تاریخ انتشار : یکشنبه 8 می 2022 - 8:49
کد خبر : 197589

چرخ اقتصاد در دست کسب و کارهای کوچک

چرخ اقتصاد در دست کسب و کارهای کوچک

در هر کشوری فعالیت‌های اقتصادی متفاوتی در زمینه‌های مختلف صورت می‌گیرد. در این میان کسب و کارهای کوچک نیز به‌صورت آرام و در حاشیه فعالیت می‌کنند. شاید در نگاه اول فعالیت این کسب و کارها بسیار ناچیز و بی‌اهمیت به نظر برسد؛ اما این در حالی است که نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی دارند.

در هر کشوری فعالیت‌های اقتصادی متفاوتی در زمینه‌های مختلف صورت می‌گیرد. در این میان کسب و کارهای کوچک نیز به‌صورت آرام و در حاشیه فعالیت می‌کنند. شاید در نگاه اول فعالیت این کسب و کارها بسیار ناچیز و بی‌اهمیت به نظر برسد؛ اما این در حالی است که نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی دارند. همچنین رکود آن‌ها تاثیر منفی خود را به سرعت روی اقتصاد کل کشور نمایش می‌دهد. 

با توجه به این موضوع به‌خوبی می‌توان دریافت که کسب و کارهای کوچک نقش مهمی در سرپا نگه‌داشتن اقتصاد کل دارند و در این میان برای رشد و موفقیت آن‌ها باید راهکارهای مناسب و تصمیم درست گرفته شود. در غیر این صورت با رکودی فراگیر روبرو خواهیم شد که عواقب آن در سایر صنایع نیز خود را نشان می‌دهد.

برای پیشبرد  و بهبود در فعالیت کسب و کارهای کوچک و شرکت‌های کارآفرین روش‌های متفاوتی وجود دارد. همچنین آگاهی از مزایای این شرکت‌ها در بهبود شرایط اقتصادی جامعه بسیار مهم است. به همین دلیل در ادامه این صفحه مزایای این کسب و کارها را در شرایط امروز و بعد از بروز بیماری کرونا بررسی می‌کنم.

کسب و کارهای کوچک در دوران کرونا

با بروز بیماری کرونا بحرانی جدی اقتصاد تمام کشورهای جهان را دربر گرفت. اما از دل همین بحران‌ها، خلاقیت و نوآوری کارآفرینان، بهبود شرایط را رقم زد. اگرچه نمی‌توان انکار کرد که شیوع کرونا ابتدا تا به امروز تاثیر منفی زیادی روی اقتصاد گذاشته و بعد از گذشت چندین سال این موضوع را به‌خوبی درک می‌کنیم.

کسب و کارهای کوچک در ابتدای این بیماری با تهدیدی جدی روبرو شدند و همین مسئله نیز به‌طور مستقیم روی اقتصاد جهانی تاثیر نامطلوب گذاشته است. اما در همین زمان برخی از کسب و کارها با پیدا کردن روش‌های دیجیتالی و جدید، به‌خوبی شرایط نامطلوب کرونایی را به نفع خود رقم زدند. 

روش موثری که کسب و کارهای موفق و شرکت‌های کارآفرین از آن استفاده کردند، بهبود در فروش آنلاین بود. حالا با گذشت سه سال از ابتدای این بیماری، شاهد آن هستیم که شرکت‌های کوچک به‌خوبی وارد سیستم دیجیتال و فروش آنلاین شدند و به‌راحتی می‌توانند خریدار محصولات و خدمات خود را از سراسر کشور و حتی جهان پیدا کنند. 

برای این کار دیگر نیازی به حضور خریداران در فروشگاه‌های مشخص و فیزیکی نیست و فقط با کمی جستجو در محیط وب خرید می‌کنند و از روش‌های سریع و آنلاین مانند درگاه پرداخت هوشمند اینترنتی استفاده می‌کنند. همه چیز به سرعت در حال بهبود پیدا کردن است. کسب و کارهای کوچک به‌خوبی روش‌های مقابله با این اختلال را پیدا کردند و به همین دلیل شاید روزی برسد که تمام عوارض و معایبی که بیماری کرونا در اقتصاد ایجاد کرده، فراموش کنیم.

مزایای شرکت‌های کارآفرینی در نجات شرایط اقتصادی

همان‌طور که بیان شد روش کاری شرکت‌های کوچک با تغییرات زیادی روبرو شده است. امروزه فضای دیجیتال و وب حرف اول را در فروش میزند. بنابراین تفاوتی نمی‌کند که بخواهید یک محصول فیزیکی به فروش برسانید و یا اینکه خدمتی را به مردم ارائه بدهید. به‌طور مثال شاید شما فروشنده لوازم خانگی باشید و یا اینکه خدماتی مانند پرداخت قبض تلفن اینترنتی و یا استعلام و پرداخت خلافی موتور را با ارائه اپلیکیشن های خدماتی بهبود بدهید. به هر حال روش‌های نوآورانه و خلاقانه که در کسب و کارهای کوچک و جدید استفاده می‌شوند، مزایای زیادی برای همه افراد جامعه دارد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اشتغال‌زایی

اولین و مهم‌ترین مزیت افزایش و بهبود در کسب و کارهای کوچک، کاهش آمار بیکاری در اقتصاد است. نیروی کار به سمت این مشاغل جذب می‌شوند و در کنار دریافت درآمد و بهبود شرایط مالی خود، کمک موثری به کاهش نابرابری درآمدی ایجاد می‌شود.

علاوه بر آن، بر اساس گزارشی که دفتر توسعه اقتصادی ایالات‌متحده انجام داده؛ از سال 2000 تا 2019 مشاغل کوچک توانستند حدود 11 میلیون شغل جدید ایجاد کنند. این آمار فقط مربوط به یک کشور است و مسلما در کشورهای مختلف این آمار افزایشی وجود دارد. افزایش اشتغال به‌صورت موثری تولید ناخالص داخلی را بهبود می‌دهد و به همین دلیل درآمد بیشتر برای خانوارها را به همراه دارد. نکته قابل توجه دیگر این است که با رونق پیدا کردن مشاغل کوچک، نیاز به شغل‌های واسطه‌ای دیگر نیز افزایش پیدا می‌کند. به‌طور مثال حمل و نقل یکی از این موارد است و بنابراین در صنعت حمل و نقل نیز با تغییرات مثبت روبرو خواهیم بود.

  • کسب و کارهای نو، خلاقیت‌های نو

شرکت‌های کارآفرین و دانش‌بنیان با تاکید بر کارآفرینی به دنبال پیدا کردن شکاف‌های بازار هستند و راه‌حل مناسب برای برون رفت از آن را نیز به دست می‌آوردند. این شرکت‌ها با برخورداری از مشخصه خلاقیت، تکنیک‌ها و روش‌های موثر برای پیدا کردن منابع مالی را جستجو می‌کنند تا از این مسیر بتوانند راه‌های بهتر برای درآمدزایی را کشف کنند. به عبارت دیگر کارآفرینی معادل با خلاقیت و نوآوری است و نتیجه نهایی آن نیز افزایش درآمد و بهبود شرایط کسب و کار می‌شود.

  • بهبود تولید 

شرکت‌های کارآفرین به دنبال این هستند که با افزایش در بهره‌وری، هزینه‌های تولید را کاهش دهند. این مسیر در طولانی مدت باعث افزایش تولیدات خانگی و اقتصادی می‌شود و شکاف تولید در کشور را به‌مرور از بین می‌برد.

  • خروج اقتصاد از حالت انحصاری

یکی از موضوعاتی که اقتصاد کشور را به سمت بیماری و کسالت پیش می‌برد، انحصارگرایی است. در این حالت شرکت‌های تولیدی مختلف دلیلی برای رشد، خلاقیت و بهبود شرایط کاری خود یا نوآوری ندارند. اما با رونق گرفتن کسب و کارهای کوچک و کارآفرینی، رقابت در اقتصاد ایجاد می‌شود. به همین دلیل تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ برای بهبود شرایط مالی و کاری خود سعی می‌کنند که ایده‌های نو، خلاقانه و بهتر را به دست بیاورند. بنابراین افزایش تولید و رقابت را به دنبال خواهد داشت.

  • چرخش منابع پولی در کشور

 با رونق پیدا کردن مشاغل و کسب و کارهای کوچک، درآمدی جدیدی ایجاد می‌شود. این درآمد علاوه بر رونق دادن شرایط مالی خانواده‌ها، تاثیرات مثبت و غیرمستقیم دیگری نیز در شرایط مردم ایجاد می‌کند. مقداری از آن به‌صورت مالیات برای رونق دادن خدمات عمومی و محلی صرف می‌شود. همچنین ساخت جاده‌ها، پیاده‌روها، روشنایی و در کل تمام المان‌هایی که باعث تغییر و بهبود در چهره شهر و کشور هستند، از محل همین درآمدهای به‌ظاهر ناچیز و کوچک تامین می‌شود.

  • تنوع بیشتر افراد در اقتصاد

 شاید تعجب کنید؛ اما در مقایسه بین کسب و کارهای کوچک و بزرگ، این مشاغل کوچک هستند که درنهایت برنده خواهند شد. این مشاغل تنوع بسیار بالایی دارند و در عین حال باعث افزایش تنوع در مشاغل نیز می‌شوند. به عبارت دیگر کسب و کارهای بزرگ و دولتی فقط یک عده خاص را دربر می‌گیرند. اما مشاغل کوچک به دلیل شرایط مناسب خود، تنوع جمعیتی زیادی شمال زنان، معلولان و سایر افراد را دربر می‌گیرد.

  • جامعه‌ای سالم‌تر و شاداب‌تر

 برخورداری از امنیت شغلی علاوه بر کسب درآمد، باعث ایجاد جامعه‌ای شاداب‌تر و  سالم‌تر خواهد شد. همچنین افراد در این شرایط خلاقیت خود را به شکل بهتری بروز می‌دهند و نوآوری بیشتر خواهند داشت. 

  • تمرکز بر نیاز مشتریان

 افرادی که در این مشاغل کار می‌کنند، قدرت پاسخگویی بیشتری نسبت به رقبای بزرگ‌تر دارند و همین مسئله نیز باعث تبادل بین کارآفرینان و مصرف‌کنندگان می‌شود. ادامه یافتن این تعامل به بهبود کسب و کار و افزایش درآمد می‌انجامد؛ زیرا به‌طور مستقیم با مشتریان در تماس هستند و بر نیاز آن‌ها تمرکز می‌کنند. بنابراین به‌خوبی می‌توانند نیازها را شناسایی کنند و در جهت رفع آن کام بردارند و درنتیجه افزایش درآمد را برای خود به ارمغان می‌آورند.

کلام آخر

اگرچه مشاغل و صنایع بزرگ تصور می‌کنند که قدرت اقتصاد در دست آن‌ها قرار دارد، اما این مشاغل و کسب و کارهای کوچک هستند که به‌صورت پنهانی و کاملا آرام مسیر رشد را پیش می‌گیرند. همچنین تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر افزایش درآمد، بهبود فضای کسب و کار، بالا بردن خلاقیت و نوآوری در روند کار و تولید و افزایش سلامت روانی جامعه دارند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها