تاریخ انتشار : دوشنبه 26 دسامبر 2022 - 1:14
کد خبر : 208232

ویژگی‎های ورق روغنی که بهتر است بدانید

ویژگی‎های ورق روغنی که بهتر است بدانید

  هنگامی که فرایندی تحت عنوان نورد سرد روی ورق سیاه اتفاق میفتد، محصول خروجی ورق روغنی یا ورق سرد نامیده می‏شود. اما در برخی موارد مشاهده می‎کنیم که از لفظ ورق هم برای آن استفاده می‌‎شود؛ چرا که پیش از عملیات نورد سرد، به روغن آغشته می‎گردد. این محصول یکی از ورق‎های مهم در

 

هنگامی که فرایندی تحت عنوان نورد سرد روی ورق سیاه اتفاق میفتد، محصول خروجی ورق روغنی یا ورق سرد نامیده می‏شود. اما در برخی موارد مشاهده می‎کنیم که از لفظ ورق هم برای آن استفاده می‌‎شود؛ چرا که پیش از عملیات نورد سرد، به روغن آغشته می‎گردد.

این محصول یکی از ورق‎های مهم در صنایع مختلف خصوصا ساختمان‎سازی و خودروسازی است. یک ویژگی ورق روغنی این است که به خاطر پردازش‎های صورت گرفته روی آن، قیمتش نسبت به ورق سیاه بالاتر است. در این نوشته قصد داریم تا مشخصات این محصول پرکاربرد را با یکدیگر بررسی کنیم، پیشنهاد می‎کنیم که تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید. 

ورق روغنی فابریک

ورق روغنی چیست؟

ورق روغنی (Cold Rolled steel Sheet) یکی از انواع ورق‎های فولادی است که طی فرایندی به نام نورد سرد حاصل می‎شود. از مهم‎ترین ویژگی‎ ورق روغنی می‎توان به صاف و صیقلی بودن سطح آن، قابلیت شکل‎گیری بالا و مقاومت آن در برابر فشار و کشش اشاره کرد. وجود این خصوصیات سبب شده تا تقریبا به هر صنعتی که نگاه بیندازید، حضور ورق روغنی را در آنجا ببینید. 

در واقع نورد سردی که بر روی این ورق‎ها صورت می‏گیرد فشار قابل توجهی به آن اعمال می‎کند. نتیجه این عملیات این است که ضخامت ورق تا حد زیادی کاهش پیدا می‏کند و همین مسئله سبب خواهد شد تا ویژگی‎های مکانیکی آن تا حد زیادی بهبود یابد. ویژگی ورق روغنی سبب شده تا این محصول در کارها و صنایعی که دقت در آن‎ها بسیار مهم است، ماده‎ی اولیه‎ی مناسبی محسوب شود. از آنجایی که شکل‎پذیری این ورق‎ها بسیار بالاست؛ در نتیجه از آن در ساخت وسایل زیادی از جمله کابینت‎ها و کمدها استفاده می‎گردد. 

انواع ورق روغنی کدام است؟

بر اساس نوع آلیاژی که در ساخت ورق‎های روغنی استفاده می‏شود، می‎توان ورق‎ها را به چند دسته تقسیم کرد. ورق روغنی معمولی ST12، ورق روغنی نیمه‏کششی ST13 و ورق روغنی فوق کشش ST14 سه دسته‎ی اصلی آن‎هاست. نوع دیگری از این فرق‎ها به نام ورق با قابلیت لعاب‎پذیری EK2 و ضدسایش QSTE نیز وجود دارند.  هر کدام از این انواع ورق دارای قدرت کششی و آستانه‎ی مقاومت متفاوتی هستند. همین مسئله سبب شده تا هر کدام از آن‎ها کاربردهای مختلفی داشته و در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. 

ورق روغنی رول

ویژگی ورق روغنی

شاید بتوان گفت که مهم‎ترین ویژگی ورق روغنی در مقاومت بسیار بالای آن و میزان تحملی است که در برابر فشارهای فیزیکی دارد. از آنجایی که تولید این محصول با سرعت بسیار بالا صورت می‎گیرد، در نتیجه همواره مقدار زیادی از آن را می‎توان به آسانی در بازارها یافت. از سویی دیگر از این ورق‎ها به عنوان ماده‎ی اولیه تولید ورق‎های گالوانیزه، ورق رنگی و ورق سفید نیز استفاده می‏شود. اما ویژگی‎های آن: 

ضخامت ورق روغنی

ضخامت ورق‎های روغنی اصولا بین 0.35 تا 3 میلی‎متر است. اما می‎توانید آن را در بازار در ضخامت‎های 0.12 تا 3 میلی‎متر نیز پیدا کنید. اما تعیین ضخامت آن چگونه صورت می‎گیرد؟ 

دستگاه‎های نوردسرد دارای امکانی جهت سنجیدن ضخامت است. غلطک‎های تعبیه شده در آن می‎توانند شکلی کار کنند که حرکت ورق معکوس گردد. در نتیجه اگر ضخامت ورق به اندازه‎ی مطلوب نرسیده باشد، با حرکت معکوس و ایجاد فشار بیشتر، تلاش می‎شود تا ضخامت مد نظر حاصل گردد. این کار تا آنجایی پیش می‏‎رود و این حرکات رفت‎وبرگشتی به حدی تکرار خواهد شد تا ورق به ضخامت مدنظر برسد. البته در برخی از دستگاه‎ها نیاز است که ورق را به صورت دستی و از ابتدا وارد غلتک کرد تا فشار بیشتر روی آن اعمال گردد. 

هر بار عبور ورق از بین این دستگاه ضخامت آن را بین 50 تا 90 درصد کاهش می‏دهد و دمای آن نیز ممکن است به 250 درجه و یا حتی بیشتر برسد. در چنین حالتی برای خنک کردن سطح از روغن یا آب استفاده خواهد شد. 

عرض ورق روغنی

دیگر ویژگی ورق روغنی ابعاد آن است. اصولا عرض استانداردی که برای آن تعیین شده، 100 تا 125 میلی‎متر است. طول آن‎ هم دلخواه خواهد بود؛ یعنی می‎توان هر چند متر از آن را خریداری کرد. 

ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی ورق روغنی

ورق‌های روغنی اصولا در برابر کشش مقاومت بسیار بالایی دارد. همچنین لعا‎ب‎پذیری و شکل‎گیری آن باعث شده تا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از سویی دیگر قابلیت ضد سایش آن استفاده از این ورق‎ها را در صنایع مختلفی همچون خودروسازی امکان‎پذیر کرده است. 

اما فکر می‎کنید که مقاومت بالا و تحمل کشش زیاد این ورقه‎ها به چه دلیل است؟ استفاده از تکنولوژی نورد سرد و رویکرد هیدروفرمینگ سبب شده تا این خصیصه‎های فیزیکی و مکانیکی در این ورق‎ها شکل بگیرد. همچنین سرعت بالای تولید این محصول سبب شده تا قیمت ورق روغنی کاهش یابد. شما می‎توانید برای برای استعلام از قیمت ورق روغنی اینجا کلیک کنید. 

ورق روغنی چه کاربردهایی دارد؟

حالا که با ویژگی ورق روغنی آشنا شدید، خوب است که تعدادی از کاربردهای آن را نیز بررسی کنیم. هر چند کاربردهای این محصول بسیار زیاد است و بررسی تمامی آن‎ها از حوصله‎ی این مقاله خارج است، اما سعی می‎کنیم که تعدادی از مهم‎ترین‎ها را به اختصار بیان کنیم. 

خودروسازی

کارخانه‎های خودروسازی از مهم‎ترین مراکزی هستند که از ورق روغنی بهره می‎برند. از این محصول استفاده‎های متعددی برای خودروها می‏‎شود. از جمله‎ آن‎ها می‎توان به ساخت اگزوز خودرو اشاره کرد. فیلترهای اتومبیل نیز یکی دیگر از محصولاتی است که در ساخت آن از ورق روغنی استفاده می‎گردد و این به خاطر کشش بالای آن است. اگر دقت کرده باشید، در ساخت گلگیرهای خودروها نیز از ورق‎های روغنی ST13 استفاده می‌شود. همچنین در بخش تحتانی اتومبیل نیز از ورق روغنی ضد سایش بهره برده می‌شود. 

مبلمان فلزی و تجهیزات اداری 

اگر وادر یک اداره یا ارگان شوید احتمالا مبلمانی را مشاهده خواهید کرد که از ورق‌های روغنی ساخته شده‎اند. همچنین سایر تجهیزات اداری مانند کشوهای فلزی و فایل‎هایی که برای ذخیره‎سازی اسناد و مدارک مورد استفاده قرار می‎گیرند نیز از این ورق‎های روغنی ساخته شده‎اند. 

سازههای فولادی ساختمانها

قطع به یقین، جایی که بیشترین استفاده از محصولات ورق روغنی را شاهد هستیم، ساختمان‎ها هستند. ویژگی ورق روغنی مانند چکش‎خواری و مقاومت بالای آن در برابر فشار و کشش سبب شده تا استفاده از آن‎ها در پروفیل‎های ساختمانی از جمله درب و پنجره‎ها به شدت زیاد باشد. همچنین از آنجایی که یک ویژگی ورق روغنی مقاومت بالای آن است، در ساخت سازه‎هایی که نیاز به تحمل وزن بالا دارند نیز از این ورقه‎ها بهره برده می‏شود. 

لوازم خانگی

شاید برای‎تان جالب باشد اگر بدانید که ویژگی ورق روغنی طوری است که می‎توان از آن در ساخت لوازم خانگی نیز استفاده کرد. برای مثال در ساخت اجاق گاز و صفحات آن از ورق‎ روغنی لعاب‎پذیر استفاده می‏شود. همچنین در ساخت یخچال فریزر، رادیاتورها، کابینت، کمد، یراق آلات، ماکروفر و… نیز استفاده از این ورقه‎های روغنی رایج است. 

ورق سرد نورد

سخن پایانی

بی‎شک ویژگی ورق روغنی مانند قیمت مناسب آن، قابلیت چکش‎خواری، مقاومت بالا و تحمل کشش و فشار زیاد سبب شده تا استفاده از آن در صنایع گوناگون از جمله خودروسازی، ساختمان‎سازی، وسایل‎خانگی و… بسیار رایج شود. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه‎ تولید این محصول و ویژگی‎هایی که دارد آشنا کنیم. همچنین در پایان نیز تعدادی از مهم‎ترین کاربردهای آن را هم بیان کردیم. ممنون که تا پایان مطلب همراه ما بودید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها