تاریخ انتشار : سه‌شنبه 19 اکتبر 2021 - 1:01
کد خبر : 60315

فعلا آثار خشکسالی در دیم زارهای آذربایجان غربی مشهود نیست

فعلا آثار خشکسالی در دیم زارهای آذربایجان غربی مشهود نیست

ایسنا/آذربایجان غربی سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر مزارع گندم استان از سطح سبز نسبتا مناسبی برخوردار هستند. جعفر وحدت امروز ۹ اردیبهشت اظهار کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از مزارع استان به کشت گندم اختصاص یافته است، افزود: از این میزان ۹۰ هزار و

فعلا آثار خشکسالی در دیم زارهای آذربایجان غربی مشهود نیست

ایسنا/آذربایجان غربی سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر مزارع گندم استان از سطح سبز نسبتا مناسبی برخوردار هستند.

جعفر وحدت امروز ۹ اردیبهشت اظهار کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از مزارع استان به کشت گندم اختصاص یافته است، افزود: از این میزان ۹۰ هزار و ۱۹۶ هکتار سطح کشت گندم آبی و ۳۰۰ هزار و ۹۳۲ هکتار گندم دیم است که به ترتیب ۰.۶ درصد و۴ درصد بیش از برنامه ابلاغی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه درصد از مزارع به صورت سه الی چهار برگی، ۲۵ درصد در مرحله پنجه، ۴۷ درصد در حالت پنجه کامل و ۲۰ درصد مزارع در مرحله ساقه دهی هستند، افزود: درحال حاضر در کل مزارع کود سرک استفاده شده و در ۲۷ درصد مزارع آبی و ۱۸ درصد مزارع دیم کودپاشی سرک مرحله دوم نیز انجام گرفته است.
وحدت با اشاره به کاهش بارندگی های در سال زارعی جاری گفت: متوسط بارندگی های استان در سال زراعی ۱۴۰۰– ۹۹ حدود ۲۰۶ میلیمتر بوده که این مقدار نبست به سال زراعی نرمال ۲۰ درصد و نسبت به سال زراعی گذشته ۲۸ درصد کاهش نشان می دهد.
وی اضافه کرد: با وجود کاهش بارندگی های وضعیت مزارع در حالت نسبتا مناسب بوده و این در حالی است که فروردین ماه سالجاری بارندگی موثری در استان ثبت نشده است ولی به علت پایین بودن درجه حرارت تا اواخر فروردین ماه آثار خشکسالی در دیم زارها مشهود نیست.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با ادامه روند فعلی و عدم بارندگی موثر در هفته های آینده آثار خشکسالی در اکثر مناطق استان ظهور کرده و با کاهش عملکرد خودنمایی خواهد کرد که پیش بینی می شود در صورت عدم بارندگی عملکرد محصول در اراضی آبی ۱۰ تا ۱۵ درصد و در مزارع دیم حدود ۶۵ تا ۵۰ درصد کاهش یابد.
به نقل از روابط عمومی این سازمان، وحدت با بیان اینکه عملیات مبازره با علف های هرز در ۵۰ درصد مزارع آبی و ۲۵درصد مزارع دیم و عملیات مبارزه با سن در بیش از ۶۲ هزار هکتار از مزارع آبی و دیم انجام گرفته و همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: در صورت عدم بارندگی رغبت کشاورزان برای مبارزه سن گندم در مزارع دیم کاهش یافته و این امر باعث خسارات غیرقابل جبرانی خواهد شد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها