تاریخ انتشار : شنبه 16 مرداد 1400 - 20:30
کد خبر : 3082

محیط بانان دلسوز نمی‌خواهند، حق و حقوقشان را تامین کنیم

محیط بانان دلسوز نمی‌خواهند، حق و حقوقشان را تامین کنیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه هرزمان در جمع محیط بانان حاضر می شوم دو موضوع مهم برایم تداعی می‌شود، گفت: یکی مشکلاتی است که محیط بانان با آن مواجه هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارئه می دهند. سعید محمودی در مراسم گرامیداشت

محیط بانان دلسوز نمی‌خواهند، حق و حقوقشان را تامین کنیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه هرزمان در جمع محیط بانان حاضر می شوم دو موضوع مهم برایم تداعی می‌شود، گفت: یکی مشکلاتی است که محیط بانان با آن مواجه هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارئه می دهند.

سعید محمودی در مراسم گرامیداشت روز ملی محیط بان که امروز در اداره کل محیط زیست استان تهران برگزار شد با بیان اینکه جدای همه اتفاقاتی که برای محیط زیست کشور می‌افتد، محیط زیست امروز گرفتار قهر طبیعت هم شده است، اظهارکرد: کشور ما حداقل دو دهه است که در سخت‌ترین شرایط خشکسالی قرار داشته است و این شرایط شاید در ۲۰۰ سال گذشته به این شکل رخ نداده باشد و این نوسانات اقلیم باعث بر هم خوردن شرایط اکولوژیک حتی بدون دخالت انسان می‌شود.

وی ادامه داد: از طرفی  توسعه‌های بی‌رویه هم که در بسیاری از  مناطق طبیعی و با ارزشمان شاهد بوده‌ایم بر محیط زیست آسیب وارد کرده و همه این مسائل به اندازه کافی توان اکولوژیک زیستگاه‌ها را کاهش داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه با تمام این مسائل و مشکلات، خدمات محیط بانان ما در حفاظت از محیط زیست آنقدر با ارزش بوده که هنوز در رده بهترین کشورهای دنیا از منظر محیط زیست طبیعی و حیات وحش قرار داریم، تصریح کرد: به عقیده من تعصب محیط بانان در حفاظت از محیط زیست باعث شده است که در طبقه بندی بهترین کشورها از منظر نگهداری و حفاظت از جمعیت‌های با ارزش باشیم.

وی با بیان اینکه محیط بانان برای حفظ ذخایر ژنتیکی و با اهمیت کشور جان خود را فدا می‌کنند و این بسیار با ارزش است، خاطرنشان کرد: محیط بانان دلسوز نمی‌خواهند بلکه باید تلاش کنیم تا این قشر از حق و حقوق قانونی خود برخوردار شوند.

مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست

در ادامه این مراسم حشمت اله عسگری – معاون امور اقتصادی استانداری تهران -با بیان اینکه شغل محیط بانی از جمله مشاغل دشوار است و اگر عشق و علاقه به آن نباشد کمتر کسی آن را به عنوان شغل ترجیح می‌دهد، گفت: این عشق و علاقه به محیط زیست و حیات وحش باعث می‌شود تا به رغم مشقت هایی که این شغل دارد، عاشقان طبیعت در این عرصه حضور پیدا کنند.

وی با بیان اینکه مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست و تلاشمان باید برای جلوگیری از قربانی شدن آن باشد، تاکید کرد: باید بتوانیم تفکر و نگاهمان را به مدیریت محیط زیست تغییر دهیم و آن را اصلاح کنیم و با بهره‌گیری از مدیریت مشارکتی، محیط زیست را به یک ارزش تبدیل کنیم. در این صورت است که جمعیت حامی محیط زیست چند برابر می‌شود و همگان در مدیریت محیط زیست مشارکت خواهند داشت.

عسگری با اشاره به اینکه در کشور ما به بهانه‌های توسعه و ایجاد اشتغال برای محیط زیست مزاحمت‌هایی ایجاد شده که همه آنها هزینه بر بوده است، گفت: با مطالعه اسناد آمایشی استان تهران و نگاه به افق جمعیتی که در آن حدود چهار و نیم میلیون نفر تعریف شده بود درمی‌یابیم که امروز با واگرایی جدیدی در جمعیت مناطق مواجه هستیم و این عدم تعادل، اثرات مخربی بر محیط زیست خواهد داشت.

شغل محیط بانی به خوبی شناسانده نشده است

در ادامه این مراسم سمیه رفیعی – رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اسناد بالا دستی به‌خوبی به موضوع محیط زیست، منابع طبیعی و عرصه های ملی پرداخته شده است اما در عمل کار برای محیط زیست بسیارسخت است، گفت: کار به جایی رسیده است که اگر بخواهیم برای محیط زیست قدمی برداریم با کوهی از مشکلات در عمل مواجه می‌شویم و باید با تلاش بسیار ثابت کنیم که محیط زیست مسئله مهمی است و اگر الان کاری برای محیط زیست نکنیم باید درآینده نزدیک هزینه‌های هنگفت به همراه تلاشی مضاعف در بخشهای دیگر صرف جبران مافات کنیم.

رفیعی با بیان اینکه به خاطر دفاع از محیط زیست، شناساندن اهمیت محیط زیست و شغل محیط بانی و رفع مشکلات و دغدغه های محیط زیستی وارد مجلس شده‌ام، افزود: در این یک سال با کمک سازمان برنامه و بودجه و البته خود سازمان محیط زیست، یک ردیف اختصاصی برای یگان حفاظت محیط زیست اختصاص یافت که در طول۴۲ سال بودجه ریزی  اقدام بی نظیری بود.

وی با بیان اینکه در مجلس به‌سختی از بودجه و اعتبارات سازمان محیط زیست دفاع کردیم، اظهارکرد: با اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی بودجه سازمان محیط زیست به حدود دو برابر ارتقا یافته است و بودجه اجرایی و هزینه‌ای سازمان حفاظت محیط زیست، در مجموع  ۸۸ درصد پیشرفت پیدا کرد.

رفیعی ادامه داد: بر این اساس امسال سازمان محیط زیست موظف است حقوق، معوقات، حق لباس، حق غذا و تمام مواردی که جزو مطالبات است به محیط بانان پرداخت کند و این بودجه نباید در جای دیگر از سوی این سازمان هزینه شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت معیشت و حقوقی کارکنان سازمان محیط زیست،کمبود امکانات لازم و نبود فناوری‌های نوین اظهار کرد: درد بزرگ این است که شغل محیط بانی به‌خوبی شناسانده نشده است و امروز محیط بان ما باید با جان خود از محیط زیست، طبیعت و حیات وحش دفاع کنند.

وی در ادامه گفت: کار در محیط زیست و در تمام عرصه‌های طبیعی کشور نیازمند یک سیاستگذاری، فهم، درایت و آینده نگری است ولی متاسفانه به علت نبود شناخت کافی، فرهنگ محیط زیستی برخی مسئولان ما اشتباه است و خیلی از آنها باوری به محیط زیست ندارند.

رفیعی با تاکید بر اینکه مدیریت در محیط زیست نمی‌تواند سلیقه‌ای باشد، اظهارکرد: به شدت قائل به مدیریت مشارکتی هستم و درخصوص موضوعات محیط زیست، ارزش گذاری محیط زیست و اشتراک منافع، ناگزیر به تبادل نظر و صحبت با مردم هستیم چراکه بهترین حافظان طبیعت خود مردم و ذینفعان آن هستند و به‌صورت پروژهای نباید محیط زیست را مدیریت کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در برخورد محیط بانان با شکارچیانی که با آخرین تجهیزات و امکانات وارد عرصه های طبیعی و رویارویی با محیط بان می شوند، طرحی درخصوص اصطلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد و در کنار این طرح  نیز مجوز تبدیل وضعیت ۵۰۰ محیط بان در مجلس در حال انجام است که ان شاءالله پس از تصویب در دولت آینده اجرایی شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: سازمان محیط زیست شغل محیط بانی را باید و باید مجهز به فناوری‌های نوین و روز دنیا کند و برای این موضوع بودجه‌ای اختصاص یافته است و از سازمان محیط زیست مطالبه قانونی خواهد شد.

در ادامه این مراسم اسماعیل کهرم – پیشکسوت محیط زیست کشور – نیز با بیان اینکه عرصه‌های طبیعی و پهنه‌های طبیعت که حیات وحش برای حیات طبیعی خود نیازمند آن هستند تنها با تلاش و از جان گذشتگی محیط‌بانان حفاظت شده است و اگر این گونه نبود همه جای کشور با توسعه شهری مواجه می‌شد، گفت: اگر به سال ۵۲ که در آن سال برای اولین بار لباس محیط‌بانی را بر تن کردم برگردم باز هم لباسی غیر از این لباس مقدس بر تن خواهم کرد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی در ادامه ضمن توصیه به محیط بانان که خاطرات خود را در طول خدمت یادداشت کنند، اظهارکرد: کسی تجربه شما را که سال‌ها با محیط زیست و طبیعت سروکار داشتید، نخواهد داشت و لازم است این خاطرات در پایان خدمت شما منتشر شود و در دسترس کسانی قرار گیرد که در این لباس مقدس خدمت خواهند کرد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn