کد خبر : 47518
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶

واحد تولید لانولین از پشم گوسفند به زودی در خراسان جنوبی احداث می‌شود

واحد تولید لانولین از پشم گوسفند به زودی در خراسان جنوبی احداث می‌شود

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: به زودی، واحد تولید لانولین از پشم گوسفند راه اندازی می‌شود. حمید ملانوری، چهارشنبه شب یکم اردیبهشت در جلسه شورای عشایر و توسعه روستایی استان اظهار کرد: با راه اندازی واحد تولید روغن لانولین، در فاز اول سالانه ۲۰ تن روغن تولید خواهد شد. وی ادامه داد: با این میزان

واحد تولید لانولین از پشم گوسفند به زودی در خراسان جنوبی احداث می‌شود

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: به زودی، واحد تولید لانولین از پشم گوسفند راه اندازی می‌شود.

حمید ملانوری، چهارشنبه شب یکم اردیبهشت در جلسه شورای عشایر و توسعه روستایی استان اظهار کرد: با راه اندازی واحد تولید روغن لانولین، در فاز اول سالانه ۲۰ تن روغن تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: با این میزان لانولین تولیدی، می‌توانیم بخشی از نیاز کشور را رفع نماییم و در ادامه و در قالب طرح توسعه‌ای، با جذب پشم تولیدی استان های همجوار و حتی کشور افغانستان، میزان تولید را افزایش می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، استاندار با تأکید بر این که این واحد تولید روغن لانولین از پشم گوسفند، برای اولین بار در سطح کشور، در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود، گفت: بر اساس آمارها، پشم تولیدی دام عشایر استان، سالانه ۸۰۰ تن است که بخشی از آن در قالب فرآوری به نخ تبدیل می شود.

ملانوری افزود: بخشی از این پشم، رهاسازی شده، حتی از بین می‌رود و بخشی هم در واحدهای پشم‌شویی به عنوان پسماند دور ریخته می‌شود و از بین می‌رود.

وی یادآور شد: این در حالی است که ما در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، روغن لانولین مصرف می‌کنیم و سالانه به میزان ۲۰۰ تن از این روغن، از خارج وارد می‌شود؛ اکنون هیچ واحد تولیدکننده‌ای در زمینه تولید روغن لانولین در کشور نداریم.

استاندار با اشاره به اینکه پشم تولیدی از دام عشایر، ظرفیت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: تولید لانولین از پشم گوسفند، ضمن برآورده کردن نیاز کشور، از واردات این محصول جلوگیری می‌کند، اشتغالزایی به همراه دارد، مانع دور ریختن پشم می‌شود و ارزش افزوده‌ای برای عشایر استان ایجاد می‌کند.

ملانوری به خشکسالی حاکم بر استان اشاره کرد و گفت: با توجه به حجم بارندگی‌های استان در سال آبی جاری، بی‌سابقه ترین دوره‌های خشکسالی را در ۵۰ سال گذشته در خراسان جنوبی تجربه می‌کنیم.

وی یادآور شد: این شرایط، جوامع مختلفی را متأثر ساخته اما در این میان یکی از جوامعی که بیشترین خسارت را  متحمل می شوند، جامعه عشایری ما هستند.

وی اظهار کرد: خشکسالی‌ها، اشتغال و معیشت جامعه عشایری را که در زمینه دامداری و کشاورزی فعالیت دارند، به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

استاندار با اشاره به اینکه در شورای عشایری استان به دنبال برنامه ریزی برای رفع مشکلات مختلف جامعه عشایری و مدیریت آنها هستیم، گفت: بهداشت، سلامت، آموزش و تعلیم، امنیت، مرمت ایل راه‌ها، کوچ، اشتغال، درآمد، سکونتگاه ها، تأمین خدمات آب، برق و ارتباطات از جمله مسائلی مهمی است که در شورای عشایری پیگیری و بررسی می‌شود.

ملانوری خاطرنشان کرد: ما به دنبال این هستیم که در بحث مشاغل و درآمدهای جامعه عشایری استان تنوع‌بخشی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: هدف این است که در راستای تولیداتی که دارند، ارزش افزوده ایجاد کنیم تا تولید کننده بتواند به ارزش افزوده و واقعی تولیداتی که در شرایط بحرانی به دست می آورد، دست یابد.

استاندار با اشاره به اینکه فرآورده‌های دامی، یکی از تولیدات عشایر است، گفت: در زمینه تولید گوشت، حرف ما این است که باید زنجیره‌ای ایجاد شود تا ارزش واقعی آن به جیب جامعه عشایری برود.

ملانوری، ایجاد واحدهای کشتارگاهی کوچک مقیاس برای ذبح، قطعه بندی و بسته‌بندی گوشت را از جمله راهکارهای استان برای ایجاد ارزش افزوده در دام عشایر خواند.

وی گفت: با پیگیری‌هایی که در تهران صورت گرفت، برای اولین بار در مشور مجوز راه‌اندازی کشتارگاه‌های کوچک مقیاس را برای استان دریافت کردیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: بنا به آن چه در جلسه امروز شورای عشایر تصویب شد، یک واحد کشتارگاهی به عنوان الگو، در استان ایجاد می‌شود؛ این کشتارهای کوچک مقیاس با ظرفیت و مجوز ذبح ۱۰ رأس دام سبک و یک رأس دام سنگین در روز، سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارد.

ملانوری ادامه داد: در این واحدهای کشتارگاهی، دام عشایر کشتار، قطعه‌بندی و بسته‌بندی می‌شود و سپس با برندی خاص در بازار داخل و خارج از استان به فروش می‌رسد.

وی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح این است که ارزش افزوده محصولات دامی عشایر به جیب خودشان برگردد.

ارائه گزارش خشکسالی و خسارت‌های آن در حوزه عشایر و همچنین تشریح اقدامات انجام شده در خصوص راه اندازی واحد روغن گیری از پشم گوسفند (لانولین) از مهم‌ترین دستورکارهای این جلسه بود که با حضور کلیه اعضا برگزار شد.

همچنین سازمان امور عشایر ایران و استانداری خراسان جنوبی با هدف ارتقای اقتصادی و افزایش اشتغال در مناطق عشایری این استان، تفاهم‌نامه همکاری امضا و مبادله کردند.

براساس این تفاهم‌نامه ۱۶ میلیارد تومان برای کمک به حوزه عشایر استان و ارتقای اقتصادی جامعه عشایری اختصاص یافت.

در متن این تفاهم‌نامه آمده است: در راستای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر ارزشمندی عشایر در نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از برجسته‌ترین اقشار کشور که هم در کار سازندگی و هم در کار دفاع از کشور سهیم هستند، همچنین دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله توسعه جامعه عشایری ایران در افق ۱۴۰۴ به عنوان راهکاری برای ارتقای اقتصادی و ضرورت ایجاد ارزش افزوده و افزایش اشتغال در مناطق عشایری خراسان جنوبی و به منظور بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های داخلی برای پیشبرد و توسعه پایدار استان، تفاهم‌نامه دوجانبه فی‌مابین استانداری خراسان جنوبی و سازمان امور عشایر ایران به شرح ذیل در ۲ ماده و ۳ نسخه امضا و مبادله شد.

تعهدات استانداری خراسان جنوبی در این تفاهم‌نامه شامل هماهنگی در راستای تسهیل امور مربوط به سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه، هماهنگی سازمان‌ها و ارگان‌های تابعه استان برای ارائه مجوزها و خدمات مورد نیاز در زمینه موضوع تفاهم‌نامه، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات توسعه اشتغال پایدار برای توسعه فعالیت‌های عشایری و تامین اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌های لازم به مبلغ ۶۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی سال ۱۴۰۰ است.

سازمان امور عشایر ایران نیز تامین اعتبار مورد نیاز برای مرمت ایل راه‌های عشایری و آبرسانی سیار در سال ۱۴۰۰ حداقل به مبلغ ۶۰ میلیارد ریال، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت در راستای حمایت از اشتغال پایدار جامعه عشایری به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال برای طرح تولید لانولین از پشم گوسفند را تعهد کرده است.

این تفاهم‌نامه به امضای “شاهپور علایی مقدم” رییس سازمان امور عشایر ایران و “حمید ملانوری” استاندار خراسان جنوبی رسید.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هیدرولیک و پنوماتیک