند. ورقه های آلومینیومی مات به نسبت سایر ورق ها عملکرد متفاوتی دارند.

انعطاف پذیر بودن ورق های آلومینیوم را هرگز از یاد نبرید. در خرید ورق های آلومینیومی، انعطاف پذیر بودن یک عملکرد اصولی محسوب می شود. به طور کلی اگر ورق جنس آلومینیوم از نظر انعطاف پذیری ضعیف باشد انتخاب خوبی محسوب نمی شود. در نهایت نیز می بایست به برند محصول دقت کنید. یک سری برندهای مطرح در بازار عرضه می شوند که می بایست مطالعه دقیق در مورد هر یک از آنها داشته باشید. هرچه برند معتبر تری را انتخاب کنید درنهایت سودآوری بهتری خواهید داشت.

جمع بندی

نکات خرید ورق جنس آلومینیوم به شما کمک می کند تا محصولی با کیفیت خریداری کنید. همینطور از نظر هزینه نیز برای شما بهتر خواهد بود. از یاد نبرید که ورق های آلومینیومی از نظر سبک اجرایی متنوع طراحی شده اند و هر محصول بر اساس کیفیتی که دارد درجه بندی می شود. اینطور که مشخص است ورق های آلومینیومی عرضه شده در مجموعه آهنرسان بر اساس سطح نیاز مشتریان طبقه بندی شده است. مشخصات هر محصول نیز بدقت سنجیده شده است. این موضوع را از یاد نبرید که این ورق ها بر اساس نوع و ساختار میتوانند قیمت های متفاوتی داشته باشند. کارشناسان فروش مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار می دهند تا درگیر هزینه های اضافی و تاخیر در خرید نباشید. آهن رسان توانسته تنوع بالایی درخصوص انواع ورقه های آلومینیومی در نظر بگیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn