تاریخ انتشار : یکشنبه 3 اکتبر 2021 - 15:07
کد خبر : 19984

وضعیت بحرانی چهارمحال و بختیاری برای تامین آب شرب در پاییز

وضعیت بحرانی چهارمحال و بختیاری برای تامین آب شرب در پاییز

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه به‌غیر شهرستان سامان وضعیت آب شرب هیچ‌کدام از شهرها و روستاهای استان پایدار نیست، گفت: در صورت بهره‌برداری از تونل گلاب شهرستان سامان نیز با مشکل تنش آبی مواجه خواهد شد، نگرانی بابت تامین آب در فصل پاییز وجود دارد. احمدرضا محمدی ۱۱

وضعیت بحرانی چهارمحال و بختیاری برای تامین آب شرب در پاییز

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه به‌غیر شهرستان سامان وضعیت آب شرب هیچ‌کدام از شهرها و روستاهای استان پایدار نیست، گفت: در صورت بهره‌برداری از تونل گلاب شهرستان سامان نیز با مشکل تنش آبی مواجه خواهد شد، نگرانی بابت تامین آب در فصل پاییز وجود دارد.

احمدرضا محمدی ۱۱ مهرماه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نیاز آبی استان در سال ۱۴۲۰ به ۱۱۰ میلیون متر مکعب در سال خواهد رسید، اظهار کرد: در حال حاضر نیاز آبی استان ۹۰ میلیون متر مکعب  و  آب قابل استحصال در استان حدود ۷۸ میلیون متر مکعب است که حدود ۱۳ میلیون مترمکعب کمبود آب در استان وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه به‌غیر شهرستان سامان وضعیت آب شرب هیچ‌کدام از شهرها و روستاهای چهارمحال و بختیاری پایدار نیست، گفت: در صورت بهره‌برداری از تونل گلاب شهرستان سامان نیز با مشکل تنش آبی مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای تامین آب در چهارمحال و بختیاری وابستگی شدیدی به منابع آب زیرزمینی و چشمه‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: دبی آب چشمه کوهرنگ بسیار کاهش داشته و در حال حاضر جریان رودخانه خشک شده است و تمامی آب چشمه وارد خط انتقال آب به شهرکرد می‌شود، در صورتی‌که سیر نزولی دبی آب این چشمه ادامه داشته باشد، سهم آب شهرهای در مسیر انتقال آب کم خواهد شد.

محمدی با تاکید بر اینکه از ابتدای سال در تمامی شهرستان‌های استان با مشکل کم‌آبی مواجه بودیم، تصریح کرد: خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده از شکل‌گیری بحران جدی در تابستان جلوگیری شد، اما نگرانی بابت تامین آب در فصل پاییز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری افزود: دو حلقه چاه در دشت شهرکرد حفر شده است، اما آبدهی مناسبی ندارد، امسال در استان ۳۸ حلقه چاه حفر شده که آبدهی آن‌ها بسیار کم است و در حال حاضر شهر سردشت لردگان با جمعیت ۶۰۰۰ نفری با تانکر آبرسانی می‌شود.

وی در پایان بیان کرد: در سال‌جاری ۱۲۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۸۸ میلیارد تومان برای گذر از خشکسالی تعریف شده، بخش لاران در شهرستان شهرکرد دارای وضعیت بحرانی از نظر تامین آب است، مطالعاتی برای برداشت و تخصیص آب از زاینده‌رود انجام شده، اما پروژه‌ها تاکنون نهایی نشده که باید در حال حاضر مدیریت عرضه و تقاضا در اولویت باشد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.