کد خبر : 200269
تاریخ انتشار : شنبه 15 مرداد 1401 - 10:35

مراحل ساخت تیرچه ساختمانی

مراحل ساخت تیرچه ساختمانی

همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، مصالح و ابزار‌های قدیمی ساختمان‌سازی دیگر استفاده نمی‌شوند و جای خود را به مصالح و ابزار‌های جدید داده‌اند. هدف استفاده از مصالح جدید، افزایش استحکام بنا‌ها، کاهش مشکلات قبلی و سهولت اجرا است. تیرچه یکی از این مصالح است که جایگزین مصالح قبلی مثل تیر‌های چوبی در ساخت سقف

همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، مصالح و ابزار‌های قدیمی ساختمان‌سازی دیگر استفاده نمی‌شوند و جای خود را به مصالح و ابزار‌های جدید داده‌اند. هدف استفاده از مصالح جدید، افزایش استحکام بنا‌ها، کاهش مشکلات قبلی و سهولت اجرا است. تیرچه یکی از این مصالح است که جایگزین مصالح قبلی مثل تیر‌های چوبی در ساخت سقف سازه شده. شاید برایتان سوال باشد که تیرچه چیست؟ از چه موادی ساخته شده است؟ چگونه ساخته می‌شود و چه کاربرد‌هایی دارد؟ اگر درباره این قطعه ساختمانی کنجکاو هستید، این مقاله به سوال‌های شما پاسخ می‌دهد پس تا انتها همراه ما باشید.

تیرچه چیست؟

قبل از هرچیزی باید با تیرچه آشنا شوید. تیرچه‌ها قطعات مثلثی شکل و در برخی موارد چهار وجهی از پیش ساخته‌ای هستند؛ که در کف یا سقف ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. تیرچه‌ها متشکل از فولاد و بتن‌ هستند. به این صورت که بلوک‌ها روی تیرچه به عنوان قالب پوششی قرار می‌گیرند و مقطعی T شکل را ایجاد می‌کنند. تیرچه‌ها انواع مختلف با کاربرد‌های متفاوتی دارند. به طور کلی تیرچه‌ها شامل تیرچه بتنی، تیرچه صنعتی، تیرچه سنتی، تیرچه پیش تنیده، تیرچه با قالب سفالی و تیرچه کرومیت هستند. در ادامه مراحل ساخت تعدادی از این محصولات را بررسی می‌کنیم.

تیرچه بتنی

تیرچه بتنی

تیرچه بتنی، یکی از مصالح پر استفاده در صنعت ساختمان‌سازی است. این قطعه از دو جزء میلگرد فولادی و بتن ساخته می‌شود و پس از اجرای تیر‌های اصلی، به عنوان تیر فرعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت آن، بلوک‌ها را بین تیرچه‌ها قرار داده و با بتن پوششی درجا ریخته، مقطعی به شکل T ایجاد می‌کنند. تیرچه بتنی، شامل سه دسته دیگر یعنی تیرچه سنتی، صنعتی و از پیش تنیده است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. دهانه سقف، بار وارده برآن و فواصل تیرچه‌ها عوامل تعیین کننده ابعاد تیرچه ‌هستند. بارگذاری تیرچه‌ها در سه مرحله انجام می‌شود.

 • در مرحله اول، تیرچه بار ناشی از وزن خود هنگام حمل و نقل را تحمل می‌کند.
 • پس از آن تیرچه باید بار ناشی از اجرای سقف یا همان بار‌های مرده را تحمل کند. این بار شامل بار شمع‌بندی‌ها، بلوک‌ها، وزن تیرچه و بتن پوششی درجا است.

۳ـ مرحله سوم هنگامی است که بتن ریخته شده، مقاومت لازم را به دست می‌آورد. در این مرحله تیرچه تمام بار‌های مرده و زنده ساختمان را متحمل می‌شود.

بد نیست با اندازها‌ی معمول اجزای تیرچه بلوک آشنا شوید. این اندازه‌ها به صورت زیر است.

 • حداقل ضخامت بتن ۴۰میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.
 • حداقل عرض بتن ۱۰۰ میلی‌متر است.
 • میلگرد‌های کششی از نوع آجدار است و حداقل قطر آن ۸ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.
 • میلگرد‌های فشاری اصلی از نوع آجدار بوده و حداقل قطر آن ۸ میلی‌متر است.
 • میلگرد‌های مهاری از نوع ساده و با قطر ۶ میلی‌متر است.

