کد خبر : 34286
تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 22:50

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی

ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به شیوع کرونا و مجازی شدن برنامه‌ها، دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی پتانسیل خوبی دارند و خواستار نقش‌آفرینی در این زمینه هستند. دکتر فاطمه محرری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما سال گذشته متناسب با کرونا، محدودیت‌هایی را در برگزاری برنامه‌ها و اردوهای

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی

ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به شیوع کرونا و مجازی شدن برنامه‌ها، دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی پتانسیل خوبی دارند و خواستار نقش‌آفرینی در این زمینه هستند.

دکتر فاطمه محرری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما سال گذشته متناسب با کرونا، محدودیت‌هایی را در برگزاری برنامه‌ها و اردوهای جهادی به صورت حضوری داشتیم اما بسیار اندک برگزار شد و در مقابل توانستیم برنامه‌های فرهنگی را به صورت مجازی برگزار کنیم. در انجام برنامه‌های فرهنگی از پتانسیل دانشجویان علاقه‌مند که خواستار نقش‌آفرینی در زمینه فعالیت‌های فرهنگی بودند، استفاده کردیم.

وی افزود: در زمان کرونا بیشتر از ۱۰۰ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی از ابتدا داوطلب شدند و توانستند سایر دانشگاه‌ها مانند فردوسی، شهید منتظری، دانشگاه آزاد و پیام‌نور را تشویق کنند تا با آن‌ها همکاری کنند و معاونت دانشجویی و فرهنگی آن‌ها را حمایت کرد تا از همان ابتداء آغاز فعالیت‌ها و با توجه به  محدودیت‌ها و کمبودهایی که در مورد مسائل حفاظتی داشتیم، دانشجویان توانستند هندراب، پاپوش و ماسک تولید کنند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ماسک‌هایی که در سطح شهر و فضاهای مختلف تولید می‌شد، از نظر وضعیت استریل بودن، شرایط خوبی نداشتند و دانشجویان ما هر روز بیشتر از ۴۰ هزار ماسک را در دانشکده دندانپزشکی ضدعفونی و استریل می‌کردند تا بتوانند ماسک استریل تحویل مردم برای استفاده دهند. فعالیت دانشجویان نزدیک به چهار ماه یا بیشتر به طول انجامید.

وی بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام داد، این بود که به دلیل قدردانی از زحمات مدافعان سلامت، نمایشگاه هنری را با کمک و حمایت بنیاد هنری خراسان در مردادماه برگزار کرد که بیشتر از ۲۰ اثر به تصویر کشیده شد و زحمات مدافعان سلامت همانند سازی با مدافعان دفاع مقدس شده بود.

محرری عنوان کرد: برنامه دیگر دانشگاه علوم پزشکی در سال گذشته، ساخت یک مستند با عنوان «وقتی مهربانی همه‌گیر می‌شود» در سه قسمت از شبکه‌های مختلف سیما پخش شد که زحمت و خدمات مدافعان سلامت را در بیمارستان‌ها، ستاد و در سطح جامعه به تصویر کشید. جدای از این برنامه‌هایی که برگزار شد ما سعی کردیم که از پتانسیل‌های دانشجویان در برگزاری مراسم‌های فرهنگی استفاده کنیم.

وی افزود: در بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت که قرار بود مشهد میزبان باشد اما به دلیل کرونا به صورت کلی در کشور برگزار شد و بیشتر از ۱۰ هزار شرکت کننده از دانشگاه علوم پزشکی مشهد حضور داشتند و بالاترین میزان شرکت کننده‌ها را در بخش‌های مختلف به خود اختصاص داد و رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرد و دانشجویان در این زمینه شرکت فعالی داشتند. همچنین برگزاری مسابقات مختلف کتابخوانی متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی، جشنواره «سیمرغ» و «از جنبش تا رسالت» از دیگر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود که با محورهای مختلف هنری، فرهنگی، داستان نویسی، اخلاقی، علمی به صورت مجازی برگزار شد.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص برنامه‌های سال ۱۴۰۰ دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه آغاز برنامه‌ها با بهار قرآن همراه است، به این خاطر برنامه‌هایی را در ماه مبارک رمضان و با محوریت قرآن برگزار خواهیم کرد. به طور کلی ما در طول سال، برگزاری دوره‌های آموزشی قرآن کریم، جلسات و کارگروه‌های امر به معروف و نهی از منکر، برگزاری محفل انس با قرآن، تبلیغات و فضاسازی که در حوزه قرآن و عترت است و همچنین تجلیل از فعالان حوزه قرآن را برگزار می‌کنیم.

