کد خبر : 28597
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 20:54

مکاتبه با آستان قدس برای بسته شدن رواق‌ها و مسیرهای زیارتی حرم رضوی

مکاتبه با آستان قدس برای بسته شدن رواق‌ها و مسیرهای زیارتی حرم رضوی

ایسنا/خراسان رضوی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: امروز مکاتبه‌ای با آستان قدس رضوی انجام دادم در خصوص اینکه با توجه به وضعیت قرمز، حداقل مسیرهای تردد زیارتی حرم مطهر رضوی را از امروز مسدود کنند و خواهش دیگری که داریم این است که رواق‌ها بسته باشد و زائرین در صحن‌ها برای زیارت و نماز

مکاتبه با آستان قدس برای بسته شدن رواق‌ها و مسیرهای زیارتی حرم رضوی

ایسنا/خراسان رضوی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: امروز مکاتبه‌ای با آستان قدس رضوی انجام دادم در خصوص اینکه با توجه به وضعیت قرمز، حداقل مسیرهای تردد زیارتی حرم مطهر رضوی را از امروز مسدود کنند و خواهش دیگری که داریم این است که رواق‌ها بسته باشد و زائرین در صحن‌ها برای زیارت و نماز حضور داشته باشند.‌

مهدی قلیان امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی سلامت که در فضای مجازی و ازطریق پخش زنده اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: امسال سال دوم است که ما روز جهانی سلامت را به صورت مجازی برگزار می‌کنیم و پیام تبریک را فقط در فضای مجازی برای افراد ارسال می‌کنیم. روز جهانی بهداشت را به تمام مدافعان سلامت در حوزه درمان و حوزه بهداشت تبریک عرض می‌کنم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که در کل یکساله گذشته صورت گرفته است، در بعضی از مقاطع هنجارشکنی‌ها و کاهش رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی صورت گرفت. در حال حاضر در دامنه چهارمین موج سهمگین بیماری کرونا هستیم.

وی عنوان کرد: ما سه پیک را پشت سر گذاشتیم و متاسفانه هر موج از موج قبلی شدیدتر بود و در حال حاضر هم شروع موج چهارم در استان خراسان رضوی خبر آن رسما از امروز اعلام شد که مشهد و پنج شهر دیگر به رنگ قرمز در آمده است و ما فقط سه یا چهار شهر زرد و نارنجی داریم.

قلیان در خصوص آمار بستری و مرگ‌ومیر خاطرنشان کرد: روز گذشته قریب به ۲۷۰ نفر مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شدند و آمار مرگ‌ومیری که در سه ماه گذشته تک رقمی شده بود، از دو روز گذشته دو رقمی شده است.

وی تصریح کرد: شواهد بر این است که با توجه به شدت بیماری و افزایش بیماران و درصد بیمارانی که در مراقبت‌های ویژه قرار دارند، ممکن است با ویروسی وحشی‌تر از ویروس قبلی روبه‌رو شویم که نیاز است اطلاع‌رسانی در سطح استان صورت بگیرد تا مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیرند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: با توجه به اینکه در انتهای ماه شعبان هستیم و شاید مردم بخواهند مراسم‌هایی را برگزار کنند، این مراسم‌ها تا جایی که ممکن است نباید برگزار شود. تالارها از امروز بسته خواهد شد و ما هیچ‌گونه عروسی نداریم. البته این دستورالعمل از هفته قبل اجرا شده بود. خواهشی که دارم این است که برای برگزاری مراسم عزاداری باید از مکان‌هایی مانند مساجد پرهیز کنیم.

قلیان ادامه داد: عده کثیری ممکن است مسافرت رفته باشند، خواهشم از این افراد این است که این افراد تا ۱۰ روز حتی اگر بدون علامت باشند، دید و بازدید نداشته باشند.

وی گفت: یک ماه آینده زمان حساسی است به دلیل اینکه شروع ماه رمضان را خواهیم داشت. افطاری‌ها را نباید به صورت عمومی برگزار کنیم. خواهشی که من دارم این است که سفره‌ای چیده نشود و این افطاری‌ها همچون سال گذشته، به سبدهای غذایی تبدیل شود و کمکی به افراد بی بضاعت شود.

