کد خبر : 37618
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مهر 1400 - 22:44

وضعیت بحرانی ذخایر مواد اولیه آهن‌دار ذوب آهن تا یک ماه آینده

وضعیت بحرانی ذخایر مواد اولیه آهن‌دار ذوب آهن تا یک ماه آینده

ایسنا/اصفهان معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان با تاکید بر اینکه احتمال می رود یک ماه آینده وضعیت تامین مواد اولیه آهن دار در ذوب آهن بحرانی شود، گفت: در حال حاضر ذخایر درشت دانه ذوب آهن برای حدود ۶۰ روز و ذخایر ریزدانه برای حدود ۹۰ روز است و اگر همین روند ادامه یابد و به

وضعیت بحرانی ذخایر مواد اولیه آهن‌دار ذوب آهن تا یک ماه آینده

ایسنا/اصفهان معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان با تاکید بر اینکه احتمال می رود یک ماه آینده وضعیت تامین مواد اولیه آهن دار در ذوب آهن بحرانی شود، گفت: در حال حاضر ذخایر درشت دانه ذوب آهن برای حدود ۶۰ روز و ذخایر ریزدانه برای حدود ۹۰ روز است و اگر همین روند ادامه یابد و به تعهدات عمل نشود، ذوب آهن به مشکل بر می خورد.

محمدجعفر صالحی در گفت‌ وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت تامین مواد اولیه ذوب آهن در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: مشکل تامین مواد اولیه هیچگاه تمام شدنی نیست و همواره در نوسان است و مقطعی شرایط رو به بهبودی می رود و در مقطعی دوباره شرایط تامین مواد اولیه ناپایدار می شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر شرایط فعالیت سه کوره ذوب آهن و وضعیت تامین مواد اولیه ذوب آهن ثابت است و آنها از ذخایر ایجاد شده، مصرف می کنند.

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان توضیح داد: از بهمن سال گذشته که کوره شماره یک ذوب آهن وارد مدار شد تا به امروز حدود ۲۰۰ هزار تن از موجودی ذخایر درشت دانه و همچنین ۱۵۰ هزار تن از ذخایر ریزدانه کاهش یافته است و این نشان می دهد که هنوز میزان ورود مواد اولیه با نیاز تناسب ندارد، چرا که تعهداتی که پیش تر داده شده بود و بر مبنای آن کوره شماره یک را عملیاتی کردیم، هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی گفت: ذوب آهن در مصوبه ای دریافت یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن تامین مواد اولیه از معادن «چاه گز و سنگان» را داشت که تاکنون عملیاتی نشده است و امروز در تامین مواد اولیه آهن دار خود دچار مشکل هستیم.

صالحی تصریح کرد: شاید در شرایط موجود این عدم اجرای تعهد خود را نشان ندهد، اما تا یک ماه آینده وضعیت تامین مواد اولیه آهن دار در ذوب آهن بحرانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در مجموع سه کوره، نیاز ذوب آهن به مواد اولیه ۶ میلیون تن مواد آهن دار برای یک سال است، گفت: در حال حاضر ذخایر درشت دانه ذوب آهن برای حدود ۶۰ روز و ذخایر ریزدانه برای حدود ۹۰ روز است و اگر همین روند ادامه یابد و به تعهدات عمل نشود، ذوب آهن به مشکل بر می خورد.

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان همچنین در خصوص واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ سوادکوه به ذوب آهن نیز، اظهار کرد: باید توجه داشت که معادن سوادکوه، زغال خام را تولید می کنند، در حالیکه ذوب آهن مصرف کننده کنسانتره زغال است.

وی با اشاره به خریداری پنج پروانه معدنی در منطقه البرز مرکزی، گفت: در این منطقه سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن کنسانتره زغال تولید می شود که بخش عمده آن وارد ذوب آهن می شود.

صالحی به حدود ۲۰۰ هزار تن ظرفیت خالی در زغال شویی البرز مرکزی اشاره کرد و افزود: ذوب آهن با ورود به این معادن در نظر دارد سالانه تا سقف ۲۵۰ هزار تن امکان استخراج زغال را مشروط به توسعه، پیشروی و آماده سازی ها مهیا کند.

وی با تاکید بر اینکه ذوب آهن در این پنج معدن باید اقدامات زیادی را انجام دهد، تصریح کرد: متاسفانه پیشتر به صورت اصولی از این معادن بهره برداری صورت نگرفته بود و ذوب آهن سرمایه گذاری سنگینی باید در این معادن انجام دهد تا بتواند به حداکثر ظرفیت بهره برداری آن برسد.

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان تاکید کرد: ذوب آهن با ورود به این معادن، در نقطه شروع برای بهره برداری از این معادن جهت تامین بخشی از مواد اولیه خود قرار دارد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.