تاریخ انتشار : پنجشنبه 12 آبان 1401 - 12:08
کد خبر : 204038

مقاومت ورق استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی و اکسیداسیون

مقاومت ورق استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی و اکسیداسیون

خوردگی در ورقهای استیل به شکل های مختلفی صورت می‌ گیرد. ورق استیل ۳۰۴ در برابر انواع خوردگی ها از خود مقاومت نشان می دهد. بعضی از خوردگی هایی که ورق استیل ۳۰۴ در برابر آن مقاومت بالایی دارد، در ادامه مقاله ذکر شده اند. در این مقاله اطلاعاتی در مورد، علت مقاومت این نوع

خوردگی در ورقهای استیل به شکل های مختلفی صورت می‌ گیرد. ورق استیل ۳۰۴ در برابر انواع خوردگی ها از خود مقاومت نشان می دهد. بعضی از خوردگی هایی که ورق استیل ۳۰۴ در برابر آن مقاومت بالایی دارد، در ادامه مقاله ذکر شده اند. در این مقاله اطلاعاتی در مورد، علت مقاومت این نوع ورقهای استیل در برابر خوردگی ها و اکسیداسیون آورده شده است. 

ورقهای استیل ۳۰۴

مقاومت ورق استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی عمومی 

ورق استیل ۳۰۴ در اکثر محیط ها با خاصیت اکسید کنندگی متوسط، در برابر خوردگی های عمومی مقاومتی خوبی از خود نشان می دهد. این نوع ورق استیل دارای حدود۲۰٪  کروم در ساختار خود می باشد، کروم باعث مقاومت ورق استیل ۳۰۴ در مقابل محیط های دارای خاصیت اکسید کنندگی مثل اسید نیتریک می شود. این نوع ورق همچنین دارای مقاومت در مقابل اسید های آلی، با قدرت تهاجمی تقریبی مثل استیک اسید و انواع اسیدهای احیا کننده مثل فسفریک اسید می باشد. ۱۲ درصد نیکلی که در ترکیب این نوع ورقها وجود دارد، باعث مقاومت آنها در مقابل محیط های با احیا معمولی می شود. محیط های دارای احیا کنندگی بالا مثل محلول هیدروکلریک و سولفوریک اسید رقیق، در برابر ورق استیل ۳۰۴ خاصیت تهاجمی و خورندگی بالایی دارند. این نوع ورق مقاومت بسیار بالایی در مقابل این نوع خوردگی دارد و این باعث بالا رفتن کارکرد آن در اکثر صنایع شده است.

مقاومت بالای ورق استیل در مقابل خوردگی بین دانه ای

بعضی مواقع ورق استیل ۳۰۴ با قرار گرفتن در معرض دماهای ۴۲۷ تا ۸۱۶ درجه سانتی گراد، امکان دارد، کاربیدهای کروم در مرز بین دانه ها رسوب کنند. در این صورت ورق حساس شده و امکان آسیب و به وجود آمدن خوردگی بین دانه ای با قرار گرفتن در محیط های تهاجمی وجود دارد. یکی از ویژگی های مثبت ورق استیل ۳۰۴، قابلیت جوش پذیری بالا می باشد. همچنین به خاطر وجود کربن پایین در ساختار آن، کاربید کروم دیرتر رسوب می کند. در محیط هایی که بسیار خورنده می باشند و باعث ایجاد خوردگی بین دانه ای در قسمت های جوش و حرارت دیده می شوند، به کار بردن ورق استیل ۳۰۴L مناسب تر می باشد. این ورق دارای درصد پایین کربن است و مقاومت آن در برابر خوردگی بین دانه ای بیشتر می باشد.

ورق استیل ۳۰۴

مقاومت ورقهای استیل ۳۰۴  در برابر خوردگی تنشی

خوردگی تنشی معمولا ناشی از برخورد با هالیدها است. ورق استیل ۳۰۴ به خاطر درصد پایین نیکلی که در ساختار و ترکیب شیمیایی خود دارد، به خوردگی تنشی در اثر هالیدها حساس است. این نوع ورقهای استیل جزو حساس ترین فولادهای آستنیتی می باشند. تنش ها و یون های هالید در واقع همان کلر، وجود دمای بالای ۴۹ درجه همه شرایطی هستند که در اثر وجود آنها تنش خوردگی ایجاد می شود. تنش ها به چند علت از جمله تغییر شکل سرد در زمان شکل دادن و انبساط یافتن در اثر نورد یا انجام جوشکاری ایجاد می شوند. اگر سطح تنش ها در آلیاژ بر اثر انجام عملیات حرارتی آنیل یا تنش زدایی در حین کار سرد کم شود، حساسیت به خوردگی تنشی هم کم خواهد شد. در این شرایط باز هم گرید ورق استیل ۳۰۴L  بیشتر از ورق استیل ۳۰۴ توصیه می شود، چون غلظت عناصر موجود در آن مثل کربن کمتر می باشد. بیشتر صنایع به خاطر همین  خاصیت ها و مقاومت بالای این نوع ورقها، از آنها استفاده می کنند.

مقاومت ورق استیل ۳۰۴ در برابر اکسیداسیون

هر فلزی حداکثر دمایی برای مقاومت دارد، ورق استیل ۳۰۴ هم که از فولادهای فلزی ضد زنگ می باشد، تا دمای مشخصی قادر به مقاومت در برابر اکسیداسیون است. درباره ورق استیل ۳۰۴ بیشترین دمایی که می شود این ورق را همیشه و به صورت مستمر در برخورد با آن قرار داد، طوری که خراب و دچار پوسته نشود، ۸۹۹ درجه سانتیگراد است. در واقع سقف مقاومت این ورق در برابر اکسیداسیون ۸۹۹ درجه می باشد. در کاربردهای متناوب سقف مقاومت ورقهای استیل ۳۰۴ دمایی حدود ۸۱۶ درجه سانتیگراد است. برای تعیین مقاومت باید غلظت عناصر را هم در نظر گرفت و دما را بر حسب آنها آزمایش کرد. هر چه مقاومت در این ورقها بیشتر باشد، کاربرد آنها هم در صنایع مختلف بیشتر خواهد شد و همچنین تقاضا برای آنها نیز افزایش خواهد یافت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ورق استیل ۳۰۴ به سایت استیل رونیک به آدرس https://steel-ronic.com   مراجعه نمایید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn