کد خبر : 160261
تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 18:20

مقایسه روش‌های مختلف تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی

مقایسه روش‌های مختلف تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی

محققان بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، با رویکرد کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نظر و نیز با درنظرگرفتن افزایش نرخ موفقیت، با مقایسه چهار روش مختلف موفق به بهینه‌سازی روش کارایی جهت تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی گردیدند. به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرضا دانشور، مدیر بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز

مقایسه روش‌های مختلف تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی

محققان بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، با رویکرد کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نظر و نیز با درنظرگرفتن افزایش نرخ موفقیت، با مقایسه چهار روش مختلف موفق به بهینه‌سازی روش کارایی جهت تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی گردیدند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرضا دانشور، مدیر بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز گفت: رده‌های لنفوبلاستوئیدی تولید شده به کمک ویروس  EBV می توانند مهمترین روش نگهداری نمونه DNA انسانی بدون نمونه‌گیری مجدد باشند. همچنین این سلول‌ها می‌توانند به عنوان منبعی برای مطالعات نقشه پروتئوم، بیماری‌های ژنتیکی عصبی، مسیرهای متابولیک، بررسی جهش‌های اسپلایسینگ RNA، نمونه‌های کنترل انواع مطالعات ژنتیکی و تولید سلول‌های پرتوان القایی به حساب آیند.

دانشور افزود: روش‌های مختلفی برای تولید این رده‌ها با گزارش نرخ موفقیت متفاوت به کار برده شده است، لذا بانک سلولهای انسانی و جانوری با رویکرد کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نظر و همچنین با درنظرگرفتن افزایش نرخ موفقیت با مقایسه چهار روش مختلف موفق به بهینه سازی روش کارایی جهت  تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی گردیدند.

وی خاطر نشان کرد: نتایج بررسی نشان داد به دلیل تعداد سلول‌های خونی، چنانچه نمونه خون بیشتر از دو میلی لیتر باشد بهتر است ابتدا سلول‌های تک هسته‌ای خون جدا شود و سپس با ویروس موردنظر ترانسداکت شود و اگر نمونه‌های خونی بسیار ارزشمند و کمتر از یک میلی لیتر باشد، بدون جداسازی سلول‌های تک هسته‌ای، تمام خون با ویروس ترانسفکت شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، نتایج و مقایسه روش‌ها در مطالعه ای تحت عنوان “Establishment and Preservation of Lymphoblastoid Cell Lines from Fresh and Frozen Whole Blood and Mononuclear Cells” در ژورنال “In Vitro Cellular & Developmental Biology – Animal” به چاپ رسیده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.