تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آوریل 2023 - 11:32
کد خبر : 218316

وزن پارچه (گرماژ)

وزن پارچه (گرماژ)

وزن پارچه (گرماژ) سنگینی یا سبکی پارچه، با وزن واحد سطح پارچه و یا وزن واحد طول پارچه برای بهنای معلوم سنجیده میشود و شامل ده گزینه متفاوت میباشد. چنانچه وزن واحد سطح در نظر باشد، با توزین قطعه ای از پارچه با مساحت مشخص از رابطه مساحت / وزن، وزن پارچه بر حسب گرم

وزن پارچه

وزن پارچه (گرماژ)

سنگینی یا سبکی پارچه، با وزن واحد سطح پارچه و یا وزن واحد طول پارچه برای بهنای معلوم سنجیده میشود و شامل ده گزینه متفاوت میباشد. چنانچه وزن واحد سطح در نظر باشد، با توزین قطعه ای از پارچه با مساحت مشخص از رابطه مساحت / وزن، وزن پارچه بر حسب گرم بر متر مربع و یا اونس بریارد مربع محاسبه میشود.

استاندارد دیگر شامل چهار گزینه میباشد که برای پارچه گردباف و دیگر پارچه ها قابل استفاده است. گزینه اول برای طاقه پارچه تکمیل شده است که طول آن با روشهای دستی معین شده و عرض آن تحت شرایط بدون کشش اندازه گیری شده است. این تنها روشی است که در بازرگانی قابل قبول میباشد. دومین گزینه برای نمونه پارچه های آزمایشگاهی با عرض کامل که طول آنها عمود بر حاشیه بریده شده است. سومین گزینه برای نمونه های کوچک آزمایشگاهی (حداقل مساحت آن ۲۰ اینچ مربع باشد) که به شکل مربع یا مستطیل یا دایره بریده شده باشد. چهارمین گزینه برای پارچه های باریک که طول آن یک یارد و یا یک متر توصیه می.شود در هر روش، مساحت نمونه و وزن آن محاسبه میشود.

در پارچه هایی که رطوبت بازیافتی بالایی دارند باید رطوبت واقعی معین شـــود و وزن پارچه با در نظر گرفتن رطوبت بازیافتی استاندارد تجاری محاسبه شود.

با روش محاسباتی نیز میتوان وزن واحد سطح را تعیین نمود در این روش، نمره نخ تار و نمره نخ بود و نیز تراکم تار و تراکم پود مورد نیاز است، همین طور شناسایی جهت تار و پود پارچه لازم است. جدول (۱-۵) حدود وزن پارچه ها را نشان میدهد.

 

وزن پارچه

 

اندازه گیری تراکم پارچه

برای تعیین تراکم پارچه (Fabric Count) لازم است تراکم تا (ends per inch) و تراکم پود (Picks per inch) را تعیین نمائیم. تراکم در پارچه تاری پودی تعداد نخهای تار و پود و در پارچه حلقوی تعداد حلقه های رج و ردیف در یک واحد مشخص میباشد. تراکم پارچه از رابطه تراکم تار تراکم پود و یا (تراکم تار + تراکم پود) بدست می آید. برای اندازه گیری تراکم پارچه تاری پودی و پارچه های حلقوی روشهای متعددی وجود دارد به عنوان مثال در پارچه های تاری پودی میتوان تعداد نخ تار و تعداد نخ پود را در یک سانتیمتر و یا یک اینچ از پارچه و در پارچه های حلقوی تعداد حلقه های ردیف و حلقه های ارج را در یک سانتیمتر مربع و یا یک اینچ مربع از پارچه بدست آورد. شمارش نخ ها با وسایل متعدد اندازه گیری انجام میشود. شکل (۵-۱) شمارش نخهای تار و پود را نشان میدهد و جدول (۵-۲) محدوده تراکم پارچه ها را نشان میدهد.

 

تراکم پارچه

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها