کد خبر : 52884
تاریخ انتشار : شنبه 24 مهر 1400 - 21:45

پشت پرده مصدومیت‌های شیخ دیاباته

پشت پرده مصدومیت‌های شیخ دیاباته

خبر کوتاه بود و تکراری؛ شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی گلزن مطرح استقلال یک بار دیگر مصدوم شد و دیدار بعدی این تیم را از دست داد. البته شیخ تنها بازیکن مصدوم و تنها خسارت استقلال پس از دیدار مقابل الدحیل نبود و محمد نادری و فرشید اسماعیلی نیز در دیدار بامداد یکشنبه مقابل الدحیل

پشت پرده مصدومیت‌های شیخ دیاباته

خبر کوتاه بود و تکراری؛ شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی گلزن مطرح استقلال یک بار دیگر مصدوم شد و دیدار بعدی این تیم را از دست داد. البته شیخ تنها بازیکن مصدوم و تنها خسارت استقلال پس از دیدار مقابل الدحیل نبود و محمد نادری و فرشید اسماعیلی نیز در دیدار بامداد یکشنبه مقابل الدحیل مصدوم شده و جای خود را به سایر نفرات دادند.

به گزارش ایسنا، روزنامه «فرهیختگان» در ادامه نوشت: نکته قابل توجه اینکه قبل از اعلام وضعیت شیخ دیاباته برای دیدار بعدی استقلال یعنی بازی مقابل الاهلی عربستان صبح روز گذشته برخی رسانه‌ها نسبت به این موضوع گمانه‌زنی و اعلام کردند مصدومیت دیاباته جدی نیست و این بازیکن با یک ریکاوری مناسب و برخی اقدامات درمانی می‌تواند بامداد چهارشنبه استقلال را در دیدار مقابل الاهلی عربستان همراهی کند. با این حال برخی اخبار رسمی عصر روز گذشته این موضوع را تکذیب کرده و این‌طور خبر دادند که وضعیت شیخ برای بازی با الاهلی به شکلی است که این بازیکن نمی‌تواند تیمش را در بازی بامداد چهارشنبه همراهی کند ولی برای حضور مقابل الشرطه عراق باید تحت درمان کادر پزشکی و منتظر نظر نهایی آنها باشد. البته به همراه شیخ همچنین محمد نادری نیز وضعیتی نامشخص دارد و بعد از عکسبرداری وضعیت وی مشخص می‌شود اما به نظر می‌رسد این بازیکن هم نمی‌تواند آبی‌پوشان را در دیدار آینده همراهی کند. این درحالی است که فرشید اسماعیلی دیگر بازیکن مصدوم استقلال مشکل جدی ندارد و این بازیکن برای بازی با نماینده عربستان آماده خواهد شد.

با این حال نکته‌ای که قابل توجه بوده و این روزها هواداران استقلال را حسابی کلافه کرده است به مصدومیت‌های پرشمار و طولانی مدت شیخ دیاباته مربوط می‌شود تا جایی که هر بار مصدومیت شیخ او را هفته‌ها و چه‌بسا ماه‌ها از ترکیب استقلال دور کرده و این ماجرا مطمئنا هربار به ضرر آبی‌پوشان تمام خواهد شد. دیاباته به جز بار اول که در دیدار مقابل نفت مسجدسلیمان در این شهر از ناحیه شکم و دنده مصدوم و چند هفته‌ای خانه‌نشین شد، بعد از آن در بیشتر مواقع از ناحیه همسترینگ و عضلات ران پا مصدوم شده و همین موضوع به دفعات او را هفته‌ها از میادین دور کرده است و حالا هم که مصدومیت جدید که میزان آن مشخص نیست، چه‌بسا یک بار دیگر روند تکراری غیبت طولانی مدت ‌دیاباته را از میادین رقم بزند هرچند نمی‌توان توانمندی‌های این بازیکن را کتمان کرد چراکه هر زمان که شیخ در ترکیب استقلال به میدان رفت برای تیمش مثمرثمر بوده تا جایی که فصل گذشته عنوان آقای‌گلی رقابت‌های لیگ برتر را به خود اختصاص داد. با این حال این سوال به وجود می‌آید که چرا این مهاجم سیه‌چرده و درشت قامت و قدبلند تا این اندازه مصدوم شده و دلیل این مصدومیت‌ها چیست.

مربی سابق استقلال این راز را افشا می‌کند

امیدعلی دفتری مربی نیم‌فصل اول استقلال و دستیار محمود فکری از این ماجرا یعنی مصدومیت‌های متعدد و طولانی‌مدت شیخ دیاباته روایت جالبی دارد. او که در مدت زمان حضور خود در استقلال رابطه گرم و صمیمانه‌ای را با این مهاجم بلندقد و سیه‌چرده برقرار کرده بود در این خصوص بارها با دیاباته صحبت کرده و حالا ماجرا را به این صورت شرح می‌دهد: «شیخ از خانواده کاملا ورزشی که اکثر آنها بسکتبالیست هستند به رشته ورزشی فوتبال رو آورد و فوتبالیست شد. نکته جالب اینکه بیشتر اقوام و خانواده دیاباته نیز به گفته خودش دست‌وپای بلندی دارند و به همین علت ورزش بسکتبال را برای خود انتخاب کرده‌اند. با این حال اینکه چرا شیخ مدام مصدوم می‌شود به این موضوع برمی‌گردد که از آنجایی که دیاباته دست‌وپای بلندی دارد مطمئنا حرکت کردن با این اندام در زمین فوتبال برای چنین بازیکنانی سخت شده و به همین دلیل است که اقوام او به سمت رشته ورزشی بسکتبال میل پیدا کردند تا جایی که یکی از برادرانش یک بسکتبالیست حرفه‌ای به‌شمار می‌رود. با این حال شیخ که اتفاقا حالا یک فوتبالیست موفق و حرفه‌ای به‌شمار می‌رود رشته ورزشی خانوادگی خود را انتخاب نکرده و برای مسیر ورزشی زندگی خود به سمت فوتبال آمده است.»

علی دفتری که ساکن آمریکاست و چند روزی می‌شود که دوباره به ینگه دنیا بازگشته درخصوص اینکه چرا مصدومیت‌های دیاباته نسبت به سایر فوتبالیست‌ها زمان زیادی طول می‌کشد تا برطرف شده و معمولا این بازیکن به خاطر مصدومیت‌های پیاپی باید مدت‌های مدیدی از فعالیت دوری کند تا دوباره ریکاوری شده و به میادین برگردد، گفت: «این موضوع چند دلیل دارد اول اینکه شاید سن و سال شیخ بالا رفته و مطمئنا یک ریکاوری خوب و برطرف شدن آسیب‌دیدگی به سن ارتباط مستقیم دارد، ثانیا من معتقدم او به اندازه کافی از خصوصیات بدنی و فیزیکی خود اطلاع کامل دارد و این‌طور نیست که بخواهد بی‌گدار به آب زده و تحت هر شرایطی با مصدومیت در میدان بازی کند یا اگر مصدومیتش برطرف نشده دوباره به میادین برگردد تا آسیبش تشدید شود. در هر صورت او یک بازیکن حرفه‌ای و باتجربه به‌شمار می‌رود که در لیگ‌های معتبر اروپا و تیم‌های مطرح بازی کرده است. با این حال به نظر من از آنجایی که یک ریکاوری خوب و برطرف شدن سریع مصدومیت و بازگشت به میدان به عوامل زیادی ازجمله تکنولوژی‌های روز مرتبط با این امر بستگی دارد و از آنجایی که در فوتبال ایران هنوز این تکنولوژی و امکانات به روز نشده است این موضوع هم نمی‌تواند خیلی غیرمرتبط به مصدومیت‌های پیاپی و غیبت‌های طولانی‌مدت شیخ دیاباته از میادین باشد.»

شیخ را بیشتر از بقیه می‌زنند

محسن گروسی، مهاجم سال‌های دور باشگاه استقلال درخصوص جوانب فنی و تاکتیکی شیخ دیاباته گفت: «اگرچه شیخ دیاباته از لحاظ خصوصیات اخلاقی انسان بسیار خوبی به‌شمار رفته و خیلی زود با همبازیانش در تیم خو گرفت اما از لحاظ فنی در شروع کار با استقلال یک مقدار ناهماهنگ و ناآماده بود. البته این موضوع طبیعی بود. او تا بخواهد با شرایط فوتبال ایران آشنا شده و بتواند خودش را با فوتبال ما همراه کند این موضوع یک مقدار زمان می‌برد. با این حال او از بازی مقابل تراکتور در فصل گذشته درخشش خود برای استقلال را آغاز کرده و بعد از اینکه در بازی تبریز هتریک کرد و آن شرایط را به وجود آورد از آن روز به بعد در اکثر مواقع شیخ دیاباته برای استقلال یک بازیکن موثر محسوب شده و فقط یک مقدار آسیب‌دیدگی‌هایی که نمی‌دانم دلیلش چه بود او را از بازی‌ها دور نگه داشت. با این حال هر موقع که به ترکیب رسید یک بازیکن مثمرثمر به‌شمار رفته ضمن اینکه من معتقدم شیخ در این مدت حضور در استقلال برخلاف قدوقواره بلندش با پا خیلی بهتر کار می‌کند تا سر. او در سرزدن‌ها با اینکه خیلی قد بلندی دارد اما مثل سرزن‌های قهار تبحر ندارد و بیشتر از پاها و بدنش به صورت حرفه ای‌استفاده می‌کند که این موضوع یکی از محسنات بسیار بزرگ برای این بازیکن و حتی استقلال است که در رقابت‌های لیگ و هم لیگ قهرمانان آسیا نیز به خوبی به چشم آمده و به درد این تیم خورده است.»

وی درباره دلایل مصدومیت‌های متعدد و طولانی‌مدت شیخ دیاباته در مدت زمان حضورش در استقلال گفت: «معمولا بازیکنانی که یک مقدار متمرکز بازی می‌کنند بیشتر در معرض خطر آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند تا سایر بازیکنانی که در پست‌های دیگر به میدان رفته و تکاپوی بیشتری دارند چراکه چنین بازیکنانی فعالیت‌شان هنگام توپ‌گیری کمتر از سایرین است و به‌ویژه شیخ که در زمان توپ‌گیری ساکن است و کمتر در حرکت یا سرعت به او توپ می‌رسد به همین دلیل چون شیخ بیشتر توپ را حفظ می‌کند این مسائل باعث می‌شود مصدومیت‌هایی به سراغ او بیاید چون همان‌طور که می‌بینیم مثل اکثر دقایق دیدار مقابل الشرطه هدف ضربات بازیکنان حریف ساق‌های پای این بازیکن بوده است. با این حال جدا از این صحبت‌ها نمی‌دانم شرایط بدنی شیخ دیاباته به چه شکل است چراکه در ابتدای حضور در استقلال نا آمادگی جسمی باعث شده بود تا بیشتر آسیب ببیند و یک مدت از مسابقات دور بماند اما الان که بدنش آماده است فکر می‌کنم به این دلیل بیشتر مصدوم می‌شود که بیشتر در معرض ضربات بازیکنان حریف قرار می‌گیرد. من معتقدم این جور مسائل باعث آسیب‌دیدگی شیخ شده در غیر این صورت اگر آماده باشد هیچ بازیکنی نمی‌تواند به این مهاجم استقلال آسیب برساند مگر اینکه با هدف آسیب زدن به او مستقیم به پایش ضربه بزنند تا به هر شکل این بازیکن را از پا بیندازند. با این حال این بازیکن هر زمان که از دوران نقاهت برگشته به ترکیب آمده و آماده بوده و باز هم برای تیم استقلال مثمرثمر بوده است.»

مهاجم اسبق استقلال درباره اینکه با تمام شدن قرارداد دیاباته این بازیکن می‌تواند همچنان در خدمت این باشگاه باشد و باید با او تمدید کرد یا وی نظر دیگری دارد، گفت: «وقتی که تیام رفت همه وامصیبتا سر داده و نگران شدند هرچند تیام هم یک بازیکن حرفه‌ای و توانمند بود اما شیخ زمانی که به استقلال آمد تا حدودی جای تیام را پرکرد. به نظر من اگر می‌خواهند شیخ را حفظ کنند که معتقدم او هم مثل میلیچ یک بازیکن مثمرثمر در ترکیب استقلال است، با این کار در صورتی که همچنان از جذب بازیکن خارجی محروم باشیم، کار بزرگی انجام شده چراکه شیخ می‌تواند به استقلال کمک کند. معتقدم در این چند سال گذشته هیچ کمکی از هیچ جایی به استقلال نشده است و همیشه در پی این بودند که به این باشگاه ضربه بزنند. با این حال اگر می‌خواهند شیخ را حفظ کرده و قرارداد او را تمدید کنند باید همین الان اقدام کنند و همین امروز در عربستان با او قراردادش را تمدید کنند نباید اجازه بدهند زمان بگذرد تا سایر تیم‌ها به فکر مذاکره با این بازیکن بیفتند اگر هم که برای فصل آینده حضور بازیکن خارجی آزاد شد اگر شیخ را نخواستند به نظر من باید کسی بیاید که یک سر و گردن از او بالاتر باشد.»

گروسی درباره آپشن‌های حرفه‌ای در قرارداد شیخ‌دیاباته نیز تاکید کرد: «این موارد در فوتبال یک چیز طبیعی است و در فوتبال روز دنیا خیلی از بازیکنان به این شکل قرارداد می‌بندند اما چون کشور ما به شکلی است که شرایط برای فوتبالیست‌های خارجی خیلی ایده‌آل نیست این مسائل هم پیش می‌آید و خیلی برجسته می‌شود. در این خصوص من معتقدم این‌طور قراردادها و بازیکنان را باید خوب مدیریت کرد و اگر آنها شرایطی برای باشگاه می‌گذارند باشگاه هم باید شرایطی بگذارد تا متضرر نشود. اینها همه بستگی دارد به مدیریت باشگاه که چطور با این دسته از بازیکنان قرارداد منعقد کنند. بالاخره دو طرف خواسته‌هایی دارند و باید این خواسته‌ها در کنار هم یک قرارداد خوب را منجر شده تا طرفین نیز به توافق خوبی برسند.»

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید فالوور واقعی

فروش ادویه