کد خبر : 35744
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مهر 1400 - 17:12

واکسن، قابل تزریق به بازار سیاه نیست

واکسن، قابل تزریق به بازار سیاه نیست

«آیا احتمال فروش واکسن کرونا از سوی فروشنده‌های غیر رسمی وجود دارد؟ معاون سازمان نظام‌ پزشکی، رئیس اورژانس بیمارستان سینا و عضو کمیته کشوری کرونا می‌گویند اگر واکسنی باشد، قطعا تقلبی است.» به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «روند کُند واکسیناسیون علیه کووید-۱۹، گمانه‌زنی‌ها درباره ورود این واکسن به بازارهای غیر رسمی را بالا برده است. در

واکسن، قابل تزریق به بازار سیاه نیست

«آیا احتمال فروش واکسن کرونا از سوی فروشنده‌های غیر رسمی وجود دارد؟ معاون سازمان نظام‌ پزشکی، رئیس اورژانس بیمارستان سینا و عضو کمیته کشوری کرونا می‌گویند اگر واکسنی باشد، قطعا تقلبی است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «روند کُند واکسیناسیون علیه کووید-۱۹، گمانه‌زنی‌ها درباره ورود این واکسن به بازارهای غیر رسمی را بالا برده است. در این میان برخی گزارش‌ها هم نشان می‌دهد که فروشندگان دارو در ناصرخسرو، واکسن کرونا را به قیمت ۴۵ تا ۶۰ میلیون تومان از طریق افراد خاص در بیمارستان‌های دولتی می‌فروشند. ابهامات درباره فروش واکسن کرونا در بازارهای غیر رسمی در شرایطی است که تاکنون نزدیک به یک‌ میلیون و ۵۰۰هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسی، آسترازنکا و واکسن چینی  وارد شده  و گفته می‌شود هنوز نیمی از کادر درمان موفق به دریافت واکسن کرونا نشده‌اند. وزارت بهداشت از زمان آغاز واکسیناسیون کادر درمان تاکنون آماری از تعداد افراد واکسینه‌شده، ارائه نداده و مشخص نیست واکسن‌ها برای چه کسانی استفاده شده است. حالا در این میان، به دستور وزیر بهداشت، هیچکس در این وزارتخانه مجوز مصاحبه ندارد جز کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی و مدیر روابط‌ عمومی وزارت بهداشت که او هم پاسخگو نیست و پیگیری‌های چند روزه، برای دریافت پاسخ مشخص، بی‌نتیجه مانده است. این وزارتخانه هنوز واکنشی نسبت به ‌احتمال ورود واکسن به بازارهای غیر رسمی نشان نداده است. در این وضعیت، سازمان نظام پزشکی که از چهارشنبه هفته گذشته، متولی واکسیناسیون کادر درمان بخش خصوصی شده است، درباره ماجرای ابهامات ورود واکسن کرونا به بازارهای غیر رسمی توضیح‌هایی می‌دهد.

واکسیناسیون کرونا، چندین ناظر دارد

علی تاجرنیا که معاون رئیس سازمان نظام پزشکی است به همشهری می‌گوید چندین نفر در پروسه نظارت و اجرای واکسیناسیون حضور دارند. یکی نماینده مرکز مربوطه است که قرار است واکسیناسیون برای زیر مجموعه‌اش انجام شود. این شخص فهرستی از اسامی افراد دارد که مشخصات آنها ثبت و با آن چه در سامانه سیب آمده، مطابقت می‌شود. اگر مغایرتی وجود دارد، واکسیناسیون برای فرد انجام نمی‌شود و اگر قبلا واکسن تزریق کرده باشند، دیگر امکان تزریق مجدد برایشان وجود ندارد. موقع ثبت مشخصات هم شماره پیگیری در نظر گرفته می‌شود که ویال واکسن در آن آمده است و پس از واکسیناسیون نیز کارت برای فرد واکسینه‌شده صادر می‌شود. در ادامه، پس از پایان هر جلسه واکسیناسیون، پوکه‌های خالی ویال‌ها جمع و صورتجلسه می‌شود.

به‌ گفته تاجرنیا مجموعه این اقدامات جزو پروسه واکسیناسیون به‌ شمار می‌رود. بنابراین برای خارج‌شدن واکسن از این چرخه، نیاز به هماهنگی با تعداد زیادی از افراد هست.

جابه‌جایی اسپوتنیک وی بدون رعایت زنجیره سرد امکانپذیر نیست

او به نکته دیگری اشاره می‌کند که آن‌ هم مشکلات جابه‌جایی و خروج واکسن اسپونیک وی از سازوکار درمان است. او می‌گوید واکسن اسپوتنیک وی روسی باید در دمای منفی ۲۰درجه نگهداری شود؛ در حالی‌ که سایر واکسن‌ها این ویژگی را ندارند و می‌توانند در درجه منفی ۲ تا ۸ درجه هم نگهداری شوند. هم‌اکنون بیشتر واکسیناسیون در ایران، با واکسن روسی انجام می‌شود. به‌ گفته تاجرنیا، امکان دسترسی به واکسن‌ اسپوتنیک وی به‌ طور غیر رسمی وجود ندارد: «از زمانی‌ که واکسن از زنجیره سرد منفی ۲۰درجه خارج می‌شود تا استفاده شود، تنها دو ساعت مهلت مصرف دارد، بنابراین واکسن‌هایی که خارج از این وضعیت، مورد استفاده قرار می‌گیرند، چند مسئله دارند: یکی این که ممکن است اساسا آن واکسن‌ها تقلبی باشند یا اگر واکسن‌ها واقعی باشند، به‌ دلیل رعایت‌نکردن زنجیره سرد خاصیت‌شان از دست رفته باشد. نکته دیگر این است که واکسن کرونا باید در مکان مخصوصی تزریق شود و نمی‌توان هر جایی آن را تزریق کرد.»

تماس‌ برای تزریق واکسن به افراد معمولی

مسئله اما تنها فروش واکسن در بازارهای غیر رسمی نیست. در هفته‌های گذشته، از طریق روابط‌ عمومی یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی با افرادی غیر از کادر درمان تماس‌هایی گرفته‌ و به آنها گفته‌شده در صورت تمایل می‌توانند برای واکسیناسیون مراجعه کنند. نکته قابل تامل اینجاست که افراد تماس‌گیرنده خودشان هم جزو کادر درمان نبودند اما اختیار واکسیناسیون داشتند. تاجرنیا در این‌ باره هم می‌گوید که بر اساس سیاست‌های وزارت بهداشت و توافقاتی که با ارگان‌های مختلف داشته‌اند، خارج از اولویت اول واکسیناسیون، واکسن برای افرادی مثل پاکبان‌ها هم انجام شده است. به‌ گفته او، در بیمارستان‌، زمانی‌ که واکسن از حالت فریز خارج می‌شود، باید طی ۲ تا ۳ساعت تزریق شود، گاهی بیمارستان با ۱۰۰نفر برای واکسیناسیون هماهنگ می‌کند اما تمام آنها در محل حاضر نمی‌شوند، به همین دلیل، اگر واکسن را استفاده نکنند، باید آن را دور بریزند، اما به‌جای آن از افراد در دسترس استفاده می‌کنند؛ چرا که امکان فریز دوباره واکسن وجود ندارد. البته این موضوع هم استثناست و این‌ طور نیست که اعلام شده باشد.

بر اساس اعلام تاجرنیا، مدیریت واکسن در کشور به‌ عهده مدیر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت است.

پروسه واکسیناسیون، به‌شدت امنیتی است

حسین کرمانپور، مدیر روابط‌ عمومی سازمان نظام پزشکی و رئیس اورژانس بیمارستان سینا، جزئیات واکسیناسیون کادر درمان بخش خصوصی زیر نظر سازمان نظام پزشکی را توضیح می‌دهد و به همشهری می‌گوید که این روند با نظارت دقیق از سوی مأمور حراست، نماینده دانشگاه علوم‌ پزشکی و نماینده نظام‌ پزشکی انجام می‌شود و پروسه به‌شدت امنیتی است: «سازمان نظام‌ پزشکی از هفته گذشته مسئول واکسیناسیون بخش خصوصی درمان شده است و تمام این پروسه هم با بررسی کد ملی افراد در سامانه سیب انجام می‌شود. اسامی را سازمان نظام پزشکی اعلام کرده و بر اساس آن برای پزشکان بالای ۵۰سال واکسیناسیون انجام می‌شود. حتی به افراد اجازه داده نمی‌شود سهم خودشان را برای فرد دیگری استفاده کنند.»

کرمانپور با اعلام این که ۱۵بیمارستان خصوصی برای واکسیناسیون در تهران مشخص شده و واکسن‌ها از طریق دانشگاه‌های علوم‌پزشکی شهید بهشتی و ایران اختصاص داده می‌شود، تأکید می‌کند که تا این لحظه، حتی برای یک نفر هم خارج از فهرست، واکسیناسیون بخش خصوصی درمان انجام نشده است: «این واکسیناسیون تنها برای مطب‌داران است نه پزشکان بیمارستان‌ها؛ چرا که بیمارستان‌ها خودشان سهمیه دارند.»

بر اساس اعلام کرمانپور قرار است به‌زودی واکسیناسیون افراد زیر ۵۰سال هم شروع شود: «واکسن را وزارت بهداشت در اختیار دانشگاه علوم‌ پزشکی قرار می‌دهد و آنها واکسیناسیون را بر اساس سهمیه توزیع می‌کنند.»

او می‌گوید تاکنون ۴۵هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی برای پزشکان بالای ۵۰سال بخش خصوصی، در نظر گرفته شده است که به‌ صورت روزانه تزریق می‌شود. او به دیگر محدودیت‌های واکسیناسیون با اسپوتنیک وی اشاره می‌کند. به‌ گفته کرمانپور، واکسن اسپوتنیک وی، در دو مرحله، آن‌ هم از دو منبع متفاوت تزریق می‌شود و مانند واکسن آسترازنکا یا سایر واکسن‌ها نیست که هر دو دوز یکسان باشد؛ یعنی واکسن مرحله اول آن با مرحله دومش، متفاوت است. بنابراین اگر قرار باشد در بازار آزاد فروخته شود باید هر دو دوز در اختیار فرد باشد، در حالی‌ که هم‌اکنون هر آن چه تزریق شده، مرحله اول است و به فاصله ۲۱ تا ۲۸روز مرحله دوم آن در اختیار قرار می‌گیرد. فروشنده این واکسن در بازار غیر رسمی چطور می‌تواند تامین مرحله دوم آن را برای خریدار تضمین کند؟ بر اساس اعلام کرمانپور، به‌ احتمال زیاد آن چه به‌ عنوان واکسن کرونا قرار است فروخته شود، آب مقطر و واکسن تقلبی است: «نمونه این اتفاق برای داروی رمدسیور هم رخ داد و ویال مترونیدازول به‌ عنوان این دارو میلیون‌ها تومان فروخته شد.»

واکسن برای کادر درمان هم کافی نیست

مینو محرز، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا، هم به مردم هشدار می‌دهد که قطعا این واکسن‌ها تقلبی است و تأکید می‌کند: «تنها از منابع رسمی، منتظر واکسیناسیون باشند.»

او به همشهری می‌گوید که فروشندگان دارو در بازارهای سیاه، به‌ دنبال سودهای میلیونی‌ هستند، بنابراین مردم فریب نخورند و برای واکسینه‌شدن، عجله نکنند. این را هم توجه کنند که همه‌چیز با واکسیناسیون تمام نمی‌شود. بعد از واکسن هم باید ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود: «برخی تصور می‌کنند بعد از واکسیناسیون می‌توانند به‌ راحتی دورهمی‌هایشان را داشته باشند؛ در حالی‌ که این‌ طور نیست و واکسن تنها آنها را در برابر مرگ و بستری‌شدن در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در امان نگه می‌دارد.»

او هم تأکید می‌کند که واکسیناسیون در وزارت بهداشت با نظارت خاصی انجام می‌شود و از همه اینها گذشته تعداد واکسن واردشده آن‌ قدر کم است که به‌ خود کادر درمان هم نرسیده، چه رسد بخواهد از این چرخه خارج شود.»

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.