تاریخ انتشار : دوشنبه 3 آوریل 2023 - 13:27
کد خبر : 217988

مالتودکسترین در بدنسازی – فواید و مضرات

مالتودکسترین در بدنسازی – فواید و مضرات

به هر گوشه از زندگی امروزی که سر بزنید و آن را با دنیای چند سال قبل مقایسه کنید، دریایی از تفاوت‌ها را می‌بینید که گویی متعلق به قرن‌ها پیش هستند. چنین تغییرات گسترده‌ای را می‌توان به سرعت پیشرفت علم نسبت داد. به هر میزان که دستیابی به دانش، مهارت و تکنولوژی‌های جدید تسریع می‌شود،

به هر گوشه از زندگی امروزی که سر بزنید و آن را با دنیای چند سال قبل مقایسه کنید، دریایی از تفاوت‌ها را می‌بینید که گویی متعلق به قرن‌ها پیش هستند. چنین تغییرات گسترده‌ای را می‌توان به سرعت پیشرفت علم نسبت داد. به هر میزان که دستیابی به دانش، مهارت و تکنولوژی‌های جدید تسریع می‌شود، تغییرات به وجود آمده در دنیا نیز چشم‌گیرتر خواهد شد.

حتی اگر به حوزه ورزش به عنوان حیطه‌ای مطلقاً فیزیکی و نسبتاً پایدار در گذر زمان نگاه کنید، آن را سرشار از تغییراتی می‌بینید که شکلی جدید از هر ورزش ساخته‌اند. برای مثال ورزش بدنسازی به لطف تولید ابزار و تجهیزات، فرمی حرفه‌ای به خود گرفته و برای تک تک نیازها، ابزاری در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر پیشرفت صنایع شیمیایی با تولید مکمل‌ها، دستیابی به فرم بدنی مورد نظر را در زمان کوتاه‌تری میسر می‌کند که البته این مورد، بسیار مورد بحث و اختلاف است.

امروزه پودرهای مکمل گوناگونی در باشگاه‌های بدنسازی به فروش می‌رسند که عموماً اطلاعاتی درباره ماهیت و اصالت آن‌ها در دسترس نیست. یکی از پرکاربردترین پودرهای بدنسازی که در فروشگاه‌های معتبر به فروش می‌رسد، «پودر مالتودکسترین» است. در این مقاله می‌خواهیم همه چیز را درباره مالتودکسترین بررسی کنیم. همراه ما بمانید.

images_1674726554.png

پودر مالتودکسترین چیست؟

اگر پودر مالتودکسترین را دیده باشید، می‌دانید که پودری شبیه به نشاسته است که به همان رنگ سفید موجود است. ماهیت این پودر، کربوهیدرات است. در واقع از مواد طبیعی مانند برنج، ذرت و نشاسته پودری به نام مالتودکسترین تهیه می‌شود که در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد. یکی از گسترده‌ترین کاربردهای این پودر را می‌توان در غذاهای بسته‌بندی شده دید. برای مثال در شرینی‌ها، آبنبات‌ها و انواع نوشیدنی‌ها برای بهبود طعم و قوام از مالتودکسترین استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم مختصر توضیحی درباره فرایند تولید این پودر ارائه کنیم، باید بگوییم که با وجود منشأ گیاهی این پودر، فرایند فراوری آن بسیار طولانی بوده و نهایتاً ماده‌ای که تحت عنوان مالتودکسترین به بازار ارائه می‌شود، ماده‌ای شیمیایی است. برای تولید این پودر ابتدا نشاسته‌ها خوب پخته می‌شوند و سپس، آنزیم‌هایی مثل آلفا آمیلاز باکتریایی به آن‌ها اضافه می‌شود. این کار نشاسته را بیش از پیش تجزیه می‌کند. در نهایت پودر سفیدی تولید می‌شود که کمتر از ۲۰ درصد قند داشته باشد و به عنوان مکمل کربوهیدرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مالتودکسترین چه کاربردهایی دارد؟

کربوهیدرات مالتودکسترین به طور کلی به عنوان یک ماده قوام‌دهنده و حجم‌دهنده در مواد غذایی فرآوری شده استفاده می‌شود. برای مثال برای تولید پودینگ‌ها یا سس‌ها می‌توان از پودر مالتودکسترین استفاده کرد. جالب است بدانید که این ماده خاصیت نگهدارندگی نیز دارد و به همین علت، در مواد غذایی فرآوری شده به فراوانی استفاده می‌شود. همچنین نقش خود به عنوان یک قند و کربوهیدرات را نیز به خوبی ایفا می‌کند و در محصولاتی چون آبنبات‌ها و شرینی‌های آماده به عنوان شیرین‌کننده استفاده می‌شود. از این پودر حتی در محصولاتی چون لوسیون‌ها و شامپوها نیز برای قوام بیشتر استفاده می‌شود.

باید بدانید که کربوهیدرات مالتودکسترین شبیه به دکستروز از طریق روده جذب شده و می‌تواند بر افزایش قند خون شما تأثیر داشته باشد. علاوه بر آن، شاخص گلایسمیک این محصول بیشتر از قند طبیعی بوده و تأثیرات وارده بیش از حالت معمول است. اگر قصد کاهش وزن را دارید، از پودر مالتودکسترین استفاده نکنید‌.

