تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اکتبر 2021 - 1:27
کد خبر : 54286

نگاه به خارج از مرزها برای تامین واکسن اشتباهی کشنده است

نگاه به خارج از مرزها برای تامین واکسن اشتباهی کشنده است

ایسنا/اصفهان رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: تجربه کرونا نشان داد واکسن مسئله حاکمیتی است و گاهی نمی توان به بیرون نگاه کرد و نگاه به خارج از مرزها اشتباهی کشنده است و پشیمانی خواهد داشت و باید به داخل اتکا کرد. علیرضا بیگلری امروز (دوشنبه_۶ اردیبهشت) در بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و آغاز

نگاه به خارج از مرزها برای تامین واکسن اشتباهی کشنده است

ایسنا/اصفهان رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: تجربه کرونا نشان داد واکسن مسئله حاکمیتی است و گاهی نمی توان به بیرون نگاه کرد و نگاه به خارج از مرزها اشتباهی کشنده است و پشیمانی خواهد داشت و باید به داخل اتکا کرد.

علیرضا بیگلری امروز (دوشنبه_۶ اردیبهشت) در بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا، (انستیتو پاستور ایران_انستیتو فینلای کوبا) که با حضور وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: تقارن فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن انستیتو پاستور با ماه رمضان و روز پژوهش و فناوری را در جهت ساخت جهانی عادلانه در هفته سلامت به فال نیک می‌گیرم.

وی افزود: انستیتو پاستور ایران یکی از نام های آشنا برای کشور است و قرار بود مراسم یکصدمین سال بنیانگذاری این موسسه جشن گرفته شود، اما تقدیر این بود که موسسه ای که صد سال ثابت کرده یار دیرین مردم و دژ مستحکم امنیت مردم کشور است در طاعون، آبله و اخیرا کرونا سنگردار مردم شده است.

به گزارش ایسنا، رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه از زمانیکه کرونا شروع و مشخص شد، اولین گلوگاه تشخیص است، اظهار کرد: مسئله تشخیص به انستیتو واگذار شد و موسسه کاری کرد که کشور آبرومندانه از این مشکل بیرون بیاید. امروز در دورترین نقاط آزمایشگاه داریم، درحالی که روزهای اول انستیتو تنها در زمینه تشخیص فعال بود، کیت ها را وارد می کردیم و اکنون در موسسه آن را بومی و حتی صادر می کنیم و این افتخاری برای ماست.

بیگلری تصریح کرد: اگرچه جشن صدساله را برگزار نکردیم، اما هیچ رخدادی به این اندازه نمی توانست نقش پاستور را درون و بیرون مرزها مشخص کند.

به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، حرکت جهادی تولید واکسن در کشور آغاز و منجر به شش طرحی شد که درحال پیشرفت است. یک طرح ویژه با حمایت علمی و فنی وزیر که از دستاوردهای مهم کشور خواهد شد. از تابستان سال گذشته شرکت همکاری مشترک با متخصصان خارجی کوبا را برای این امر انتخاب کرد.

وی با بیان اینکه در این واکسن قطعات مختلف ویروس کرونا بر روی یک قطعه نصب شده و ایمنی زایی را بسیار موثرتر می کند تا با چندین جهش بتوانیم مقابله کنیم. توضیح داد: واکسن دوز یادآور دارد، اکنون فایزر و شرکت های دیگر شروع به این کار کرده اند، اما این اولین واکسن دنیا است که یادآور خودش را همراه دارد و افرادی که قبلا واکسن گرفته اند یادآوری واکسن می تواند چندین برابر سیستم ایمنی را تحریک کند و کارآمدی بسیار بالایی خواهد داشت.

بیگلری گفت: دلیل دوم همکاری با این شرکت کوبایی علاوه بر مشخصات فنی خوب واکسن، این است که به عنوان نزدیک ترین موسسه ای با ایران کار کرده طی ۲۰ سال گذشته همکاری بسیار نزدیکی داشته است و باید گفت واکسن هپاتیت، ما حاصل این همکاری است.

وی گفت: تولید این واکسن نیاز به تجهیزات و صرف هزینه و وقت زیاد نداشت تعداد کشورها و شرکت هایی که می توانند این تکنولوژی را داشته باشند از عدد انگشتان دست کمتر است و خوشبختانه این واکسن این ویژگی را دارد و از جمله دلایل انتخاب آن است.

رئیس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: کمتر ایرانی را می توان پیدا کرد که واکسنی از انستیتو پاستور نگرفته باشد و میلیون ها نفر با واکسن انستیتو واکسینه شده اند و امروز واکسن کرونا را خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه عارضه واکسن ها امروز موضوع بسیار مهمی است، اما این واکسن عوارض کمتری دارد، گفت: ۳ هزار نفر با کمک علوم پزشکی اصفهان مورد پذیرش و در کل کشور نیز ۲۴ هزار نفر وارد فاز مطالعه می شوند و امیدواریم پس از کارآزمایی بالینی بتوانیم واکسیناسیون را آغاز کنیم و در ۲ استان از هشت استان کشور دوز یادآور هم تزریق خواهد شد.

بیگلری با تاکید بر اینکه هر زمانی وزارت بهداشت مجوز داد تولید واکسن را شروع می کنیم، اظهار کرد: واکسن چهارراه تقاطع علوم مختلف و پایه است و هر کشوری واکسن می سازد در تمام رشته ها پیشرفت غیرقابل مقایسه با قبل خواهند داشت. مطلب دیگر اینکه واکسن فناوری پوششی است و با فناوری یک واکسن می توان ۳ واکسن دیگر تولید کرد.

وی تصریح کرد: تجربه کرونا نشان داد واکسن مسئله حاکمیتی است و گاهی نمی توان به بیرون نگاه کرد و نگاه به خارج از مرزها اشتباهی کشنده است و پشیمانی خواهد داشت و باید به داخل اتکا کرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه ۲۵ سال در ساخت واکسن عامل بودیم، اما کرونا با تمام مشکلات در واکسن سازی موفقیت بزرگی رقم زد و ۲۰ سال رو به جلو افتادیم، خاطرنشان کرد:  امروز برای نجات بندگان خدا جمع شدیم و ملایک در این جمع حضور دارند و امیدوارم رزمندگان به مثابه آرش کمانگیری که تیر می اندازند، برای مرزهای علمی کشور توافقی روزافزون الهی داشته باشند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.