کد خبر : 199894
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مرداد 1401 - 9:17

همه چیز درباره ارتودنسی تیکه ای

همه چیز درباره ارتودنسی تیکه ای

بیماران ممکن است مشکلاتی با چند دندان در جلو یا عقب خود داشته باشند که می‌توان آنها را با ارتودنسی تیکه ای برطرف کرد البته با این شرط که فضای لازم برای حرکت دندان های نامرتب وجود داشته باشد.   وقتی در آینه نگاه می‌کنید، شاید متوجه مشکلاتی در هم ‌ترازی و نامرتب بودن چند

بیماران ممکن است مشکلاتی با چند دندان در جلو یا عقب خود داشته باشند که می‌توان آنها را با ارتودنسی تیکه ای برطرف کرد البته با این شرط که فضای لازم برای حرکت دندان های نامرتب وجود داشته باشد.

 

وقتی در آینه نگاه می‌کنید، شاید متوجه مشکلاتی در هم ‌ترازی و نامرتب بودن چند دندان خود شوید. ممکن است فکر کنید که این چند دندان ارزش ارتودنسی دندان را ندارد زیرا راهی وجود ندارد که دندانپزشکان بتوانند فقط چند دندان را اصلاح کنند. اما سخت در اشتباه هستید! زیرا روشی به نام «ارتودنسی تیکه ای» وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا مشکل یک یا چند دندان خود را برطرف کنید.

به ویژه برای خردسالان و نوجوانان که تنها مسائل جزئی مانند کج بودن دندان‌های پایین یا فاصله کم بین دو دندان جلویی بالا را دارند، اغلب عدم اصلاح این مشکلات یک نگرانی بزرگ برای آنها محسوب می‌شود. اما روش ارتودنسی تیکه ای که توسط دکتر قریشی انجام می‌شود به شما در اصلاح یک یا چند دندان تضمین کامل را می‌دهد.

 

ارتودنسی تیکه ای

 

ارتودنسی تیکه ای چیست؟

برای کسانی که در یک یا چند دندان خود مشکل کجی یا هم ترازی دارند، ارتودنسی تیکه ای بهترین راه است. پس مجبور نیستید مجموعه کاملی از بریس‌ها را روی دندان‌های خود قرار دهید. به عنوان مثال، بیمارانی که مشکلاتی در دندان‌های بالا یا پایین خود دارند، این امکان را دارند از این درمان فقط برای دندان‌های بالا یا پایین خود استفاده کنند.

بیماران ممکن است مشکلاتی با چند دندان در جلو یا عقب خود داشته باشند که می‌توان آنها را با ارتودنسی تیکه ای برطرف کرد. ارتودنتیست‌ها به روش‌های متفاوتی با کجی یا عدم همترازی جزئی برخورد می‌کنند. اما نکته مهم این است همه آنها می‌توانند برای یک یا چند دندان روشی کاملاً تضمینی ارائه دهند.

 

انواع روش‌ های ارتودنسی تیکه ای

اگر به دنبال صاف کردن چند دندان هستید، دو روش زیر وجود دارد:

 1. بریس‌های جزئی (Partial Braces)
 2. اینویزیلاین

بریس‌های جزئی مجموعه کوچکی از براکت‌ها و سیم‌ها هستند که فقط روی دندان‌هایی قرار می‌گیرند که نیاز به درمان دارند. این روش می‌تواند فقط شامل دندان‌های بالایی، دندان‌های پایینی، چند دندان در جلو یا پشت دهان و غیره باشد. ترازهای شفاف اینویزیلاین نیز روشی موثر برای درمان مشکلات همترازی و کجی هستند. انتخاب روش مناسب به نظر دندانپزشک وابسته است.

 

بریس‌های جزئی چیست؟

بریس‌های جزئی یا پارشیال بریس روی دندان‌های جلویی بالا یا پایین قرار می‌گیرند تا دندان‌های کج و نامرتب را اصلاح کنند. به جای گذاشتن بریس بر روی همه دندان‌ها، بریس‌های جزئی فقط روی دندان‌های نامرتب قرار می گیرند. دندان‌های نامرتب می‌توانند دو تا شش دندان یا بیشتر باشند.

هدف استفاده از پارتیال بریس اصلاح چند دندان جزئی است و نیازی به استفاده بریس‌های کامل روی همه دندان‌ها نیست. پارتیال بریس فقط برای مدت کوتاهی روی دندان‌ها باقی می‌ماند. مدت زمان درمان معمولاً بین ۱۰ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. بریس‌های جزئی مهمترین روش در ارتودنسی تیکه ای هستند که توسط دکتر قریشی انجام می‌شود. شما می توانید با مراجعه به وب سایت ایشان علاوه بر دریافت نوبت به صورت آنلاین، از مشاوره آنلاین در واتساپ استفاده کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

 

اهمیت استفاده از بریس‌های جزئی

دلایل مختلفی برای استفاده از بریس‌های جزئی وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 • فاصله بین دندان‌ها: بسیاری از افراد فضای زیاد یا خیلی کم در دندان‌هایشان دارند. ارتودنتیست‌ها همچنین از گشاد کننده‌های کام و هدگیر برای رفع زودهنگام مشکلات استفاده می‌کنند.
 • دندان‌های کج: گاهی اوقات دندان‌های جلویی در کودکی به دلیل زبان زدن و غیره کج می‌شوند. اما بریس‌های جزئی می‌توانند به صاف کردن دندان‌های شلوغ کمک کنند.
 • کراس بایت: کراس بایت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های فک بالا یا پایین با بقیه فک مطابقت نداشته باشند. این مشکل می‌تواند باعث مشکلاتی در خوردن و جویدن غذا شود. بریس‌های جزئی می‌توانند دندان‌ها را به سمت عقب بکشند و روند اصلاح را آغاز کنند.

نکته: ارتودنسی تیکه ای به عنوان درمان اولیه برای کودک شما بسیار مفید است. این روش نه تنها می‌تواند کل روند درمان را تسریع کند بلکه این امکان را فراهم می‌کند تا قبل از اینکه همه دندان‌های بزرگسالی آنها رشد کنند، دندان‌ها همتراز و صاف شوند.

 

ارتودنسی تیکه ای چند دندان جلو

 

نحوه مراقبت از بریس‌های جزئی

حتی اگر بریس‌های جزئی فقط چهار یا شش دندان را بپوشانند، بسیار مهم است که آنها را تمیز نگه دارید و به خوبی از بریس‌ها مراقبت کنید. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. کودکان شما نیز باید از مصرف غذاهای چسبناک اجتناب کنند. از آنجایی که سیم به هر دندانی متصل نیست، ممکن است با غذاهای سفت راحت‌تر بشکند یا خم شود. اگر کودک شما چند روز پس از بستن بریس‌ها از درد دندان‌هایش شکایت دارد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

نحوه صاف کردن دندان با ارتودنسی تیکه ای

ناهماهنگی یک دندان می‌تواند کل زیبایی لبخند شما را تحت شعاع قرار دهد و منجر به کاهش اعتماد به نفس و همچنین احتمال مشکلات مربوط به سلامت دهان شود. ناهماهنگی یک دندان می‌تواند دلیل مستقیم مکیدن انگشت شست یا آسیب قبلی مربوط به صورت باشد. یک دندان کج معمولاً نتیجه ازدحام بیش از حد دندان‌ها یا سقف باریک دهان است. وقتی همه دندان‌ها برای فضایی در دهان تکان می‌خورند، ممکن است یک یا دو دندان جابه‌جا شوند. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است علت نامرتبی یک یا دو دندان باشند، از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری است.

عادات نادرست غذ خوردن می‌توانند باعث شوند که زبان به همان محل در دندان‌های جلویی فشار بیاورد و به مرور زمان آن دندان را جابه‌جا کند. در حالی که یک دندان کج ممکن است فقط یک مشکل سطحی به نظر برسد، این مشکل می‌تواند منجر به افزایش خطر باکتری در دهان شود. در این صوت تمیز کردن ناحیه اطراف دندان‌های کج ممکن است سخت‌تر باشد. دندان کج نیز می‌تواند بیشتر مستعد تغییر رنگ باشد (زرد شدن).

اما برای ترمیم دندان تکی و چندتایی، انجام درمان‌های ارتودنسی دندان مانند بریس‌های جزئی فقط ناحیه آسیب دیده دهان را در کسری از زمان درمان می‌کند. این بریس‌ها روی دندان‌های نامرتب قرار می‌گیرند تا در طول زمان مورد نظر باعث همترازی آنها شوند. برخی از عواملی که باید برای درمان ارتودنسی تیکه ای در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • تعداد دندان‌های مورد نیاز
 • شرایط درمان ارتودنسی قبلی
 • شدت نامرتبی دندان

بسته به اینکه چه حرکتی در دندان باید اتفاق بیفتد، گاهی اوقات قوس بالایی و پایینی بریس‌ها توسط الاستیک یا وسایل دیگری به هم متصل می‌شوند. اتصالات اضافی امکان حرکت کارآمدتر و قابل پیش بینی‌تر دندان را فراهم می‌کند. یکی از رایج‌ترین دلایل برای استفاده از ارتودنسی‌های بالا یا پایین معمولاً زمانی است که یک مشکل زیبایی جزئی وجود دارد و نیازی است که کل دندان‌ها با بریس پوشش داده شوند.

 

ارتودنسی تیکه ای برای دندان‌های پایین

با افزایش سن، وجود مشکلاتی مانند کج شدن دندان‌های پایین، به ویژه در قسمت جلوی لبخند معمول است. با گذشت زمان، طبیعی است که دندان‌های شما کمی به سمت جلو حرکت کنند. معمولاً اولین علامتی که افراد متوجه آن می‌شوند، شلوغی دندان‌های پایینی است. دندان‌های باریک‌تر معمولاً شروع به جمع شدن می‌کنند یا روی هم قرار می‌گیرند. جابجایی دندان‌های جلویی پایین نیز ممکن است نشانه‌ای از عود ارتودنسی دندان باشد. شاید نگهدارنده خود را استفاده نمی‌کنید یا سال‌هاست آن را ندارید. اگر در گذشته از بریس استفاده می‌کردید، ممکن است دندان‌هایتان به موقعیت قبلی خود برگردند. دندانپزشک از ارتودنسی تیکه ای برای رفع مشکلات دندان‌های پایین استفاده می‌کنند.

 

هزینه ارتودنسی تیکه ای چقدر است؟

درمان ارتودنسی تیکه ای برای اصلاح تنها چند دندان، زمان کمتر و هزینه کمتری نسبت به درمان ارتودنسی کل دهان دارد. برای بیمارانی که درمانی مانند اینویزیلاین را انتخاب می‌کنند، زمانی که فقط یک مشکل جزئی وجود داشته باشد که رفع آن زمان کمتری می‌برد، هزینه به طور قابل توجهی ارزان‌تر خواهد بود.

اگر فقط از بریس‌های بالا یا بریس پایین استفاده ‌کنید، هزینه شما نسبت به ارتودنسی کامل ۵۰ درصد کم می‌شود. اگرچه در درمان از مواد کمتری استفاده می‌شود اما هنوز این روش یک فرآیند کاملاً دقیق و تخصصی جهت برنامه ‌ریزی و هماهنگی در حرکت دندان‌هاست. درمان با بریس‌های جزئی معمولاً کمتر از بریس‌های تمام دهان هزینه دارند. پس هنوز هم می‌توانید برای یک یا چند دندان خود از این روش کاربردی استفاده کنید.

 

ارتودنسی چند دندان توسط دکتر قریشی

 

آیا می‌توانم فقط روی دندان‌های بالا، پایین یا فقط یک یا چند دندان ارتودنسی انجام دهم؟

ما در این بررسی به طور کامل به این پرسش پاسخ دادیم. در حالت کلی، جواب بله است! بسته به میزان نامرتبی و جایگاه سایر دندان ها، می‌توانید توسط دکتر قریشی چندین دندان خود را به شکلی کاملاً تضمینی ارتودنسی کنید. البته امکانپذیر بودن این روش درمانی، فقط توسط متخصص تشخیص داده می شود. اگر فضای لازم برای جابجایی دندان های نامرتب وجود نداشته باشد، لازمست تا براکت روی تمام دندان ها نصب شود و با جابجایی تمام دندان ها، فضا برای مرتب شدن یک یا چند دندان کج باز شود.

شما ابتدا با ویزیت شدن و دریافت مشاوره توسط دندانپزشک متخصص، توضیح کاملی درباره مراحل و هزینه‌های مربوط به ارتودنسی تکه ای یا ارتودنسی چند دندان، دریافت می‌کنید. پس اگر برای کودک خود چنین درمانی را می‌خواهید یا خودتان دوست دارید لبخندی زیباتری داشته باشید، شاید ارتودنسی تیکه ای بهترین روش درمانی برای شما باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.