کد خبر : 30571
تاریخ انتشار : جمعه 16 مهر 1400 - 1:23

نقشه‌ای که روز به روز سرخ‌تر و زندگی‌هایی که سیاه‌تر می‌شوند!

نقشه‌ای که روز به روز سرخ‌تر و زندگی‌هایی که سیاه‌تر می‌شوند!

ایسنا/سمنان این روزها، اگرچه به دست معجزه‌گر طبیعت و بارش رحمت الهی، زمین روز به روز سبزتر می‌شود اما شوربختانه به دست ویران‌گر ویروس کرونا، نقشه‌های استانی در کشورمان روز به روز سرخ‌تر و متعاقب آن متاسفانه زندگی‌هایی سیاه‌تر می‌شود. مقایسه آمار روزانه مبتلایان استان طی یک هفته اخیر به روشنی گویای انفجار دوباره، بیماری نوظهور

نقشه‌ای که روز به روز سرخ‌تر و زندگی‌هایی که سیاه‌تر می‌شوند!

ایسنا/سمنان این روزها، اگرچه به دست معجزه‌گر طبیعت و بارش رحمت الهی، زمین روز به روز سبزتر می‌شود اما شوربختانه به دست ویران‌گر ویروس کرونا، نقشه‌های استانی در کشورمان روز به روز سرخ‌تر و متعاقب آن متاسفانه زندگی‌هایی سیاه‌تر می‌شود.

مقایسه آمار روزانه مبتلایان استان طی یک هفته اخیر به روشنی گویای انفجار دوباره، بیماری نوظهور و همچنان ناشناخته کروناویروس در استان و کشور است.
شاید در روز طبیعت و در آستانه اولین هفته کاری بعد از تعطیلات نوروزی کسی فکر نمی‌کرد در فاصله تنها یک هفته، میزان موارد ابتلا و بستری، چنان رشد بالایی داشته باشد.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد استانی مقابله با کروناویروس استان سمنان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین آمار اعلامی روزانه کرونا در این استان اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۴۱ مبتلای قطعی جدید در استان سمنان شناسایی شده است.

حبیب‌الله خجسته‌پور افزود: با شناسایی این ۳۴۱ بیمار در ۱۸ فروردین‌ماه شمار کل مبتلایان قطعی در استان سمنان و در جمعیت تحت‌پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود به ۲۸ هزار و ۵۶۲ بیمار رسیده است.

وی از ثبت یک فوتی طی روز گذشته در استان خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در مجموع ۹۴۷ نفر در استان قربانی این بیماری عالم‌گیر شده‌اند.

جانشین رئیس ستاد استانی مقابله با کروناویروس با اشاره به افزایش موارد شناسایی سرپایی در یکی دو هفته اخیر تصریح کرد: از مجموع بیش از ۲۸ هزار و ۵۶۰ بیمار کرونایی استان، ۲۰ هزار و ۹۴۶ نفر به صورت سرپایی شناسایی شدند.

وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با شمار موارد بستری فعلی در استان ضمن تقدیر از تلاش مجاهدانه مدافعان سلامت خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بیمارستان های تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی استان در مجموع ۲۴۴ بیمار کرونایی بستری هستند.

سخنگو رئیس ستاد استانی مقابله با کروناویروس استان بر ضرورت توجه بیشتر به پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید و از عموم شهروندان هم‌استانی خواست مدافعان سلامت را در مهار این بیماری عالمگیر یاری کنند.

وی با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های هشت‌گانه این استان اظهار کرد: در حال حاضر ، شهرستان‌های سمنان، شاهرود ، دامغان و گرمسار در وضعیت رنگ بندی قرمز و شهرستانهای سرخه، مهدی شهر و میامی در وضعیت نارنجی و شهرستان آرادان در وضعیت زرد قرار دارند.

استان سمنان و نقشه‌ای که هر هفته سرخ‌تر می‌شود!

مقایسه آماری مبتلایان و بررسی وضعیت رنگ‌بندی شهرهای استان از آخرین روز تعطیلات در ۱۳ فروردین تا روز گذشته و امروز در پایان هفته به روشنی گویای این است که در فاصله این یک هفته، شرایط به شدت پرخطرتر شده است.
وضعیت رنگ‌بندی‌های کرونایی در استان سمنان امروز به گونه‌ای است که چهار شهرستان استان در وضعیت قرمز ، شه شهرستان در وضعیت نارنجی و تنها یک شهرستان این استان در وضعیت زرد است و این در حالی است که هفته گذشته و در آستانه آغاز اولین هفته کاری بعد از تعطیلات، استان سمنان هیچ شهرستانی با وضعیت قرمز کرونایی نداشته است. در هفته گذشته چهار شهرستان این استان در وضعیت زرد و یک شهرستان آن در وضعیت آبی بوده است و این در حالی است که در آخرین روز همان هفته امروز  هفت شهرستان از مجموع شهرستان‌های هشتگانه استان در وضعیت قرمز و نارنجی هستند.
جدای از این بررسی آمار مبتلایان و موارد بستری در آغاز و پایان هفته جاری به روشنی گویای بدتر شدن وضعیت همه‌گیری کروناویروس در استان است و متاسفانه علی‌رغم هشدارهای مداوم مسوولان استان و ستاد مقابله با کرونا، به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش دورهمی‌ها و دید و بازدیدها تنها در فاصله کمتر از یک هفته شمار بستری‌ها و مبتلایان جدید در استان سمنان و در جمعیت تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی استان به شدت افزایش یافته است.

