کد خبر : 32003
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲:۲۶

مبارزه با آفات زراعی با توجه به کاهش بارش‌ بسیار ضروری است

مبارزه با آفات زراعی با توجه به کاهش بارش‌ بسیار ضروری است

ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به شروع خشک سالی از اسفند ماه تاکنون اعلام کرد که به دلیل کاهش بارش‌ها مزارع استان مورد حمله آفات قرار می‌گیرند که مبارزه به موقع و اصولی با آن‌ها حائز اهمیت است. فرید سپری در جلسه توسعه سرمایه‌گذاری با حضور مدیر امور شعب بانک کشاورزی اظهار کرد

مبارزه با آفات زراعی با توجه به کاهش بارش‌ بسیار ضروری است

ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به شروع خشک سالی از اسفند ماه تاکنون اعلام کرد که به دلیل کاهش بارش‌ها مزارع استان مورد حمله آفات قرار می‌گیرند که مبارزه به موقع و اصولی با آن‌ها حائز اهمیت است.

فرید سپری در جلسه توسعه سرمایه‌گذاری با حضور مدیر امور شعب بانک کشاورزی اظهار کرد که بانک کشاورزی و مراکز جهاد کشاورزی سراسر استان در یک سال گذشته کارهای بسیار قابل تقدیری را انجام داده‌اند.
وی افزود که ۳۷ هزار و ۸۵۵ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که منجر به پرداخت یک هزار ۸۴۲ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی شد.
رئیس جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد که این اعداد و ارقام نمایانگر حمایت‌های همیشگی جهاد کشاورزی برای مدرن سازی کشاورزی در کردستان است.
وی عنوان کرد که رسالت سالجاری بر اساس شعار سال باید بیشتر بر مانع‌زدایی و پشتیبانی متمرکز باشد تا به هدف اصلی که تولید و اشتغالزایی است برسیم.
سپری ادامه داد که وجود تسهیلات ارزان قیمت که برای جذب آن ضرب‌العجلی نباشد می‌تواند در آینده کمک شایانی به رونق بخش کشاورزی کردستان بکند.
وی با اشاره به کمبود بارش در سالجاری خاطرنشان کرد که اسفند گرم و بهار گرم و خشک زنگ خطر برای بخش کشاورزی را به صدا درخواهد آورد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: پدیده جمع شدگی برگ گیاهان که به واسطه حفظ آب و جلوگیری از دریافت زیاد تشعشعات خورشید صورت می‌گیرد از هم اکنون در گیاهان مشاهده می‌شود که عمق فاجعه را نشان می‌دهد.
وی اظهار کرد که میانگین بارش‌ها نسبت به مقیاس بلند مدت ۱۷ درصد کاهش داشته است و نبود بارندگی در این فصل برای گیاهان بسیار مضر است.
سپری تصریح کرد که امسال سال بسیار جدی در بخش کشاورزی است، جلسات و نظارت‌ها باید به صورت روزانه و مستمر باشد زیرا امنیت غذایی در مخاطره قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد که توجه به تولید بذر یکی از نکات حائز اهمیت است زیرا در سال گذشته با وجود اینکه شرایط از سالجاری به مراتب بهتر بود ولی بازهم مشکل تامین بذر وجود داشت.
وی ادامه داد که در صورتی که به وضعیت تولید بذر توجه نشود بذری برای کاشت در سال ۱۴۰۰_۱۴۰۱ وجود نخواهد داشت.
سپری خاطرنشان کرد که با وجود شرایط بارشی نامناسب همچنان به تولید محصول در کردستان به دلیل وجود شب‌های خنک امیدواریم پس باید این امیدواری را نیز به کشاورزان منتقل کنیم.
وی گفت: محلول پاشی‌ها با نظر کارشناسی می‌تواند گیاهان را در مقابل تنش آبی مقاوم تر و به نوعی بازسازی کند تا در فصل مورد نیاز گیاه بتواند دانه‌های خود را به اصطلاح پر نماید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به ضرورت توجه به بخش زراعت اظهار کرد که باید بیش از پیش به بخش زراعت توجه کرد زیرا توسعه بخش‌های مهم دیگر همچون دامپروری در گروه توسعه زراعت است.
وی افزود که در استان‌هایی از کشور با شندیدن اخبار خشکسالی اقدام به کشتار دام‌های مولد کرده‌اند که کاری بسیار نادرست است.
سپری درپایان یادآور شد که بانک‌ها به ویژه بانک کشاورزی با توجه به شرایط ویژه امسال و شروع خشکسالی از اواسط اسفند ماه نقش ویژه‌ای در تولید پایدار محصول دارند.
خلیل فعله‌گری با بیان اینکه تسهیلات بخش کشاورزی در سال ۹۹ از منابع مختلفی تامین شده است اظهار کرد که ۳۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض آبیاری تحت فشار، خط مکانیزاسیون ۱۳۹ میلیارد تومان، اشتغال پایدار روستایی ۳۸ میلیارد تومان و بند الف تبصره ۱۸ نیز ۶۰ میلیارد تومان در سال گذشته پرداخت شده است.
وی افزود که یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی بانک کشاورزی در بخش کشاورزی در سال گذشته تسهیلات پرداخت شده است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد که از منبع سرمایه در گردش بانک‌های تجارت، توسعه تعاون و ملی در سال گذشته و در بخش کشاورزی ۱۶۱ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که عمده‌ی آن توسط بانک ملی انجام گرفته است.
وی درپایان یادآور شد که تاکنون جمعا یک هزار ۸۴۲ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت شده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.