تیرچه صنعتی

تیرچه‌ بتنی صنعتی که با نام پیش ساخته خرپایی نیز شناخته می‌شود، متشکل از دو جزء خرپای فولادی و پاشنه بتنی است. منظور از خرپای فولادی، مجموعه‌ای از آرماتور‌های کششی و عرضی است که با روش جوش نقطه‌ای به هم متصل می‌شوند. این قطعه خود دو نوع دارد که یکی با قالب ماندگار و دیگری بدون قالب ماندگار ساخته می‌شود. میلگرد پایینی، بتن پاشنه، میلگرد عرضی و میلگرد بالایی همگی اجزای اصلی تیرچه صنعتی هستند.

تیرچه صنعتی

تیرچه کرومیت

تیرچه فلزی یا همان تیرچه کرومیت متشکل از یک تسمه به عنوان بال تحتانی، یک تسمه و دو میلگرد به عنوان بال فوقانی و میلگرد‌های خم شده در نقش جان است. دو بال بالا و پایین، با استفاده از میلگرد‌های خم شده به یکدیگر متصل می‌شوند. هنگامی که تعداد طبقات زیاد باشد، شمع‌بندی دشوار خواهد بود، در این شرایط استفاده از تیرچه‌های کرومیت که خود ایستا هستند و نیازی به شمع‌بندی ندارند انتخاب مناسبی است. از مزایای استفاده از تیرچه کرومیت می‌توانیم، کاهش وزن سازه و کاهش هزینه‌ها را نام ببریم. این اتفاق سه دلیل دارد که هر یک را بررسی می‌کنیم.

 • در بازار قیمت تیرچه کرومیت، گران‌تر از نوع بتنی است؛ اما به این معنی نیست که قیمت تمام شده نیز بیش‌تر خواهد بود! در هنگام اجرای سقف، فاصله بین تیرچه‌های بتنی باید۵۰ سانتی‌متر باشد، این در حالی است که فاصله تیرچه‌های کرومیت ۷۰سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. حال با یک حساب سر انگشتی می‌توان فهمید که به دلیل کاهش مصرف تیرچه، قیمت نهایی حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.
 • از دلایل دیگری که باعث کاهش اجرای سقف‌ها کرومیت شده‌، مصرف کم‌تر بتن است. در سقف‌های کرومیت، هر متر مکعب بتن، با ارتفاع ۵ سانتی‌متر می‌تواند ۱۰ متر مربع را پوشش دهد؛ و همین مقدار بتن در سقف‌ تیرچه بتن، می‌تواند تنها ۷ متر مربع را پوشش دهد.
 • در سقف‌های کرومیت امکان بتن‌ریزی چند سقف به‌طور همزمان وجود دارد این درحالی است که بتن‌ریزی چند سقف بتنی، هزینه‌های اضافی دربر خواهد داشت.

تیرچه کرومیت

تیرچه پیش تنیده

بتن‌ها معمولا مقاومت کششی پایینی دارند و برای افزایش این مقاومت از المان‌های فولادی استفاده می‌شود. برخی المان‌های فولادی تنش تسلیمی بین ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰ مگاپاسکال دارند و مقاومت کششی بیش‌تری برای بتن فراهم خواهند کرد. برای ایجاد نیروی از پیش تنیدگی، تعداد مشخصی مفتول را می‌کشند. این کشش حدود ۶۵ درصد مقاومت نهایی مفتول است. پس از این مرحله بتن‌ریزی انجام شده و صبر می‌کنند تا به خوبی محکم شود. سپس سیم‌ها را رها کرده و بتن را تحت فشار قرار می‌دهند. حال اگر بارگذاری انجام شده و به قسمتی که تحت فشار است نیروی کششی وارد شود، این دو نیرو یک‌دیگر را خنثی خواهند کرد. این قطعات در متراژ متفاوت تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

کلام آخر

تیرچه‌ها از مصالح پرکاربرد در ساختمان‌سازی هستند. در این مقاله درباره تیرچه و و شیوه تولید تعدادی از آن‌ها صحبت کردیم. به طور کلی انواع تیرچه‌ها شامل تیرچه بتنی، تیرچه صنعتی، تیرچه سنتی، تیرچه پیش تنیده، تیرچه با قالب سفالی و تیرچه کرومیت هستند. شما می‌توانید هرکدام از آن‌‌ها را از مراکز فروش تیرچه به صورت حضوری و آنلاین خریداری کنید. اما اگر به دنبال تیرچه با کیفیت بالا هستید می‌توانید آن را از فروشگاه تیرچه پایدار خریداری نمایید. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و سفارش محصول با شماره  ۰۲۱۲۲۸۷۰۹۷۶ تماس حاصل نمایید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.