۱۱۴۴ مبتلای جدید در کمتر از یک هفته!
مقایسه آماری موارد ابتلا در استان سمنان طی تنها یک هفته گویای این است که تنها در کمتر از یک هفته‌ای که از آخرین تعطیلات نوروزی در روز سیزه بدر تا به دیروز گذشته ۱۱۴۴ مبتلای جدید در کمتر از این یک هفته به شمار مبتلایان استان افزوده شده و شمار موارد مثبت از ۲۷ هزار و ۴۱۸ نفر در آمار اعلام شده ۱۳ فروردین‌ماه در آمار اعلام شده روز ۱۸ فروردین‌ماه به ۲۸ هزار و ۵۶۲ نفر رسیده است.
همچنین طی کمتر از این یک هفته موارد بستری شده فعلی و اشغال تخت‌های بیمارستانی بخش کرونا در استان با افزایش قابل توجه روبرو بوده به طوری که تعداد موارد بستری فعلی از ۱۳۶نفر در روز سیزده بدر در روز گذشته به ۲۴۴ نفر رسیده است.

جدای از این شمار مبتلایان جدید روزانه در استان نیز در همین بازه زمانی با افزایش چشمگیر روبرو بوده به گونه‌ای که موارد شناسایی روزانه کونا در استان سمنان از شناسایی روزانه ۱۶۵ مبتلای جدید در آغاز این هفته(۱۳ فروردین) در پایان این هفته(چهارشنبه ۱۸ فروردین) به ۳۴۱ مبتلای جدید رسیده است.

به هر حال بررسی آمار و ارقام روزهای ابتدایی و انتهایی همین یک هفته به وضوح گویای سیر به شدت صعودی کروناویروس در استان سمنان و البته در سراسر کشور است و می‌طلبد که عموم شهروندان با پرهیز از هرگونه عادی‌انگاری، با جدیت به پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های کارشناسان و مدافعان سلامت توجه کرده تا با عبور از شرایط پرخطر فعلی، به مروز به وضعیت با ثبات‌تری برسیم.
متاسفانه در این دو سه هفته، علی‌رغم هشدارهای مداوم مسولان، به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌ها، افزایش سفرها و دورهمی‌ها و به دنبال آن با جابه جایی و انتقال ویروس شاهد سیر فزاینده مبتلایان و موارد قربانی در استان و کشور بودیم، روندی که به نظر می‌رسد با توجه به نظر کارشناسان و تجربه به دست آمده از پیک‌های قبلی همچنان و حداقل برای چند هفته آتی ادامه‌دار خواهد بود و درست از همین رو همه ما شهروندان وظیفه داریم در این شرایط پرخطر، با رعایت حداکثری پروتکل‌ها و کمک به کاهش فرآیند انتقال کروناویروس، مدافعان خسته سلامت را که افزون بر یک سال است مجاهدانه به رویارویی بی‌وقفه با کووید۱۹ می‌پردازند؛ یاری دهیم.
 به هر روی اگرچه زمین این روزها، به معجزه سرانگشتان بهارطبیعت و بارش قطرات رحمت الهی، روز به روز سبزتر می‌شود و به موازات آن گویی، دست ویران‌گر ویروسی ناشناخته و نوظهور، نقشه‌های استانی کشورمان را روز به روز سرخ‌تر و متعاقب آن شوربختانه برخی زندگی‌ها سیاه‌تر می‌شود اما هنوز هم با معجزه امید و در کنار هم بودن می‌توان به روزهای روشن فردا و زمینی خالی از ویروس منحوس کرونا، امیدوار بود؛ امیدی که تحقق آن نیازمند با هم بودن و تلاش فرد فرد مردمان زمین و البته هم‌وطنان ایرانی است باشد که در پس این روزهای رنج‌آور در فروردین‌ماه، فرداهای اردیبهشتی، چشم‌به راه همه ما است.
هوشنگ حبیبی بسطامی- ایسنا سمنان

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.