تاریخ انتشار : شنبه 2 اکتبر 2021 - 23:11
کد خبر : 19435

چاپ مقاله دانشجوی دکتری دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجله Science

چاپ مقاله دانشجوی دکتری دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجله Science

مقاله دانشجوی دکتری تخصصی دکتری زیست فناوری پزشکی دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آخرین شماره مجله Science منتشر شد.  مقاله علی اعتمادی، دانشجوی مقطع دکتری رشته زیست فناوری پزشکی با عنوان طراحی پروتئین‌های تجمیع‌شده با آنتی‌بادی در قالب  nanocageهای چند جزئی، سیزدهم فروردین ۱۴۰۰ در مجله معتبر Science به چاپ رسید.

چاپ مقاله دانشجوی دکتری دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجله Science

مقاله دانشجوی دکتری تخصصی دکتری زیست فناوری پزشکی دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آخرین شماره مجله Science منتشر شد.

 مقاله علی اعتمادی، دانشجوی مقطع دکتری رشته زیست فناوری پزشکی با عنوان طراحی پروتئین‌های تجمیع‌شده با آنتی‌بادی در قالب  nanocageهای چند جزئی، سیزدهم فروردین ۱۴۰۰ در مجله معتبر Science به چاپ رسید.

عکس روی جلد این شماره از مجله از عکس‌های موجود در این مقاله برداشت شده است. استاد راهنمای وی دکتر محمدعلی مظلومی، عضو هیئت علمی گروه زیست فناوری پزشکی این دانشکده است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده فناوری های نوین پزشکی، علی اعتمادی در توضیح موضوع مقاله گفت: در این مقاله ما نانو ساختار هایی متشکل از دو جز پروتئینی طراحی کردیم. یکی پروتئین همو الیگومریک متصل شونده به آنتی بادی و دیگری آنتی بادی است. پروتئین های طراحی شده امکان مونتاژ و تجمیع نانو ساختار های آنتی بادی را در طیف وسیعی از کمپلکس ها را می دهند و امکان کنترل تقارن و ظرفیت آنتی بادی را فراهم می کنند. ابتدا ژن های حاوی این پروتئین ها را برای تولید پروتئین های نوترکیب در باکتری کلون کردیم و سپس پروتئین مورد نظر را تخلیص و ارزیابی کردیم. بررسی کارایی و عملکرد از این ساختارها برای ارزیابی سیگنالینگ سلولی استفاده شد. ساختارهای حاوی آنتی بادی های بر علیه ویروس کرونا SARS-CoV-۲ ساخته شد که به طور موثری ویروس را خنثی می کنند. همچنین سیگنالینگ SD۴۰ مسیر آنژیوپویتین، سیگنالینگ و تکثیر سلول همه با مونتاژ فیوژن های Fc یا آنتی بادی در این ساختارها افزایش یافت.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.