وی اضافه کرد: برنامه‌های ویژه‌ای برای ماه مبارک رمضان در نظر گرفتیم که ابتدا مسابقه پویش رفع موانع استجابت دعاست که قرار است به صورت مجازی برگزار و به شرکت کنندگان جوایز اهدا شود. همچنین پخش دعاهای روز ماه مبارک رمضان در ساختمان‌های دانشگاه و برگزاری کلاس‌های مجازی و آموزش صحیح خواندن نماز را برای کلیه دانشجویان برگزار خواهیم کرد. مصاحبه با خادمین قرآن دانشگاه در لباس مدافعان سلامت، تهیه و تولید محتواهای فرهنگی قرآنی ویژه ماه مبارک رمضان و ارسال به واحدهای زیرمجموعه دانشگاه مخصوصا دانشجویان از جمله برنامه‌های سال جاری دانشگاه است.

محرری گفت: فعالیتی که هر ساله انجام می‌شود و امسال هم در نظر گرفتیم، اهداء هدایایی برای روزه اولی‌ها ویژه فرزندان کارکنان معاونت دانشجویی فرهنگی و سایر حوزه‌های دانشگاه، برپایی نمایشگاه ضیافت الهی، برگزاری گروه مجازی مهمانی خدا با هدف آمادگی جهت ورود به ماه مبارک رمضان و همچنین ایمیل روزانه سبک زندگی در ماه مبارک به عنوان سفره آسمانی برای همه دانشگاهیان ارسال می‌شود. برنامه‌ای که تصور کردیم بسیار می‌تواند برای تقویت روحیه کادر درمان در محیط بیمارستان کمک کننده باشد، مداحی و مناجات خوانی روزانه است که در سطح بیمارستان‌ها انجام می‌شود. برگزاری مراسم‌ شب‌های قدر در مسجد حضرت زهرا(س) برای دانشجویان از دیگر برنامه‌ها نیز است.

وی با بیان اینکه تشکیل شورای قرآنی دانشجویان و برگزاری شب شعر قرآنی از دیگر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد است، اظهار کرد: سایر برنامه‌های فرهنگی متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی مانند سال‌های گذشته انجام خواهیم داد. همچنین اگر شرایط امکان‌پذیر باشد اردوهای جهادی را هم قرار است در یک روز برگزار کنیم و شب خواب نداشته باشیم و اگر وضعیت از قرمز خارج شود بتوانیم متناسب با مناطق حاشیه‌نشین و روستاهای محروم این اردوی جهادی را داشته باشیم.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برگزاری اردوهای راهیان نور برای اساتید و دانشجویان در ادامه مسیر خواهیم داشت و اردوهایی را برای پاییز و زمستان در نظر گرفتیم که مناطق گردشگری استان مد نظر است و امیدواریم که ویروس کنترل شود و بتوانیم انجام دهیم. از دیگر برنامه‌های دانشگاه برگزاری نمایشگاه‌های مختلف متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی است که در زمان خود انجام می‌شود.

وی در خصوص خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمان کرونا، بیان کرد: تعدادی از دانشجویان که بالینی هستند و باید در خوابگاه حضور پیدا کنند از همان ابتدا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات‌رسانی کردیم و اکنون کلیه خوابگاه‌ها با رعایت کلیه پروتکل‌ها باز هستند و حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها کمتر از ۵۰ درصد است و اکثر اتاق‌ها معمولا یک نفره و اتاق‌های بزرگ دو نفره اسکان داده شده است. دانشجویانی که بالین هستند و کارآموزی و کارورزی دارند از خوابگاه استفاده می‌کنند.

محرری عنوان کرد: سرویس‌های نقلیه هم با رعایت پروتکل‌ها برای دانشجویان استفاده می‌شود که یک در میان و با تعداد افزایش سرویس‌ها صورت می‌گیرد. سلف‌های غذاخوری هم به صورت بسته‌بندی ارائه می‌شود. ما از ابتداء شیوع کرونا پزشک داریم و هر روز بعد از ظهر در خوابگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند تا اگر مشکلی باشد برطرف شود یا اگر مورد مشکوکی باشد در فضای قرنطیه و ایزوله قرار می‌گیرد و امکانات تا زمان درمان و بهبود صورت می‌گیرد.

وی افزود: دانشجویان شهرستانی هم با توجه به نامه‌هایی که از دانشکده می‌آورند، در خوابگاه‌ها اسکان می‌دهیم و حتما باید دلیل موجهی برای حضور در خوابگاه داشته باشند. دلایلی مانند اینکه دوره‌های کارآموزی و کارورزی داشته باشند که از طرف معاونت آموزشی دانشکده‌ها اسامی آن‌ها به صورت مکتوب به ما ارائه می‌شود. دانشجو قبل از ورود به خوابگاه باید گواهی سلامت داشته باشد و بدون گواهی سلامت از حضور در خوابگاه ممانعت به عمل می‌آید.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: عمده کلاس‌های آموزشی به صورت مجازی برگزار می‌شود مگر آن مواردی که در واقع دانشکده پزشکی یا سایر دانشکده‌ها صلاح می‌دانند که با رعایت پروتکل‌ها به صورت عملی برگزار شود، اما با توجه به وضعیت قرمز شهر مشهد ممکن است دستورالعمل‌های جدید ابلاغ شود و روند برگزاری کلاس‌های عملی تغییر کند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.