کد خبر : 47392
تاریخ انتشار : پنجشنبه 22 مهر 1400 - 19:41

مهارت آموزی ظرفیتی مغفول در دستیابی به اشتغال مولد و پایدار است

مهارت آموزی ظرفیتی مغفول در دستیابی به اشتغال مولد و پایدار است

ایسنا/کردستان معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: مهارت آموزی به عنوانی ظرفیتی مغفول در دستیابی به اشتغال مولد و پایدار است که لازم است این ظرفیت بیش از پیش مورد توجه دستگاه های اجرایی متولی امر قرار بگیرد. خالد جعفری امروز(۲ اردیبهشت ماه) در جلسه شورای مهارت استان کردستان با بیان اینکه

مهارت آموزی ظرفیتی مغفول در دستیابی به اشتغال مولد و پایدار است

ایسنا/کردستان معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: مهارت آموزی به عنوانی ظرفیتی مغفول در دستیابی به اشتغال مولد و پایدار است که لازم است این ظرفیت بیش از پیش مورد توجه دستگاه های اجرایی متولی امر قرار بگیرد.

خالد جعفری امروز(۲ اردیبهشت ماه) در جلسه شورای مهارت استان کردستان با بیان اینکه استان ما نیازمند تربیت نیروهای فنی و دارای مهارت است، اظهار کرد: تلاش دستگاه‌های متولی مهارت آموزی و از جمله سازمان فنی حرفه‌ای باید تربیت نیروی کار ماهر و آموزش مهارت های مورد نیاز بازار کار باشد.

وی با بیان اینکه هدف از تشکیل شورای مهارت ایجاد بستر و سازوکارهای مناسب برای ایجاد اشتغال است، افزود: باید همه امکانات و توانایی های موجود در بخش دولتی و خصوصی را برای تحقق اهداف اشتغال آفرینی مورد بهره برداری قرار داد و هیچ فرصتی در این راستا نباید از دست برود.

جعفری بیکاری را یکی از معضل های اساسی جامعه و یک تهدید عنوان کرد و گفت: مهارت آموزی تنها شرط تحقق اشتغال نیست و در کنار آن باید به امر تولید با کیفیت، بازار فروش و صادرات نیز توجه کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان فعال کردن ظرفیت‌های مغفول مانده در امر اشتغال را نیز حایز اهمیت برشمرد و گفت: صنایع و مشاغلی نظیر فرشبافی از دیرباز در استان وجود داشته و امروز می توان این ظرفیت را با توان هرچه بیشتر مورد حمایت قرار داد.

جعفری در ادامە بە ظرفیت های بازار کار اقلیم کردستان عراق و نیاز آن بازار به نیروی کار ماهر اشاره کرد و افزود: هم اکنون افراد زیادی از استان کردستان در مشاغل گوناگون اقلیم کردستان عراق به کار مشغول هستند و باید نیاز سنجی های لازم از طریق شرکت های کاریابی برای تامین نیروی کار آنان صورت گیرد.

وی ادامه داد: میزان درآمد افراد در اقلیم کردستان عراق بالاست حتما نیروی کار ماهر می تواند درآمد بیشتری کسب کند که از این فرصت باید نهایت بهره را برد.

جعفری بیان کرد: بخشی از این مشکلات به مسئولان و برنامه‌ریزان دولتی و بخشی نیز به متولیان بخش خصوصی برمی‌گردد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: افراد زیادی با داشتن کارت اشتغال و اقامت در اقلیم کردستان عراق کار می‌کنند اما ما آمار دقیقی از این افراد نداریم، در محدودیت‌های تردد شرایط کرونا برای ۱۰۰ها نفر که در اقلیم فعالیت داشتند مجوز خروج دادیم این درحالی است که آمار این افراد در بیکاران استان همچنان وجود دارد.

وی افزود: ۳۰ هزار تحصیل کرده ثروت و سرمایه‌ای است که باید با برنامه‌ریزی مناسب و ارائه آموزش‌های مهارتی زمینه اشتغالزایی برای آنها را فراهم سازیم.

وی اذعان کرد: ما ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه صنایع دستی داریم در حالی  آمار ۹۰ هزار بافنده از سوی صنعت، معدن و تجارت و آمار ۱۳ هزار نفری بیمه شدگان در این صنعت از سوی سازمان تامین اجتماعی ارائه می‌شود اما این افراد همچنان در آمار افراد بیکار استان خودنمایی می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان تصریح کرد: ایجاد اشتغال مولد و پایدار نیاز به یک کار جمعی و همراهی همه بخش‌ها و دستگاه‌ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: در مورد مشکل کولبری و مسائل پیرامون آن صحبت می‌شود اما اگر امروز ایجاد خانه‌های خلاق و توسعه صنایع دستی مورد تاکید قرار می‌گیرد به خاطر رفع بسیاری از این مشکلات است.

در پایان چعفری یادآور شد: متاسفانه در حوزه اشتغال جزیره‌ای عمل می‌شود که مهمترین نیاز در این حوزه هم‌افزایی بین تمام دستگاه‌ها و متولیان این حوزه است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.