تاریخ انتشار : سه شنبه 6 مهر 1400 - 1:57
کد خبر : 10532

مهم‌ترین مانع در برابر تولید ایرانی چیست؟

مهم‌ترین مانع در برابر تولید ایرانی چیست؟

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، برای بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد ایران باید فرهنگ اقتصادی کشور که برای دورانی طولانی اشتباه بوده، اصلاح شود.  حسین سلاح ورزی با بیان اینکه سال ۱۳۹۹ برای اقتصاد و فعالان اقتصادی ایران سال خوشایندی نبود، بیان کرد:  به‌جز عوامل بیرونی مانند کرونا و تحریم که در مسیر احیای رشد

مهم‌ترین مانع در برابر تولید ایرانی چیست؟

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، برای بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد ایران باید فرهنگ اقتصادی کشور که برای دورانی طولانی اشتباه بوده، اصلاح شود.

 حسین سلاح ورزی با بیان اینکه سال ۱۳۹۹ برای اقتصاد و فعالان اقتصادی ایران سال خوشایندی نبود، بیان کرد:  به‌جز عوامل بیرونی مانند کرونا و تحریم که در مسیر احیای رشد اقتصادی کشور ایجاد مانع کردند؛ شرایط نهادی و الگوی حکمرانی اقتصادی کشور نیز چندان روی خوشی به رشد اقتصادی پایدار نشان نداد. این شرایط در وضعیتی بر اقتصاد ملی حاکم بود که انتظار می‌رفت پس از فرمان صریح مقام معظم رهبری در مضمون شعار سال ۱۳۹۹، مدیران ارشد حاکمیتی و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور، زمینه را برای تحقق جهش تولید آماده کنند.

وی ادامه داد: واقعیت اما این است که باوجود ساختارهای ضد تولید و ضد بهره‌وری در نظام حکمرانی اقتصادی و حتی اجتماعی و سیاسی کشور، نمی‌توان و نباید انتظار داشت رشد اقتصادی و تولید در ایران هیچ رشد چشمگیری را تجربه کند. فرهنگ حکمرانی اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در ایران علیه تولید و بهره‌وری است و این فرهنگ در بخش‌های گوناگون ساختار حکمرانی در قالب احکام و مکانیسم‌ها و جهت‌گیری‌های راهبردی تجسم یافته است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تا این فرهنگ تغییر نکند، نمی‌توان انتظار تغییر جدی در شرایط اقتصادی را داشت، توضیح داد: مهم‌ترین مانع موجود بر سر راه رشد تولید و ارتقای بهره‌وری در کشور، اتحاد شوم میان یارانه پاشی و اخذ مالیات تورمی است که با مالیه عمومی بد، شعارهای سوسیالیستی و وعده‌های پوچ برای تشکیل دولت رفاه و دخالت مستمر دولت در نظم طبیعی اقتصاد حمایت می‌شود.

سلاح ورزی ادامه داد: تصور می‌کنم اگر از سال قبل تا امروز چیزی در شرایط عمومی کشور تغییر کرده باشد؛ افزایش اهمیت رشد تولید و خلق ارزش‌افزوده پایدار در نظام اقتصادی کشور است و اگر درسی از سال ۱۳۹۹ گرفته باشیم این نکته است که شکوفایی تولید در ایران نیازمند رفع موانعی است که در قالب مالیه عمومی، سیاست‌های رفاهی نسنجیده، توزیع رانت و عدم شفافیت موجب کاهش کیفیت فضای کسب‌وکار کشور می‌شود. البته رشد تولید، احیای اقتصاد و رفع موانع موجود در این مسیر نیازمند حمایت همه‌جانبه نیروهای سیاسی و اجتماعی از تولید و رشد پایدار اقتصادی است.

به گزارش ایسنا، روز گذشته مقام معظم رهبری ۱۴۰۰ را سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها نام گذاری کردند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn