تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 18 نوامبر 2021 - 1:18
کد خبر : 100531

پاسخ به یک سوال همگانی؛ کرونا تا کی در ایران هست؟

پاسخ به یک سوال همگانی؛ کرونا تا کی در ایران هست؟

ایسنا/کرمان یک استاد اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش بینی می شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به طوری که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر

پاسخ به یک سوال همگانی؛ کرونا تا کی در ایران هست؟

ایسنا/کرمان یک استاد اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش بینی می شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به طوری که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در کشور داشته باشیم که تعداد بیماران تا آن زمان به حدود ۴ میلیون نفر نیز خواهد رسید.

دکتر”حمید شریفی” عصر امروز سوم فرودین‌ماه در نشست خبری با محوریت کرونا ویروس خطاب به مردم گفت: توصیه می کنیم که در شرایط کنونی هر بیماری عفونی و تنفسی را به عنوان بیماری مبتنی بر کرونا ویروس بدانند.

وی درباره تاریخچه شیوع این ویروس در کشور گفت: به نظر می رسد که ویروس کووید ۱۹ از بهمن‌ماه سال ۹۸ در ایران در گردش بوده است اما درباره هر نوع اپیدمی مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که همیشه در ابتدای هر نوع اپیدمی تعداد فوت شدگان بیشتر اما به مرور با حساس شدن مسائل بهداشتی این میزان مرگ و میر به کاهش و حتی به حدود ۲ درصد خواهد رسید که قطعا درباره اپیدمی کرونای جدید ۲۰۱۹ نیز همین سیکل را تجربه خواهیم کرد.

این اپیدمیولوژیست به علل کم بودن تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان پرداخت و بیان کرد: یکی از علل کاهش مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نسبت به سایر استان های کشور در این موضوع بوده که این ویروس دیرتر از سایر استان های کشور در کرمان شناسایی و دیده شده و همین امر سبب شد که مردم به این اپیدمی حساس تر شده و بیشتر مسائل فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح را رعایت کنند

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه احتمال افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در استان در روزهای آینده دور از انتظار نیست، افزود: اگر در روزهای گذشته روند بیماری در استان کاهشی بوده، نباید مردم را فریب دهد. و مردم باید بدانند هر زمان که رفت و آمد و مسافرت‌ها افزایش پیدا کند، باید ۴ یا ۵ روز بعد انتظار انفجار مبتلایان به کووید ۱۹ را داشته باشیم.

شریفی با اشاره به اینکه ماه های فروردین و اردیبهشت، ماه‌های حساسی برای ایپدمی ویروس کرونا است افزود: رصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نشان می دهد که این ویروس به سمت خانواده‌ها در حال حرکت است. ویروس کرونا یک موجود خیلی حساس است و اگر وارد بدن انسان نشود، نمی‌تواند زیاد زنده بماند لذا باید زنجیره انتقال آن را بشکنیم و این شکستن نیز در گروی رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه ویژه به توصیه‌های ایمنی و بهداشتی است.

وی با عنوان این مطلب که کووید ۱۹ دارای یک چرخه در داخل استان و یک چرخه از افرادی که به عنوان مسافر وارد استان می‌شوند، است اظهار کرد: باید بپذیریم که کووید ۱۹ یک بیماری‌ نوپدیدی است که هیچ شناختی از آن نداریم و هیچ محصولی نیز برای کنترل آن در دنیا وجود ندارد و اکنون همه مردم دنیا به آن حساس شده اند.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: امروز تنها کاریی که می توانیم در مقابله با این ویروس انجام دهیم، رعایت دم نکات بهداشت فردی و عمومی است و در این راستا نیز باید همه کمک کنند تا بتوانیم از فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری به سلامت عبور کنیم و امیدوار باشیم که این ویروس در فصل گرما فعالیتش همانند ویروس‌های خانواده خودش کاهش دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مرگ و میرهای ناشی از مسمومیت‌های الکلی در کشور اظهار کرد: متاسفانه تعداد مرگ و میر ناشی از مسمومیت الکل بیشتر از تعداد مرگ و میر ناشی بیماری کرونا در برخی از استان‌ها شده که جای تاسف دارد. مردم بدانند که خوردن الکل تاثیری در مصونیت از بیماری کووید ۱۹، ندارد و حتی می‌تواند اثرات جانبی بیشتری را برای شخص به همراه داشته باشد ضمن آنکه باید به این موضوع توجه داشت که الکل برای ضد عفونی سطوح موثر است و خوردن آن هیچ کمکی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نمی‌کند.

شریفی از راهکارهای شکست دادن کرونا ویروس سخن به میان آورد و تصریح کرد: کاهش ارتباطات اجتماعی و ایزوله کردن افراد بیمار، پیوستن به کمپین در خانه بمانیم، شستن مرتب دست‌ها، مدیریت استرس و … از جمله راهکارهای شکست ویروس کووید ۱۹ است.

وی با بیان اینکه براساس عدم مشارکت، رعایت متوسط  فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مطلوب مردم به توصیه‌ها، سه سناریو درباره تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در ماه‌های آینده توسط وزارت بهداشت تعریف شده است، بیان کرد: اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش بینی می شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به طوری که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در کشور داشته باشیم که تعداد بیماران تا آن زمان به حدود ۴ میلیون نفر نیز خواهد رسید.

این اپیدمیولوژیست افزود:  اگر مردم ۲۰ درصد مسائل موثر در جلوگیری از شیوع این ویروس را رعایت کنند، در آن زمان تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ روزانه به حدود۱۲۰ هزار نفر در کشور خواهد رسید اما اگر مردم مشارکت جدی در مقابله با این ویروس داشته باشند، قطعا تعداد مبتلایان به کووید ۱۹کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در استان کرمان تقریبا در پیک بیماری کووید ۱۹ قرار دادیم و پیش بینی می کنیم که تقریبا تا خردادماه درگیر این بیماری باشیم و حدود ۲۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در سطح استان کرمان داشته باشیم اما اگر مردم کمک کنند و مشارکت داشته باشند خیلی راحت می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تا دو ماه آینده وضعیت اپیدمی این بیماری تا حدی کم خواهد شد و دیگر نگرانی برای سیستم بهداشتی وجود نخواهد داشت افزود: اکنون سیستم بهداشتی و درمانی کشور بسیاری از جراحی‌ها و اقدامات بهداشتی برای سایر بیماری ها را در سطح کشور لغو کرده‌ است که قطعا این کار را نمی‌تواند زیاد ادامه دهد.

شریفی خطاب به کسانی که قصد سفر دارند، گفت: فردی که مبتلا به کرونا است (هنوز علائم در شخص نمایان نشده) و سفر می کند، ممکن است بعد از حدود ۵ یا ۶ روز، علایم بیماری در بدن فرد آشکار شود. حال اگردر شهری دیگری باشد باید خدمات درمانی و بهداشتی مربوط به این بیماری را با سختی دریافت کند ضمن آنکه خانواده آنها نیز دچار مشکلات متعددی خواهند شد.

وی تاکید کرد: ویروس کرونا قصد کنترل رفتار ما را دارد و ما نیز می‌خواهیم رفتار او را تحت کنترل بگیرد اما هشدار می دهیم که اگر ویروس کرونا بر ما پیروز شود حدود ۷۰ درصد مردم به این بیماری مبتلا خواهند شد.

این اپیدمیولوژیست در خصوص کم بودن تعداد مبتلایان به بیماری کرونا ویروس در دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان عنوان کرد: چندین سناریو در این راستا وجود دارد که یا شاید سیستم بهداشتی جنوب شرق کشور کمتر توانسته این بیماری را تشخیص دهد و یا اینکه شاید اپیدمی دیرتر وارد این منطقه شده و در روزهای آینده روند تعداد بتلایان این دو استان صعودی باشد.

وی ادامه داد: کم بودن رفت و آمدهای این منطقه با سایر استان‌های کشور و همچنین پایین بودن تراکم جمعیتی این دو استان نسبت به سایر استان های کشور از جمله تهران، اصفهان و … نیز می تواند در پایین بودن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب شرق کشور موثر باشد هچنین ممکن است مردم این دو منطقه نکات بهداشتی رعایت کرده باشند اما یک سناریو ضعیف نیز این است که شرایط گرما بر این ویروس موثر بوده اما در مجموع انتظار داریم مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد انفجار تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان نباشیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.