کد خبر : 62108
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 مهر 1400 - 2:15

نخستین رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی برگزار شد

نخستین رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی برگزار شد

نخستین رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی تحت عنوان «دادنگار ایده» توسط پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، سامانه ایده قوه قضاییه به عنوان یکی از مهمترین حلقه‌های نظام نوآوری حکمرانی قضایی، نقشی مهم در استفاده از ظرفیت‌های مردمی به ویژه نخبگان در آسیب‌شناسی،

نخستین رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی برگزار شد

نخستین رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی تحت عنوان «دادنگار ایده» توسط پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، سامانه ایده قوه قضاییه به عنوان یکی از مهمترین حلقه‌های نظام نوآوری حکمرانی قضایی، نقشی مهم در استفاده از ظرفیت‌های مردمی به ویژه نخبگان در آسیب‌شناسی، نیازسنجی، مساله‌یابی و ارائه‌ی ایده‌های ناب به منظور حل چالش‌ها و مسائل دستگاه قضایی دارد.

بر همین اساس و با توجه به جایگاه سامانه ایده در ایجاد ساز و کارهای ارتباط و بهره‌گیری از نظرات خبرگان و عموم مردم در پیشبرد امور و حل مسائل و چالش‌ها، پژوهشگاه قوه قضاییه به منظور افزایش دقت در ارزیابی ایده‌ها و گسترش دایره استعدادیابی از ایده‌پردازان و توسعه فضای شاداب و رقابتی، اقدام به برگزاری رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی تحت عنوان «دادنگار ایده» کرده است.

بر این اساس اولین دوره این رویداد ملی با مشارکت و همکاری دبیرخانه سامانه ایده و مرکز نوآوری و آموزش قوه قضاییه در بستر فضای مجازی برگزار شد و ۱۰ ایده راه یافته به این مرحله، پس از ارائه از سوی شخص ایده‌پرداز، مورد بررسی و ارزیابی هیات داوران قرار گرفت و در نهایت ایده‌ی «استفاده از جهادگران صلح در ایجاد سازش در شوراهای حل اختلاف» ارائه شده از سوی هاشم فرهادی قاضی ویژه شورای حل اختلاف به مرحله نهایی که آذر ماه امسال برگزار می‌شود، راه یافت.

همچنین دو ایده‌ی «استفاده از اینترنت چیزها (IOE) در اجرای تامین دلیل در پرونده های قضایی» ارائه شده از سوی مرتضی اخوت و «سامانه تضمین سند» ارائه شده از سوی فردین خدابخشی برای کسب حمایت شتاب‌دهی به مرکز نوآوری قوه قضاییه معرفی شدند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در انتهای هر فصل از سال، ایده‌های مطرح در سامانه ایده مورد بررسی و ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و ۵ ایده برتر فصل به مرحله نهایی راه می‌یابند.

با توجه به اینکه هر سال پژوهشی از هفته پژوهش آغاز و به این هفته در سال بعد ختم می‌شود؛ اولین دوره رویداد ملی «دادنگار ایده» به ایده‌های مطروحه در فصل زمستان سال ۹۹ اختصاص داشت. در پایان سال پژوهشی یعنی آذر ماه امسال، مرحله نهایی رویداد ملی ایده‌های نوآورانه در حکمرانی قضایی برگزار و از بین ۲۰ ایده منتخب که به مرحله نهایی راه یافتند، ایده برتر و شایسته تقدیر مشخص و معرفی می‌شوند. همچنین از بین ۲۰ ایده منتخب به انتخاب اعضای سامانه، یک ایده به عنوان «ایده منتخب مردمی» برگزیده خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.