کد خبر : 62155
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 مهر 1400 - 2:22

مرگ کاسبی در خراسان جنوبی رقم می‌خورد؟

مرگ کاسبی در خراسان جنوبی رقم می‌خورد؟

ایسنا/خراسان جنوبی اصناف از تعطیلی‌های مکرر زیان‌های بسیار دیده‌اند و همین امر مسئولان محلی را بر آن داشت تا تصمیمی قاطع براساس مقتضیات خراسان جنوبی بگیرند. چند وقتی است که با تغییر رنگ شهرستان‌ها و افزایش شیوع کرونا تعطیلی پای ثابت مغازه‌های اصناف شده و اصناف نیز بسیار متضرر شده‌اند. حقیقت این است که وقتی کاسبی

مرگ کاسبی در خراسان جنوبی رقم می‌خورد؟

ایسنا/خراسان جنوبی اصناف از تعطیلی‌های مکرر زیان‌های بسیار دیده‌اند و همین امر مسئولان محلی را بر آن داشت تا تصمیمی قاطع براساس مقتضیات خراسان جنوبی بگیرند.

چند وقتی است که با تغییر رنگ شهرستان‌ها و افزایش شیوع کرونا تعطیلی پای ثابت مغازه‌های اصناف شده و اصناف نیز بسیار متضرر شده‌اند.

حقیقت این است که وقتی کاسبی مغازه خود را پنهانی باز می‌کند، از سر نیاز و غصه بدهی‌هایش است؛ وقتی کارگری بیکار می‌شود یعنی زندگی‌اش را از دست می‌دهد و وقتی کاسبی نمی‌داند برای چک هایش چه کند یعنی نمی‌تواند حتی شب‌ها راحت بخوابد و این به معنی ضررهای متوالی در تولید و کسب و کار است.

کسبه و اصناف معتقد هستند در تعطیلی ما پای کار آمده ایم اما انتظار است که همکاری‌ها دوطرفه باشد و اگر دولت نمی‌تواند تسهیلات بدهد، در هزینه آب، برق، گاز و مالیات به کسبه کمک کند.

تنها از اصناف انتظار نداشته باشید 

یکی از کسبه بازار  بیرجند به ایسنا گفت: مقابله با کرونا نیاز به تعطیلی تمامی مشاغل و دستگاه‌ها دارد و در شرایطی که بانک‌ها و ادارات فعال هستند و کسبه بازار تعطیل می‌شوند فقط اصناف ضربه می‌خورند.

وی افزود: مشکلی که پیش روی اصناف قرار دارد، چک‌های برگشتی است که به دلیل ضربه‌های اقتصادی کرونا روی دستشان باقی مانده است.

این کاسب بیان کرد: من چگونه مغازه‌ام را تعطیل کنم، در حالی که چک دارم؛ در حالی که باید اجناس خود را بفروشم تا دغدغه آخر ماه را نداشته باشم.

غصه چک‌های آخر ماه 

یکی دیگر از کاسبان که مغازه خود را با اعلام وضعیت قرمز تعطیل کرده است، به ایسنا می‌گوید: کسب و کارمان شده غصه چک‌های آخر ماه را خوردن و این به معنای مرگ برای یک کاسب است.

وی افزود: اگر قرار است من رعایت کنم باید همه رعایت کنند؛ باید جلوی سفرها گرفته شود؛ باید بانک‌ها  بسته شوند؛ باید بسیاری از فعالیت‌ها تعطیل شوند؛ نه اینکه تنها اصناف رعایت کنند.

بیش از ۸ هزار واحد صنفی آسیب دیدند

رضا علیزاده، رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی به ایسنا گفت: اصناف همواره هم پای نظام و تصمیمات آن بودهاند.

وی بیان کرد: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی بود که در سال گذشته به صورت خود جوش و داوطلبانه به مدت دو هفته نسبت به تعطیلی صنوف اقدام کرد و امسال نیز اصناف محدودیت‌ها را بسیار جدی گرفتند.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در استان در اثر کرونا آسیب دیدند اما باز هم در رابطه با قطع زنجیره کرونا همچنان قانون را رعایت می‌کنند.

علیزاده افزود: در روزهای کرونایی فعالیت اصناف، بازاریان، تالارها و مجتمع‌های پذیرایی، رستوران‌ها، اقامتگاه‌ها و غیره تعطیل است در حالی که این افراد نیز مشکلات متعددی را پشت سر گذاشته‌ و می گذارند.

وی افزود: متاسفانه ۶۰ درصد از این صنوف در مکان‌های استیجاری هستند که به دلیل تعطیلی‌های مکرر قادر به پرداخت اجاره‌بها نیستند.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۳۰۰ واحد صنفی توسط بانوان سرپرست خانوار اداره می‌شود که به زندگیشان آسیب جدی وارد شده است و در این خصوص بارها از مسئولان برای حمایت از اصناف درخواست کمک شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است، تصریح کرد: باید برای کمک به این قشر و کمتر شدن مشکلات این اصناف علاوه بر بسته حمایتی، برنامه ریزی دقیق برای پیشگیری از شیوع کرونا صورت گیرد.

عباس جرجانی، رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان‌جنوبی نیز در جلسه گفت: اصناف از ادامه محدودیت‌های کرونایی به واسطه آسیب اقتصادی نگران هستند.

و با بیان اینکه از ۲۷ هزار واحد صنفی در خراسان‌جنوبی تعداد ۹ هزار و ۴۰۰ صنف در گروه یک قرار دارند، تصریح کرد: حدود ۶۰ درصد اصناف خراسان‌جنوبی نیز در گروه‌های دو، سه و چهار قرار دارند.

وی بیان‌ کرد: اینکه اصناف علی‌رغم اعمال محدودیت‌ها اقدام به بازگشایی واحد صنفی خود می‌کنند شکل اعتراض به خود گرفته است.

جرجانی یادآور شد: صاحب واحد صنفی هزینه اجاره مغازه، اجازه منزل و هزینه زندگی دارد که همه این مسائل منجر به اختلافات خانوادگی شده است.

برنامه ریزی برای رفع مشکلات اصناف استان در قالب مدیریت بومی

مشکلات اصناف باعث شد جلسه‌ای  با حضور رئیس اتاق اصناف، رؤسای تعدادی از اتحادیه‌های صنفی و جمعی از مدیران حوزه‌های مختلف صرفاً با هدف مساعدت در رفع مشکلات واحدهای صنفی برگزار شود.

حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که با موضوع بررسی مسایل و مشکلات اصناف در جریان شیوع بیماری کرونا و با حضور نمایندگان اصناف و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط برگزار شد، ضمن تشکر از بازاریان همیشه همراه استان تصریح کرد: باید در قالب مدیریت بومی و محلی برای رفع مشکلات اصناف استان برنامه ریزی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اصناف و بازاریان در جریان شیوع بیماری کرونا بیشترین آسیب را دیده‌اند و بیشترین همکاری را هم با ستاد کرونا داشته‌اند.

وی ادامه داد: همراهی گروه‌های مختلف جامعه سبب شد، پیک سوم را با ۱۸-۱۹  فوتی و ۳۰۰-۴۰۰ نفر ابتلای روزانه مدیریت کنیم .

استاندار خراسان جنوبی  با بیان اینکه طبق گزارش وزارت بهداشت، هرجا سهل انگاری اتفاق افتاد و شرایط را جدی نگرفتیم، یک پیک و شیوع ناگهانی رقم خورده است، بیان کرد: واقعیت این است که از اعمال این محدودیت‌های ناشی از کرونا، بسیار نگران، متأثر و متأسف هستیم.

ملانوری با بیان اینکه میزان اثرگذاری برخی حوزه‌های فعالیتی در شیوع بیماری متفاوت است، گفت: مجموعه بازار، دورهمی‌ها، باشگاه‌های ورزشی، معاون، جایگاه‌های سوخت و … هر کدام به نوعی در گسترش بیماری مؤثر هستند.

وی یادآور شد: بسیاری از واحدهای صنفی که درآمدشان بسته به فعالیت روزانه است، در شرایط شیوع بیماری متضرر شده‌اند.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه هر اقدامی که انجام می‌گیرد، برای حفظ سلامت مردم است، گفت:  در این جلسه بنا داریم با هدف ارتقاء سطح سلامت مردم و با استفاده از خرد جمعی و تضارب آرا برای رفع بخشی از مشکلات برنامه ریزی کنیم.

ملانوری تصریح کرد: این جلسه، فقط برای شنیدن حرف‌ها نیست و بنا نداریم همه چیز را به تصمیمات ستاد ملی گره بزنیم، بلکه همان طور که بارها گفته شده، ما باید در قالب مدیریت بومی تصمیماتی بگیریم که بتوانیم مشکلات را در داخل استان حل کنیم.

وی ادامه داد: دیروز و در ستاد ملی کرونا تصمیماتی در خصوص چک و مالیات اصناف اتخاذ شد اما ما به دنبال این هستیم که ببینیم، مجموعه‌های اداری ما در داخل استان، چه می توانند بکنند که هم بیماری را کنترل کنیم، و هم این که فعالیت بازار، مناسب تر و بهتر شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: شاید محدودیت‌هایی که اعمال می‌شود، همه آن چیزی نباشد که می‌تواند بیماری را مدیریت کند، اما ما زمانی که می بینیم تجمعات آرامستان‌ها در شیوع بیماری مؤثر است، علیرغم این که تمایل به برگزاری مراسم به صورت باشکوه داریم، اما  ناچار به اعمال محدودیت هستیم.

ملانوری افزود: این خاص بازار و آرامستان‌ها و اقشار خاص نیست، اکنون ما به عنوان مجریان انتخابات در وزارت کشور، برای برگزاری انتخابات با چالش و سختی در تصمیم گیری مواجهیم.

تصمیمات خاص برای خراسان جنوبی 

وی اظهار کرد: از طرفی با تأکید بر دموکراسی و مشارکت مردم در تصمیم گیری‌ها، برگزاری انتخابات را ضروری می‌دانیم، از طرفی حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و برای عوامل اجرایی پای صندوق‌های رأی و مردمی که به شعب مراجعه می‌کنند،  نگران هستیم، لذا تصمیم گیری در این زمینه بسیار سخت است.

ملانوری با اشاره به صحبت‌های نمایندگان اصناف در جلسه، گفت: با توجه به شرایطی که بر بازار استان حاکم است و تفاوت‌هایی که با شهرهای بزرگ دارد، لذا باید تصمیماتی خاص استان بگیریم.

وی ادامه داد: موارد مدنظر، جمع بندی شده ظرف چند روز آینده و طی گزارشی جامع از وضعیت استان، به ستاد ملی پیشنهاد می‌شود تا بتوانیم برخی تصمیمات را به صورت داخل استانی بگیریم .

بر اساس موارد مطرح شده در این جلسه، مقرر شد به واحدهای صنفی که تابع محدودیت ها بوده اند(گروه های شغلی ۲، ۳ و ۴)، تعداد ۳۵۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه ۲ میلیون تومانی به واحدهای صنفی متقاضی اعطا شود.

۱۷۵ واحد صنفی زن سرپرست خانوار از کمک بلاعوض یک میلیون تومانی استانداری برخوردار خواهند شد و اقساط معوق سررسید شده کلیه تسهیلات به درخواست وام گیرنده تا ۱۲ قسط به پایان دوره اقساط موکول شود.

بنا به تصمیم ستاد ملی، چک‌های سررسید شده ۱۰ روز مهلت بگیرد و شبکه بانکی استان طی مذاکره با صاحبان چک‌ها، پرداخت آنها را به تعویق بیندازد.

کسانی که تا پایان اسفند ماه ۹۹ بدهکاری بیمه دارند، با مراجعه به تأمین اجتماعی و ارائه درخواست، اصل بدهی بیمه آنها تا ۱۲ ماه تقسط شده و جرایم مرتبط نیز بخشیده می‌شود.

مقرر شد اداره کل امور مالیاتی، تمامی اظهارنامه‌های واحدهای صنفی را به همان شکلی که ارائه می‌شود، می‌پذیرد. تمام دستگاه‌های خدماتی شامل آب، برق، گاز و تلفن تا ۲ هفته بعد از پایان اعلام محدودیت‌ها به هیچ وجه اشتراکی را از واحدهای صنفی قطع نمی‌کنند.

مقررشد با عنایت به ابلاغ منابع ویژه به صندوق کارآفرینی امید، پیگیری شود به واحدهای صنفی آسیب دیده تسهیلات  پرداخت شود. همچنین مقرر  شد برای جلب و جذب حمایت نهادهای حمایتی و برخی سازمان‌ها پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

امیدواریم با تصمیماتی که اخذ شد اصناف بتوانند بعد از حدود یک سال و نیم که ابتدا حجم فروششان کاهش پیدا کرد و سپس با تعطیلی های مکرر روبرو شدند، نفس راحتی بکشند و این نفس راحت حکایت از رونق تولید خواهد داشت‌.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.