قلیان در خصوص طرح هوشمند اظهار کرد: در طرح هوشمند که از ابتدای آذرماه اجرایی شد و دستورالعمل آن ابلاغ شد. در آنجا هر سازمانی در حوزه خودش ناظر و هدایت‌گر خودش است. در طرح هوشمند یک قسمت است که مسئول و ناظر است و یک قسمت است که ضمانت اجرایی را دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تشدید نظارت‌ها بیان کرد: از امروز ما نامه به تمام ادارات و سازمان‌هایی که مسئول هستند ارسال کردیم؛ از جمله شهرداری، اتاق بازرگانی، اتحادیه‌های مختلف و اتاق اسناد و در خصوص مراکز آموزشی با آموزش و پرورش مکاتبه شده که به صورت مجازی باید باشد. آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و زبان و… باید بسته باشد. همچنین باید حداقل تردد را در سطح شهر داشته باشیم.

وی در رابطه با بسته شدن رواق‌های حرم افزود: امروز مکاتبه‌ای با آستان قدس رضوی انجام دادم در خصوص اینکه با توجه به وضعیت قرمز، حداقل مسیرهای تردد زیارتی حرم مطهر رضوی را از امروز مسدود کنند و خواهش دیگری که داریم این است که رواق‌ها بسته باشد و زائرین در صحن‌ها برای زیارت و نماز حضور داشته باشند.‌

قلیان در خصوص بسته بودن تالارها ذکر کرد: با توجه به ابلاغیه که به تالارها شده، تالارها نباید باز باشند. رستوران‌ها نباید مهمان داشته باشند و باید به صورت بیرون‌بر باشد. اگر مردم شکایتی دارند، می‌توانند با ۱۹۱ تماس بگیرند که شماره سامانه شکایات مردمی وزارت بهداشت است اطلاع دهند.

حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست ضمن تبریک روز جهانی سلامت، گفت: بیش از یک‌سال است که با همه‌گیری کرونا در ارتباط هستیم و این سال فراز و نشیب‌های خیلی زیادی را داشته است.

وی بیان کرد: تا الان پیک قطعی کرونا را در خراسان رضوی و شهر مشهد تجربه کردیم و الان هم در آستانه پیک چهارم هستیم و مدافعین سلامت در حوزه بهداشت و درمان زحمات بسیار زیادی کشیدند. این روز در واقع، روز بزرگی‌ست از این جهت که ما باید قدردان زحمات یکساله این افراد باشیم که ایثارگرانه در طول این یکسال زحمت کشیدند. این افراد تلاش کردند تا پیک‌های بیماری را کنترل کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حال حاضر وضعیت کل کشور تقریبا تغییر رنگ واضحی پیدا کرده و بیماری گسترش خاصی پیدا کرده است. آقای دکتر نمکی اشاره کردند به این موضوع که در پیک چهارم با توجه به گسترش شیوع بیماری کرونای انگلیسی، جهش‌ کرونا از حیث تعداد بیمار بستری بالا رفته است و این موضوع خیلی خطرناک است. از این حیث دانشگاه علوم پزشکی مشهد برنامه‌ریزی با مدیریت بحران کرده و مصوبات و اقداماتی را آماده کرده است.

رحیمی اظهار کرد: در حال حاضر وظیفه دستگاه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد یک جبهه متحد در کنار هم و منسجم برای مقابله با پیک چهارم است. در حال حاضر نیاز ما، اتحاد و انسجام در جبهه مقابله با کرونا شامل ستاد استانی و ستاد ملی است.

وی ادامه داد: خواهش من به عنوان یک سرباز کوچک در این میدان این است که، همه‌ افراد از جمله رسانه‌ها به عنوان بازوی آگاهی‌بخش رسانه در کنار ما قرار بگیرند. این بحث‌های حاشیه‌ای بیشتر تشویش در افکار ایجاد می‌کند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: امکانات بهداشتی و درمانی در حال حاضر به طور کامل در اختیار ستاد کرونا است. همه دستگاه‌ها پای کار هستند از جمله؛ دستگاه‌های نظامی، انتظامی، شهرداری، آستان قدس رضوی و… . قرار بر این شد که ما تاکید کنیم، مردم از سه حرف “ت” پرهیز کنند؛ تماس نزدیک، محل‌هایی که تراکم و تجمع جمعیت وجود دارد و فضاهایی که تغذیه نامناسب دارد. این سه “ت” در کنار چهار اصل اساسی مبارزه با کرونا که استفاده کردن از ماسک، بهداشت دست، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌هاست، باید بیاید.

رحیمی ادامه داد: اگر مردم این چهار اصل اساسی را سر لوحه کار خودشان قرار دهند، قطع به یقین ما می‌توانیم بیماری را کنترل کنیم اما نیاز به یک کار جمعی و اتحاد مردمی در کنار تیم سلامت و رسانه داریم. یعنی اگر این مثلث مردم، تیم سلامت و رسانه، شکل بگیرد، می‌توانیم این بیماری را مهار کنیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.