کد خبر : 61499
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 مهر 1400 - 22:04

معرفی روستاهای برتر قرآنی در استان قزوین

معرفی روستاهای برتر قرآنی در استان قزوین

ایسنا/قزوین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: طرح ملی روستاهای برتر قرآنی باهدف الگوسازی و جهت‌دهی فعالیت‌های قرآن و عترت در روستاها، انجام شد که طی آن سه روستای شهیدآباد از شهرستان آوج، ، حصارخروان از شهرستان البرز و هرایین از شهرستان آوج به عنوان روستای برتر قرآنی قزوین انتخاب و معرفی شدند. محمدحسین

معرفی روستاهای برتر قرآنی در استان قزوین

ایسنا/قزوین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: طرح ملی روستاهای برتر قرآنی باهدف الگوسازی و جهت‌دهی فعالیت‌های قرآن و عترت در روستاها، انجام شد که طی آن سه روستای شهیدآباد از شهرستان آوج، ، حصارخروان از شهرستان البرز و هرایین از شهرستان آوج به عنوان روستای برتر قرآنی قزوین انتخاب و معرفی شدند.

محمدحسین اسماعیلی تصریح کرد: در طرح ارزیابی روستای برتر قرآنی روستاها در دو بخش عمومی و تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفتند، اولویت با روستاهایی بود که در مباحث آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و ترویج قرآن کریم و شاخص‌های کیفی فعال‌تر بودند.

وی افزود: شاخص‌های تخصصی شامل شاخص آموزشی و پژوهشی، شاخص تبلیغی و ترویجی و شاخص‌های کیفی بودند. در شاخص آموزشی و پژوهشی، برخورداری از مؤسسه و مرکز فرهنگی و قرآنی فعال، جلسه خانگی و هیئت قرآنی فعال، دوره و کارگاه آموزشی قرآن، قرآن‌آموز (دوره‌های آموزش قرآن)، حافظ و قاری قرآن، معلم و مربی قرآنی فعال، نشست و کرسی پژوهشی و آثار علمی و آموزشی قرآنی منتشرشده توسط اهالی روستا موردنظر قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار کرد: در شاخص تبلیغی و ترویجی، مواردی چون برگزاری محفل و کرسی تلاوت قرآن، محصول قرآنی تولیدشده توسط اهالی روستا، برگزیده در مسابقات و جشنواره‌های قرآنی (شهرستانی، استانی و ملی)، گروه فعال تواشیح، همخوانی و سرود، خادم، پیشکسوت و فعال قرآنی موردنظر بود.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح رویداد قرآنی، موقوفه قرآنی، مسجد مجری طرح تلاوت نور، ضریب اثربخشی فعالیت‌های قرآنی در روستا (سبک زندگی، کاهش جرائم اجتماعی و بزهکاری) و برنامه‌های قرآنی روستا در سال ۱۴۰۰ (مصوب شورای اسلامی روستا) بررسی شد.

بنا بر اعلام روابط عمومی فرهنگ و ارشاد استان قزوین، اسماعیلی بیان کرد: شاخص‌های کیفی نیز شامل ضریب اثربخشی مفاهیم و آموزه‌های قرآن در فضای عمومی روستا (سبک زندگی اسلامی، کاهش جرائم اجتماعی، بزهکاری)، برنامه‌های قرآنی روستا در سال ۱۴۰۰ و فضاسازی قرآنی روستا و استقرار المان‌های محیطی مرتبط است و در تمامی این موارد امتیاز شاخص‌ها به نسبت جمعیت روستا محاسبه شد که این شاخص‌ها شامل شهدا و ایثارگران روستا، علما و نخبگان فرهنگی و دینی، مساجد و حسینیه فعال، کتابخانه فعال و آثار علمی منتشرشده توسط اهالی روستا بود.

وی اظهار کرد: این طرح ملی باهدف الگوسازی و جهت‌دهی فعالیت‌های قرآن و عترت در روستاها، انجام شد، هیئت انتخاب روستاهای برتر قرآنی استان با برگزاری نشستی از بین روستاهایی که در سامانه مربوطه ثبت‌نام کردند بر اساس شاخصه‌های تعیین‌شده و امتیازهایی که کسب کرده بودند، روستاهای برگزیده را انتخاب کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد قزوین بیان کرد: بارأی هیئت انتخاب روستاهای برتر قرآنی در استان، روستای شهیدآباد از شهرستان آوج با ۵۸ امتیاز، روستای حصارخروان از شهرستان البرز با ۵۶ امتیاز و روستای هرایین از شهرستان آوج با ۳۶ امتیاز اول تا سوم شدند.

وی خاطرنشان کرد: روستاهای برتر استان به دبیرخانه انتخاب روستای برتر قرآنی ایران معرفی و با روستاهای برتر کشوری رقابت می‌کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.