مالتودکسترین یکی از مکمل‌های مورد استفاده در ورزش است که این روزها استفاده از آن را به فراوانی می‌بینید. در واقع از آن‌ جا که مالتودکسترین یک کربوهیدرات زود هضم به حساب می‌آید، می‌توان از آن برای دریافت فوری کالری استفاده کرد. از طرفی ورزشکارانی که در تلاش برای افزایش وزن هستند، می‌توانند از این پودر برای دریافت کالری و افزایش وزن استفاده کنند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که پودر مالتودکسترین در افزایش قدرت بی‌هوازی نیز نقش دارد. این پودر معمولاً درون آب و نوشیدنی‌های دیگر حل شده و بین ورزش یا وعده‌های غذایی مصرف می‌شود.

با مزایا و معایب پودر مالتودکسترین آشنا شوید

مصرف پودر مالتودکسترین در بدنسازی فوایدی دارد که منجر به استفاده روزافزون از این ترکیب شده‌اند. لازم به ذکر است که زیاده‌روی در مصرف هر ماده‌ای با وجود مزایای متعدد، آن را به ماده‌ای آسیب‌رسان تبدیل می‌کند. این مسئله حتی برای ساده‌ترین نوشیدنی یعنی آب نیز صادق است؛ بنابراین نباید در مصرف کربوهیدرات مالتودکسترین زیاده‌روی کنید. چند مورد از فواید پودر مالتودکسترین را در این قسمت بیان کرده‌ایم:

 • این پودر به ورزشکاران کمک می‌کند تا برای مدت زمان بیشتر و طولانی‌تری ورزش کنند و به این ترتیب، نتیجه بهتری از تمرینات خود بگیرند.
 • گلیکوژن عضلات که در طی ورزش مصرف می‌شود، پس از آن با مصرف پودر مالتودکسترین به سرعت جایگزین می‌شود.
 • مالتودکسترین چربی، فیبر یا پروتئین زیادی ندارد. در این مورد نداشتن چربی را می‌توان به عنوان یکی از مزایای پودر مالتودکسترین برشمرد.
 • اگر مواد تشکیل‌دهنده مکمل‌های غذایی را بررسی کنید، حتماً مالتودکسترین را در میان آن‌ها می‌بینید. این ماده به عضله‌سازی و افزایش وزن کمک می‌کند.
 • افرادی که دچار هایپوگلایسمی مزمن هستند و دائماً قند خون پایینی دارند، می‌توانند از این پودر برای بالا بردن سطح قند خون استفاده کنند.
 • به طور کلی گفته می‌شود که پودر مالتودکسترین بر هضم غذا مؤثر است و عملکرد هاضمه را بهبود می‌بخشد. پودر مالتودکسترین با تأثیر بر روده‌ها این فرایند را تسهیل می‌کند.
 • شواهدی مبنی بر تأثیر مالتودکسترین بر عملکرد روده و سرکوب تومورهای احتمالی وجود دارند که فواید مالتودکسترین برای روده‌ها را تأیید می‌کنند.

images_1674726575.png

آیا کربوهیدرات مالتودکسترین ضرر دارد؟

پودر مالتودکسترین از جانب سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک ماده بی‌خطر شناخته شده و جایگاه مطلوبی نیز در میان مواد مکمل دارد؛ بنابراین نمی‌توان آن را ماده‌ای مضر دانست. با این حال برخی از افراد با شرایطی خاص، بهتر است از مصرف این ماده خودداری کنند.

 • در صورتی که روده‌ای حساس و مستعد بیماری دارید، بهتر است از مصرف مالتودکسترین اجتناب کنید.
 • در صورتی که می‌خواهید وزن کم کنید، مصرف مالتودکسترین پیشنهاد خوبی به نظر نمی‌رسد. این ماده با افزایش سریع قند خون و جذب بالا، وزن را افزایش خواهد داد.
 • افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا کسانی که سابقه حساسیت به مواد افزودنی خاصی را دارند، باید نسبت به استفاده از پودر مالتودکسترین محتاط باشند.

بهترین پودر مالتودکسترین را از کجا تهیه کنیم؟

چنانچه قصد خرید کربوهیدرات مالتودکسترین را داشته باشید، بسیار مهم است که آن را از منبعی معتبر تهیه کنید. به طور کلی مکمل‌های غذایی حساسیت بالایی دارند و امکان تقلبی بودن آن‌ها نیز وجود دارد. به همین دلیل باید نسبت به فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید، اطمینان کامل داشته باشید. برای تهیه پودر مالتودکسترین و سایر پودرهای مکمل، ما به شما فروشگاه «پارسی پودر» را پیشنهاد می‌کنیم.

انواع گوناگونی از پودرهای مکمل در پارسی پودر به صورت اینترنتی به فروش می‌رسند که همه آن‌ها از بهترین برندهای تولیدکننده جهانی هستند؛ بنابراین می‌توانید بدون نگرانی از تقلبی بودن پودرها، آن‌ها را از سایت پارسی پودر سفارش دهید و استفاده کنید. انواع پروتئین‌ها ماننده پروتئین mpi ، کافئین، فیبر، کربوهیدرات و انواع مختلف پودرها و حتی شیرخشک بدون چربی را می‌توانید در وب‌سایت پارسی پودر بیابید. تنوع بی‌نظیر محصولات در کنار خدمت‌رسانی حرفه‌ای، پارسی پودر را به یکی از پیشتازان این حرفه تبدیل کرده است.

images_1674726604.png

کلام آخر

در این مقاله به معرفی پودر مالتودکسترین و کاربردهای آن پرداختیم. همچنین مزایا و معایب استفاده از آن را بررسی کردیم و بهترین منبع برای خرید پودر مالتودکسترین را به شما معرفی کردیم. پارسی پودر، ارائه‌دهنده انواع پودرهای مکمل اصل و باکیفیت به صورت اینترنتی، ۲۴ ساعت شبانه‌روز برای ثبت سفارش در دسترس شماست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.