تاریخ انتشار : جمعه 26 فروردین 1401 - 10:24
کد خبر : 196769

هدف شهید سلیمانی و سردار قاآنی در عراق یکی است/ از هرجا علیه ایران اقدام شود همانجا پاسخ می‌دهد

هدف شهید سلیمانی و سردار قاآنی در عراق یکی است/ از هرجا علیه ایران اقدام شود همانجا پاسخ می‌دهد

سفیر کشورمان در عراق که روزهای پایانی ماموریت دیپلماتیک خود در این کشور را سپری می کند در یک گفت وگوی تفصلی به آخرین تحولات عراق و روابط دوجانبه آن با ایران پرداخت.  ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت وگو با شبکه الشرقیه درخصوص تحولات اخیر عراق و رویکرد ایران در

هدف شهید سلیمانی و سردار قاآنی در عراق یکی است/ از هرجا علیه ایران اقدام شود همانجا پاسخ می‌دهد

سفیر کشورمان در عراق که روزهای پایانی ماموریت دیپلماتیک خود در این کشور را سپری می کند در یک گفت وگوی تفصلی به آخرین تحولات عراق و روابط دوجانبه آن با ایران پرداخت.

 ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت وگو با شبکه الشرقیه درخصوص تحولات اخیر عراق و رویکرد ایران در این خصوصو گفت: عراق همواره شاهد تحولات سیاسی زیادی بوده است و این مساله جدیدی نیست، از سال ۲۰۰۳ و تا به امروز ما شاهد تحولات و شرایط زیادی بودیم، به نظر من اگر رهبران سیاسی عراق به توافقی میان خود برسند کشورشان از بحران خارج خواهد شد، شرایط سیاسی و اجتماعی موجود در عراق نیازمند توافق و همبستگی میان تمام طرف ها است، امیدوارم مشکلات از طریق توافق حل شود و دولت جدید تشکیل شود.

وی گفت: ما امروز در میان شیعیان عراق شاهد دو جریان هستیم؛ جریان صدر و چارچوب هماهنگی و به نظر من هیچ یک از آن ها را نمی توان کنار گذاشت و راه حل خروج از مشکلات و بحران، توافق است.

مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا ایران نگران درگیری شیعی-شیعی در عراق است گفت: که چنین نگرانی وجود ندارد زیرا رهبران عراق صاحب فکر و اندیشه هستند و شرایط و منافع کشورشان را درک می کنند، از سوی دیگر آیت الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان نقش پدر برای تمام جریان ها را ایفا می کند، شاید مباحثات و صحبت‌هایی پیش بیاید اما این امر به درگیری نخواهد رسید.

سفیر کشورمان در پاسخ به این سوال که مرجعیت نجف تا این لحظه نشان داده است که خواهان دخالت در امور سیاسی نیست گفت که “بله مرجعیت می خواهد تا جایی که می تواند وارد چنین اموری نشود و ما نیز شاهد این مساله هستیم اما اگر شرایط منجر به بحرانی شود که امنیت ملت عراق را تهدید کند این احتمال وجود دارد که مرجعیت دینی نیز وارد عمل شود، مرجعیت محترم به گونه‌ای است که یک چشمش به سوی آسمان و چشم دیگرش به سوی ملت است، هرگاه منافع ملت به خطر بیفتد مرجعیت وارد عمل می شود و بحران را حل می کند، همانطور که در حمله داعش ما شاهد این مساله بودیم”.

وی در پاسخ به این سوال که نقش ایران در حل بحران و  مشکلات عراق چیست تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است و هرگاه نیازی بود ایران از عراق حمایت کرده است. ما در شرایط کنونی شاهد این مساله هستیم، ما بدون دخالت در امور داخلی عراق به دلیل روابطی که با تمام طرف ها داریم تلاش می کنیم که رویکردهای احزاب و جریان های سیاسی را به هم نزدیک کنیم، تصمیم نهایی به خودشان باز می گردد اما ایران با توجه به اینکه خود را کشور همسایه و برادر عراق می داند و برای ایفای نقش انسانی در حل اینگونه مشکلات تلاش می کند بنابراین جمهوری اسلامی ایران همه طرف ها را به مذاکره و توافق دعوت می کند و از هیچ طرفی علیه طرف دیگر حمایت نمی کند. ما هم برای جریان صدر و هم چارچوب هماهنگی احترام قائل هستیم و آن ها را به توافق میان خودشان دعوت می کنیم.

مسجدی در پاسخ به این سوال که ما قبلا شاهد میانجیگری های ایران میان طرف های عراقی در بحران ها و مشکلات در دوران شهید سلیمانی بودیم گفت: شرایط نسبت به قبل تغییر کرده است، چه شهید قاسم سلیمانی و چه سردار قاآنی به عنوان نمایندگان ایران از جریان های سیاسی عراق حمایت می کنند و تلاش هر دوی آن ها در راستای ایجاد توافق میان این جریان های سیاسی است و این تلاش ها تنها در حمایت از شیعیان نیست بلکه برای توافق میان اهل سنت و کردها نیز ایران این تلاش ها را انجام می دهد.

سفیر کشورمان در بغداد در پاسخ به این سوال که سردار قاآنی سفرهای متعددی به عراق داشت، او در این سفرها با چه افرادی دیدار کرد، آیا او با مقتدی صدر دیدار داشت گفت: سردار قاآنی در سفر اخیر خود با بیشتر رهبران سیاسی عراق دیدار کرد و قبل از این سفر با سید مقتدی صدر دیدار داشت همانطور که با سایر رهبران شیعه و غیر شیعه دیدار داشت و به آن ها اعلام کرد که بهتر است میان خودتان به توافق برسید، جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد که شما را متحد و کنار یک دیگر ببیند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شهید سلیمانی نسبت به سردار قاآنی تاثیر بیشتری بر نیروهای عراقی دارد، خاطرنشان کرد: این دو شخصیت مختلف هستند و ضرب المثل فارسی وجود دارد که می گوید انگشتان یک دست شبیه هم نیستند، مساله مهم این است که پیام هر دو یکی است، شهید سلیمانی امکانات و توانایی های خود را داشت و اکنون سردار قاآنی نیز امکانات و توانایی های خود را دارد و هر فردی از نظر مدیریت و توانایی نسبت به فرد دیگر تفاوت دارد اما مساله مهم سیاست و راهبرد جمهوری اسلامی ایران و تلاش و پیگیری هایش برای عراق است، در این مساله هیچ تفاوتی وجود ندارد و سردار قاآنی نیز اکنون پیگیر است و به همه طرف ها کمک می کند.

ایرج مسجدی در پاسخ به سوالی درخصوص حمله موشکی ایران به مرکز راهبردی صهیونیست ها در اربیل گفت: من در دیدار با مسئول وزارت خارجه عراق این مساله را شرح دادم و گفت که حاکمیت عراق برای ما کاملا مورد احترام است اما شما باید نگرانی های امنیتی جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرید، ما نباید از یک طرف دوست باشید و از یک طرف گام هایی برداشته شود که امنیت ایران را به خطر بندازد برای مثال گروه های معارض جمهوری اسلامی ایران در خاک اقلیم کردستان چکار می کنند؟ اینها پایگاه هایی دارند و دائما درحال رفت آمد به خارج و اقلیم کردستان هستند، بدتر از همه این ها این گروه ها وارد خاک ایران می شوند و اقدامات امنیتی انجام می دهند سپس به خاک اقلیم بازمی گردند.

وی در پاسخ به این سول که منظور از این گروه ها کدام اند گفت: حزب دموکرات کردستان ایران و پایگاه آن ها در کوی سنجق در اقلیم کردستان که این یک امر علنی است و هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند، همچنین پژاک و گروه های دیگر. بنابراین ما در وهله اول از مقامات اقلیم کردستان و عراق می خواهیم که به فعالیت این گروه ها پایان دهد.

سفیر کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود در ابتدا از دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان نسبت به این امر خبر دهید گفت: ما بار ها به آن ها هشدار دادیم زیرا ما خواهان این نیستیم که مساله به درگیری برسد اما اگر نگرانی های امنیتی ما برطرف نشد. ما نمی توانیم دست بسته بمانیم، این گروه ها وارد خاک ما می شوند و نیروی های امنیتی ما را می کشند و به خاک کردستان بازمی گردند.

مسجدی در پاسخ به این سوال که شما پیش از این دلیل حمله به اربیل را اسرائیل اعلام کردید اما اکنون در خصوص گروه ها صحبت می کنید، دلایل حمله موشکی چه بود، گفت: شما گفتید مثال بزنید و من نیز مثال زدم اما درخصوص حمله موشکی باید بگویم که مقامات کردستان نگرانی های امنیتی ما را جدی نمی گیرند و اسرائیلی ها از داخل اقلیم کردستان امنیت ما را هدف قرار می دهند، دلیل این حمله موشکی عملیاتی بود که نیروهای اسرائیلی از داخل خاک اقلیم کردستان علیه پایگاه وابسته به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در کرمانشاه انجام دادند و حمله موشکی پاسخی به این عملیات بود و گرنه ایران به دنبال ایجاد مشکلات با اقلیم کردستان نیست، من مثال دیگری برایتان ذکر می کنم و آن هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد است، ما چرا این پایگاه را مورد هدف قرار دادیم، زیرا آمریکایی ها اقدام به ترور شهید سلیمانی کردند و این ترور در خاک عراق انجام شد، ما دولت عراق را دلیل این ترور نمی دانیم بلکه آمریکا و دونالد ترامپ را عامل آن می دانیم و بعد از ترور ما به این عملیات پاسخ دادیم و پایگاه عین الاسد را مورد هدف قرار دادیم بنابراین جمهوری اسلامی ایران خواهان امنیت و حاکمیت کامل از حاکمیت عراق است، اما من از شما این سوال را می پرسم که در صورت انجام عملیات از سوی آمریکا و یا اسرائیل و یا نیروهای ضد انقلاب علیه ایران ما باید چه اقدامی انجام دهیم، ایران باید دست بسته بماند یا باید از خودش دفاع کند، ما از امنیت خود د فاع کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا شما در بلندی های جولان سوریه علیه اسرائیلی ها عملیات انجام نمی دهید زیرا آن جا نیز نیروهای اسرائیلی حضور دارند گفت: زیرا آن ها از خاک عراق علیه ما عملیات انجام دادند و اگر آمریکایی ها و اسرائیلی ها از هر کشور دیگری علیه ما چنین اقدامی مرتکب شوند ما نیز پاسخش را خواهیم داد. تمام اقدامات ما پاسخی به اقدامات آن ها بود.

سفیر کشورمان در پاسخ به این سوال که اگر آن ها نیز به اقدام شما پاسخ دادند شما چکار خواهید کرد گفت: پاسخ سخت‌تری به آن ها خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که نگران این نیستید که عراق شکایتی علیه شما در سازمان ملل مطرح کند، تاکید کرد: اگر عراق بخواهد اقدامی انجام دهد این اقدام باید علیه اسرائیل باشد و از آن ها بپرسد که چرا از خاک عراق عملیاتی علیه ایران انجام دادید، بغداد باید علیه ترامپ اقداماتی اتخاذ کند و از او بخواهد بگوید که چرا شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را در داخل خاک عراق ترور کرد، شما با این سوال دلیل اصلی و عامل را کنار گذاشتید و از ما می پرسید که چرا این عملیات را انجام دادید. بنابراین من به صراحت اعلام می کنم که ما نمی خواهیم این مسائل به پرونده های امنینی و نظامی تبدیل شوند و انتظار داریم که دولت مرکزی عراق و مقامات اقلیم کردستان اجازه ندهند که خاک اقلیم به پایگاهی علیه امنیت ما تبدیل شود. ما هیچ کس را تهدید نمی کنیم و همواره پیام دوستی و برادری می فرستیم و حتی درخصوص پرونده هسته ای نیز شما شاهد این هستید که ما درحال مذاکره و خواهان حل این مساله هستیم و اگر خواهان حل مساله نبودیم پس چرا مذاکره می کنیم اما ما قبول نمی کنیم که طرف دیگری ما را تهدید کند.

مسجدی در پاسخ به این سوال که ایران می گوید عناصر اسرائیلی در خاک کردستان حضور دارند درحالی که دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان این مساله را رد می کنند، من به عنوان یک شهروند عراقی حرف کدام یک را باور کنم، گفت: ما پیشنهادی برای حل این مشکل مطرح کردیم و این موضوع را دنبال می کنیم، ما گفتیم که می توانیم یک کمیته مشترک میان ایران و دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان تشکیل دهیم و اعضای این کمیته مذاکرات و مباحثاتی میان خود انجام می دهند و اقدام به از بین بردن نگرانی های امنیتی می کنند و اطلاعاتی که دارند را در آن کمیته مطرح می کنند، به نظر من اگر این پیشنهاد اجرایی شود می توان مشکل را حل کند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تعیین سفیر جدید ایران در عراق آیا شما نصیحتی برای وی دارید، گفت: ابتدا من از تمام اقشار عراقی و خصوصا رسانه ها به خاطر این پنج سالی که در این جا به عنوان سفیر بودم تشکر می کنم، پایان یافتن ماموریت ها و جایگزین شدن افراد دیگر، امری طبیعی است، ماموریت من چهار ساله بود که یک سال دیگر نیز به آن اضافه شد، من خوشحال هستم که سفیر جدید این مسولیت را برعهده می گیرد و روابط دوجانبه میان دوکشور را پیگیری می کند، این یک امر طبیعی است که دوره ماموریت من تمام شد و باید کس دیگری جایگزین شود و حتی دوستان عراقی از من درخواست کردند که دوره ماموریت خود را افزایش دهم اما این تغییر کاملا اداری و طبیعی است. نصیحت من این است که از روابط و دوستی موجود میان ایران و عراق محافظت شود و این روابط دوجانبه گسترش یابد، ما دو همسایه هستیم و از ناحیه ژئوپلتیک به هم وابسته هستیم و به یکدیگر نیاز داریم بنابراین دو کشور باید همواره روابط سازنده ای با یک دیگر داشته باشند و ان شاالله که سفیر جدید این ماموریت را بهتر از من ایفا کند.

مسجدی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند دلیل جایگزین کردن سفیر دیگر با شما حمله به اربیل و احضار شما به وزارت خارجه است و برخی دیگر می گویند که دلیل این تغییر حمایت های شما از گروه های مقاومت عراق است، آیا این اظهارات صحت دارد، تاکید کرد: دفاع از جبهه مقاومت و دفاع از مستضعفان جهان سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران است و این سیاست ارتباطی به کشورها و یا سفرا و هر شخص دیگری ندارد. جمهوری اسلامی ایران از حق و مظلومان دفاع می کند و این در قانون اساسی ما نوشته شده است و این موضع مقام معظم رهبری است.

وی در ادامه گفت: گروه های مقاومت عراق هیچ مشکلی با دولت این کشور ندارند، مشکل آن ها با حضور آمریکا است، گروه های مقاومت حضور آمریکا را تهدیدی برای خود و تهدیدی برای امنیت منطقه می دانند. آمریکایی ها گروه مقاومت را تروریست می دانند، آن ها شهید سلیمانی را تروریست می خوانند در حالی که آن شهید جان خود را در راه مبارزه با تروریسم فدا کرد، آمریکایی ها و اسرائلی ها تنها به دنبال تحقق منافع خود هستند.

مسجدی در پایان گفت: من از ته دل می گوییم که در هیچ جای جهان مردمی بهتر از مردم عراق ندیدم، ملت عراق برای من بسیار عزیز هستند، آن ها مستحق خدمت هستند. ما دائما برای حاکمیت عراق و عظمت عراق و مردم عراق احترام قائل بودیم، عراق سرزمین مقدسات است.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn