کد خبر : 42063
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 مهر 1400 - 1:47

منصوری: احزاب سیاسی بدانند دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است

منصوری: احزاب سیاسی بدانند دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: هر جریان سیاسی به خصوص در انتخابات باید نشان دهد چه برنامه ای برای رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان دارد و آیا زنان را رجل سیاسی می‌داند یا نه؟ به گزارش ایسنا، آذر منصوری در چهارمین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به آغاز پیک چهارم کرونا در

منصوری: احزاب سیاسی بدانند دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: هر جریان سیاسی به خصوص در انتخابات باید نشان دهد چه برنامه ای برای رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان دارد و آیا زنان را رجل سیاسی می‌داند یا نه؟

به گزارش ایسنا، آذر منصوری در چهارمین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به آغاز پیک چهارم کرونا در کشور، اظهار کرد:  بالطبع به میزانی که به پیشگیری ها بی توجهی بشود و  روند واکسیناسیون به تاخیر بیفتد شاهد عوارض و پیامدهای بیشتر انسانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از این پاندمی خواهیم بود. از همین روی اعمال قرنطینه‌های سختگیرانه و جدی‌تر از یک سو و تسریع در واکسیناسیون تنها راه مقابله با موج سیاه چهارم کرونا در کشور است.

وی با اشاره به شرایط تحریم‌ها و تاثیر آن بر مردم، افزود: بحران تحریم های ظالمانه دولت آمریکا همه ابعاد زندگی شهروندان ایران، به خصوص سفره های مردم ایران را به گروگان گرفته است. هر چند دولت ترامپ و همراهان او با اعمال این تحریم های ظالمانه به دنبال فروپاشی ایران بودند اما در عمل دریافتند که این مسیر، مسیر شکست خورده ای است.

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران با تاکید بر اینکه باید به انتخاب آزادانه مردم اعتماد کرد، گفت: این اعتماد یکی از ضرورت ها و الزامات جدی احیای اعتماد متقابل حاکمیت به ملت است و تجربه نشان داده که در آنجا که مشارکت ملی و حداکثری ملت در انتخابات شکل گرفته است، جامعه گامی بلند در مسیر اعتماد و امید به آینده و کاستن از تهدیدهای خارجی برداشته است.

منصوری با یادآوری وجود نابرابری میان زنان و مردان در جامعه اظهار کرد: واقعیت آن است که نابرابری فرصتها هم با بحران کرونا تشدید شده است. این برخلاف آن است که زنان نشان دادند از آمادگی و توانایی بیشتری برای اداره کشورهای خود در بحران کرونا برخوردارند.

وی با بیان اینکه ایران از لحاظ شاخص‌های شکاف جنسیتی از سال ۲۰۰۶ جزو ۱۰ کشور آخر بوده است، ادامه داد: رتبه ۱۵۰ ایران در بین ۱۵۶ کشور جهان برخلاف همه تلاش هایی است که معاونت امور زنان و خانواده در دولت های یازدهم و دوازدهم به انجام رسانده است. این بدان معناست که کشورهایی که در این گزارش از ما پیشی گرفته اند تلاش های بیشتری را در دستور کار خود قرار داده است. عمدتا این تلاش ها در راستای ایجاد فرصت های برابر برای زنان است و این کشورها دریافته‌اند که توسعه پایدار و همه جانبه بدون ایجاد فرصت های برابر برای زنان امکان پذیر نخواهد بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: گرچه مطالبات زنان ایران در موضوعاتی مانند پوشش، دوچرخه سواری و رفتن به استادیوم و از این دست بیشتر نمایان می شود، اما واقعیت آن است که دلیل تنزل مطالبات در این سطح نادیده گرفتن سطوحی از تبعیض است که باید نشانه های آن را در قدرت سیاسی جست و جو کرد.

منصوری با انتقاد از نادیده‌گرفتن سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی در زمینه حضور زنان در قدرت، گفت: اگر به این سخنان توجه می‌شد زنان باید تجربه حضور در مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست‌جمهوری و نظایر آن را می‌یافتند اما افسوس که اینگونه نشد. مسئولان باید دریابند که اگر اتحاد و انسجام و همگرایی و پیشرفت و تعالی جامعه ایران در اولویت است باید بپذیرند به جز توجه به راهبرد ایجاد فرصت های برابر برای  زنان، این پیشرفت در حد همان شعارهای روی دیوار باقی خواهد ماند.

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران یادآور شد: توجه به اصل مهم “ایران برای همه ایرانیان” در ایران امروز می تواند نسخه شفابخش و التیام بخش عبور از نگرانی های و چالش ها و شکاف هایی باشد که هر یک در درازمدت از قابلیت تبدیل شدن از حالت مسئله و مشکل به بحران را دارند.

وی با بیان اینکه باید نگاهی واقع بینانه به مناقشه هایی که بر سر پوشش زنان، رفتن به استادیوم، دوچرخه سواری و احکام متعددی که علیه زنان مطالبه گر بر سر این مناقشه ها صادر شده، بیندازیم، تصریح کرد: با عنایت به جان های عزیزی که از دست داده ایم و سرمایه هایی که رفتن را بر ماندن ترجیح دادند، درمی‌یابیم که تا چه حد راهبرد ایجاد فرصت های برابر یک ضرورت جدی و غیر قابل انکار در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کشور است و بدون بکارگیری این راهبرد رتبه ایران در سالهای آینده نه تنها بهبود پیدا نخواهد کرد، بلکه به رتبه آخرین کشور دنیا نزدیکتر خواهیم شد و این شکاف جنسیتی بحرانی جدید پیش روی ایران قرار خواهد داد.

منصوری با تاکید بر اینکه احزاب سیاسی باید قبول کنند که دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است، اظهار کرد: هر جریان سیاسی به خصوص در بزنگاههای انتخابات باید نشان دهد چه برنامه‌ای برای رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان دارد؟ آیا زنان را رجل سیاسی می‌دانند یا نه؟ آیا حاضرند توان خود را به کار گیرند تا راه زنان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان رهبری باز شود؟ واقعیت آن است که جنبش زنان ایران از احزاب و دولت ها پیشی گرفته است و این دولت ها و احزاب هستند که باید تشکیلات و سیاست گذاری های خود را مطابق با مطالبات این جنبش روزآمد کنند.

سخنگوی جبهه اصلاحات افزود: این رسالت علمای نواندیش است که با اتکاء به فقه پویا و اجتهاد نوین کمک کنند تا هم دین از گروگان تفسیرهای واپسگرایانه از جایگاه زن نجات پیدا کند و هم زنان بتوانند به حق انسانی خود دست پیدا کنند. بدون تردید چنانچه قرائت های نواندیشانه جای خود را به این نوع قرائت ها ندهد، باید خود را برای واگرایی و شکاف های نسلی و دین گریزی بیشتر جامعه آماده کنیم.

منصوری در پایان خطاب به زنان فعال سیاسی و مدنی تاکید کرد: آنچه مانع از حذف زنان می شود در وهله اول زنانی هستند که برخلاف موانع و چالش های موجود، در سقف های شیشه‌ای متعدد، فضای غالبا مردانه فرهنگ و سیاست، بازتولید مکرر و مداوم کلیشه‌های جنسیتی از پای ننشستند و این مسیر را ادامه دادند. مخاطب این سخن شمایید و اراده و خواست شماست که مبنا و پایه هر نوع تغییری است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.