کد خبر : 31168
تاریخ انتشار : جمعه 16 مهر 1400 - 23:04

عراقچی : مذاکرات را تا جایی که نظراتمان تامین بشود ادامه خواهیم داد/ناامید نیستیم‌

عراقچی : مذاکرات را تا جایی که نظراتمان تامین بشود ادامه خواهیم داد/ناامید نیستیم‌

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ اظهار کرد : ما نظرات خود را با منطق بیان می‌کنیم و محکم پشت این نظرات ایستاده‌ایم و مذاکرات را تا جایی که نظراتمان تامین بشود ادامه خواهیم داد.  به گزارش ایسنا ، سید عباس عراقچی در مورد  نتایج نشست کمیسیون

عراقچی : مذاکرات را تا جایی که نظراتمان تامین بشود ادامه خواهیم داد/ناامید نیستیم‌

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ اظهار کرد : ما نظرات خود را با منطق بیان می‌کنیم و محکم پشت این نظرات ایستاده‌ایم و مذاکرات را تا جایی که نظراتمان تامین بشود ادامه خواهیم داد.

 به گزارش ایسنا ، سید عباس عراقچی در مورد  نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز جمعه در وین برگزار شد، گفت:  همانطور که سابقاً هم توضیح داده شده بود این کمیسیون مشترک تشکیل شد تا مذاکرات بین ایران و بقیه اعضای برجام برای  بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات خود در برجام صورت بگیرد.

وی ادامه داد : شکل کار هم به این صورت بود که ما با اعضای برجام مذاکره می‌کردیم و آنها هم از مسیر دیگری با آمریکایی ها به صورت جداگانه.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که  ما دو گروه کاری تشکیل دادیم یک گروه در خصوص رفع تحریم ها و یک گروه در خصوص هسته ای، گفت :  این دو گروه در طول تقریبا سه روز مباحث فشرده ای داشتند و  می توانیم بگوییم که مقدار زیادی کار را جلو بردند.

وی افزود:چهارچوب‌های اقداماتی که طرفین باید انجام بدهند الان مقداری روشن تر از گذشته شده است. بعضی از اقدامات صریحا الان  مشخص است.
در مورد اینکه طرفین چگونه باید این اقدامات را انجام بدهند و اینکه باید در یک مرحله باشد بحث شده و فعلا روشن است.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت : هنوز مقداری کار باید ادامه پیدا کند تا لیست اقداماتی که هر طرف در یک مرحله باید انجام بدهند آماده بشود و توافق درمورد آن صورت بگیرد و ما اطمینان حاصل کنیم که همه تحریم هایی که باید برداشته شود، باید برداشته شود.

وی تصریح کرد : منظور از همه تحریم ها تمام تحریم هایی است که آمریکا طبق برجام موظف است آنها را بردارد همه تحریم هایی که در طول چهار سال گذشته در دوره آقای ترامپ وضع شده همه باید به صورت کامل لغو شود.

عراقچی در بخش دیگری از صحبت های خود با خبرنگار صداو سیما در وین پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفت :هفته پرکاری بود و رایزنی‌های مستمر بین همه طرف ها جریان داشت.  ما با سه کشور اروپایی به صورت جداگانه و همچنین با چین و روسیه ملاقات های دوجانبه داشتیم، و این دیدارها خیلی کمک کرد که بحث ها جلو برود.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد :  می‌توانم بگویم که در مسیر قرار گرفتیم ولی مسیر پیش رو مسیر پر سنگلاخ و مشکلی است و کار زیادی می برد و احتیاج به اراده سیاسی قوی در سمت آمریکا دارد که تصمیم بگیرد تا همه تحریم های خود را بردارد و امیدوار هستیم که به نتیجه برسد.

وی با بیان این که قرار بر این شد که هیئت ها برای رایزنی های بیشتر به پایتخت‌های خود برگردند و هفته آینده روز چهارشنبه مجدداً این نشست را با حضور کشورهای ۱+۴ از سر خواهیم گرفت، افزود : همین که در شرایط سخت کرونا که وین هم در قرنطینه کامل است کشورهای عضو برجام با ترتیبات و پروتکل های خاص بهداشتی به اینجا آمدند برای چنین بحث مهمی، نشان‌دهنده جدیت آنها برای احیای مجدد برجام است. این روحیه مثبت و جدیت را در اعضای برجام دیدیم و آنچه که آنها در مذاکرات هم نشان دادند بر همین جهت است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار کرد : من فکر می کنم فضای مذاکرات مثبت و سازنده است تا الان مسیر را مقداری جلو رفتیم ولی این طور نیست که بگوییم که حتما این مسیر به انتها می رسد، مشکلات زیادی سر راه وجود دارد ولی ناامید نیستیم.

وی ادامه داد : هر طرف مواضع خود را دارد اگر این مواضع با یکدیگر انطباق داشت که نیازی به این مذاکره و گفت‌وگو نبود. به هرحال تفاوت‌هایی بین مواضع طرفین وجود دارد و این طبیعت هر مذاکره‌ای است، مذاکره باعث می‌شود این مواضع به یکدیگر نزدیکتر بشود و و خواسته های ما تامین بشود و خواسته های طرف مقابل که به بازگشت ایران به برجام مربوط می شود بتواند تامین  شود.

عراقچی با بیان این که کار ما اینجا نزدیک کردن مواضع دو طرف است و طبیعی است که کار سخت و زمانبری است و هر کسی بر خواسته‌ها و مواضع خود پافشاری می‌کند، تصریح کرد: آنچه که به ما مربوط می شود این است که همه تحریم ها باید برداشته شود یعنی همه تحریم هایی که در دوره آقای ترامپ وضع شده و همه تحریم هایی که بر اساس برجام باید برداشته شود، مجموع این تحریم ها اگر برداشته شود و  خواسته های ما تامین خواهد شد  مسیر برای بازگشت به برجام باز می شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه این مصاحبه با بیان این که لغو کامل تحریم ها از نظر ما یعنی همه تحریم هایی که در برجام به آنها اشاره شده و باید طبق برجام برداشته شود و همه تحریم هایی که در چهار سال گذشته در دوران آقای ترامپ وضع شده است و باید برداشته شود، اظهار کرد : تمام تحریم ها در چهار سال گذشته به نوعی به خاطر برجام بوده و دولت قبلی آمریکا برای آن که برجام را از بین ببرد و به خیال خود به توافق بهتری برسند مجموعه ای  از تحریم‌ها را تحت عناوین مختلف به ایران تحمیل کردند که همه اینها باید برداشته شود چرا که به نوعی به برجام مربوط بود. این برداشتی است که ما از لغو همه تحریم‌ها داریم و طبیعتا در این جهت هم حرکت خواهیم کرد.

وی همچنین افزود:  همه اعضای برجام یعنی چین روسیه و سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که نقش هماهنگ‌کننده دارد از بازگشت هر دو طرف به تعهدات خود و بازگشت به برجام حمایت می کنند و سعی می کنند نقش مثبتی را ایفا بکنند، بعضی از این کشورها بیشتر و بعضی کمتر.هرچقدر که در مسیر یک توافق معقول حرکت بکنند و کمک کنند به این که خواسته های ما برآورده شود طبیعی است که ما هم به رایزنی و مشورت های خود با آنها ادامه خواهیم داد ولی اتکای ما به آنها نیست.

عراقچی تصریح کرد : ما نظرات خود را با منطق بیان می‌کنیم و محکم پشت این نظرات ایستاده‌ایم و مذاکرات را تا جایی که نظراتمان تامین بشود ادامه خواهیم داد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.