تاریخ انتشار : یکشنبه 19 دی 1400 - 18:35
کد خبر : 188491

مجوز مشاغل خانگی سه روزه صادر می‌شود

مجوز مشاغل خانگی سه روزه صادر می‌شود

ایسنا/لرستان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: سامانه صدور مجوز بعد از ثبت درخواست متقاضیان مشاغل خانگی، طی سه روز به کارشناسان اجازه بررسی می‌دهند، در غیر این صورت مجوز به طور خودکار و الکترونیکی صادر می‌شود. حجت‌الله عبدالملکی، در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، اظهار کرد: دستگاه‌های متولی صدور مجوزهای خانگی

مجوز مشاغل خانگی سه روزه صادر می‌شود

ایسنا/لرستان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: سامانه صدور مجوز بعد از ثبت درخواست متقاضیان مشاغل خانگی، طی سه روز به کارشناسان اجازه بررسی می‌دهند، در غیر این صورت مجوز به طور خودکار و الکترونیکی صادر می‌شود.

حجت‌الله عبدالملکی، در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، اظهار کرد: دستگاه‌های متولی صدور مجوزهای خانگی مکلفند در مدت ۱۰ روز لیست مشاغل مجاز و ممنوع را به دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی اعلام کنند، بعد از این مدت فهرست‌ها پذیرفته نیست.

وی با بیان اینکه صدور مجوزها با همکاری همه دستگاه‌ها در حوزه کسب و کار خانگی به سه دسته تقسیم می‌شود، عنوان کرد: لیست نخست فعالیت‌های ممنوعه، لیست دوم فعالیت‌های مجاز و لیست سوم جزو فعالیت‌هایی است که غیر از این دو لیست هستند.

عبدالملکی ادامه داد: در لیست‌های مجاز، متقاضی مشاغل خانگی درخواست مورد نظر را ثبت می‌کند، ظرف سه روز کاری مجوز بررسی و اعلام می‌شود اگر در این صورت اعلام نشد سیستم به صورت خودکار مجوز را صادر می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: مسئله صدور مجوزها در خصوص آموزشگاه‌های آزاد انجام شد که مؤثر بود.

وی با بیان این‌که متقاضیان باید تعهدنامه سیستمی را تأیید کنند، گفت: دستگاه‌ها بر فعالیت مشاغل نظارت‌ها را انجام می‌دهند.

عبدالملکی با بیان اینکه مشاغل خانگی نقش مهمی در زیست‌بوم اشتغال دارند، تصریح کرد: این مشاغل سرمایه و منابع مالی کمتری نیاز دارد، بدون اینکه هزینه‌ای برای مکان اختصاص دهند افراد در محل سکونت و در کنار خانواده مشغول به کار می‌شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: مشاغل خانگی، خانواده محور هستند براین اساس والدین علاوه‌بر اینکه اقدام به کسب درآمد می‌کنند در خانه مراقب فرزندان نیز هستند.

وی با تأکید بر اینکه در کشورهای پیشرفته مشاغل خانگی رونق دارد، گفت: در کشورهای فوق‌صنعتی ۲۳ درصد کل مشاغل به مشاغل خانگی اختصاص دارد چراکه این مشاغل نسبت مستقیم با پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور دارد.

عبدالملکی افزود: با ایجاد مشاغل خانگی بخشی از زنجیره ارزش افزوده به خانه‌ها منتقل و درآمد کسب شده بین افرادی که در خانه کار می‌کنند، توزیع می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان این‌که در اقتصاد کشورمان و زیست‌بوم اشتغال فرصت‌های بی‌نهایتی برای اشتغال خانگی وجود دارد، اظهار کرد: فرهنگ‌های بومی و قومیتی خلق کننده مشاغل خانگی هستند و این وسعت سرزمینی و روستایی فرصتی برای توزیع مشاغل خانگی است.

وی گفت: طولانی شدن صدور مجوزها، تأمین مالی و بازاریابی مشکلاتی را ایجاد کرده است تا  قطار مشاغل خانگی حرکت نکند و اتفاق اساسی نیافتاده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه ۲۴۰ هزار شغل در بخش خانگی ایجاد است، گفت: ظرفیت ما بیشتر از این است، با روش‌های گذشته دستاوردی در این زمینه نخواهیم داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در دوره جدید نیازمند به اتفاقات جدید هستیم، در دولت سیزدهم دو اتفاق مهم افتاده که یکی کاهش صدور مجوزها بوده که مجلس این قانون را تصویب کرد و دیگری تسهیل در صدور مجوز مشاغل خانگی در جلسه شورای عالی اشتغال رقم خورد.

وی به دومین جلسه شورای عالی اشتغال اشاره کرد و افزود: ۱۴ بند مصوبه در این جلسه داشتیم که یکی‌از آن‌ها تسهیل در مجوز خانگی بود تا سختگیری‌ها به بعد از صدور مجوزها در مرحله نظارت بر مشاغل خانگی موکول شود.

عبدالملکی با اشاره به تسهیل در صدور گواهی مهارت، تأکید کرد: برای متقاضیانی که دنبال دریافت تسهیلات هستند تأییدیه دستگاه اجرایی به‌عنوان گواهی مهارت پذیرفته می‌شود تا زمانی‌که تأییده از سازمان فنی‌وحرفه‌ای صادر شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای اینکه انحراف از تسهیلات صورت نگیرد تا صدور تأییده فنی و حرفه‌ای، نظارت بر تسهیلات اعمال می‌شود.

وی از ایجاد میدان کارآفرینی در شهرها خبر داد و گفت: وزارت کشور در این زمینه اقداماتی انجام داده تا در هر شهری میدان کارآفرینی برای فروش محصولات و کالاها ایجاد شود اکنون کارهایی در این زمینه آغاز شده است.

عبدالملکی گفت: بر این اساس بازارهای موقتی نظام‌مند می‌شود، ضمن اینکه پلتفرم‌های فروشگاهی و بازاری از سوی معاونت امور تعاون وزارت کار طراحی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در بودجه ۱۴۰۱ منابع تأمین مالی برای ایجاد مشاغل در نظر گرفته شده که به بهبود فضای کسب و کار کمک می‌کند.

وی بر تسهیل در مالیات برای کسب و کارها در چارچوب قوانین و رفع موانع تأکید کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn