تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 22:29
کد خبر : 34028

کاهش استقبال از واکسیناسیون در خوزستان / درصد بسیار پایین استفاده از ماسک

کاهش استقبال از واکسیناسیون در خوزستان / درصد بسیار پایین استفاده از ماسک

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: پوشش واکسیناسیون کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۲۶.۶ درصد اما در دانش‌آموزان ۳۱.۵ درصد است که این تفاوت آمار نشان می‌دهد تعداد زیادی دانش‌آموز از تحصیل جامانده داریم که باید شناسایی و واکسینه شوند. دکتر سید محمد علوی در هشتاد و دومین جلسه ستاد استانی مدیریت

کاهش استقبال از واکسیناسیون در خوزستان / درصد بسیار پایین استفاده از ماسک

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: پوشش واکسیناسیون کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۲۶.۶ درصد اما در دانش‌آموزان ۳۱.۵ درصد است که این تفاوت آمار نشان می‌دهد تعداد زیادی دانش‌آموز از تحصیل جامانده داریم که باید شناسایی و واکسینه شوند.

دکتر سید محمد علوی در هشتاد و دومین جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا که امروز (۱۷ مهرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در استان خوزستان از ابتدای شیوع کرونا، در هر فصل یک موج بیماری داشتیم و تابستان امسال موج بسیار سختی را گذراندیم.

وی افزود: در موج سوم که موج شدیدی بود حداکثر موارد مرگ در یک ماه در استان خوزستان ۸۴۴ نفر بود اما در موج اخیر در شهریورماه یک هزار و ۵۵۶ مورد مرگ داشتیم و تنها در یک روز ۷۴ مورد مرگ داشتیم بنابراین شهریورماه در کل کشور، ماه پر مرگی بود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال حاضر ایران در بین ۱۰ کشور با ابتلا و مرگ بالا قرار دارد.

وی بیان کرد: ماهیت بیماری این گونه است که اپیدمی رخ می‌دهد و سپس فروکش می‌کند بنابراین باید آماده طوفان بعدی باشیم تا این اتفاقات تکرار نشود.

علوی با اشاره به کاهش موارد بیماری، بستری و فوت بیماران کرونا افزود: با این وجود متاسفانه میزان کشندگی بیماری از ۱۹.۹۴ درصد به ۲۴.۳۸ درصد رسیده است. تعداد بیماران بحرانی نیز افزایش یافته است و هر چه این شاخصه افزایش یابد، در آینده موارد مرگ نیز افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه احتمال وقوع موج های بعدی وجود دارد، بیان کرد: تا قبل از موج بعدی باید پوشش واکسیناسیون افزایش یابد. در حال حاضر پوشش واکسیناسیون در ایران ۴۲ درصد است که برای جلوگیری از موج‌های بعدی و داشتن حداقل مرگ‌ها، باید به ۸۳ درصد برسد بنابراین باید پوشش واکسیناسیون دو برابر شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: تشدید نظارت بر اماکن و محل‌های پر تردد مانند ادارات و بانک‌ها و اجرای بی کم و کاست طرح شهید سلیمانی باید پیش از وقوع موج بعدی انجام شود.

وی گفت: در روز ۱۵ مهرماه ۳۵ هزار دوز واکسن در استان خوزستان تزریق شد در حالی که روزانه تا ۷۵ هزار دوز واکسن نیز تزریق شده است و ظرفیت تزریق تا ۹۶ هزار واکسن در روز را داریم.

علوی تصریح کرد: متاسفانه در روزهای اخیر متوسط روزانه واکسیناسیون در خوزستان پایین و کمتر از ۵۰ هزار تزریق بوده و در روزهای تعطیل به کمتر از ۲۰ هزار دوز واکسن نیز کاهش یافته است که دلیل اصلی این مساله، کاهش استقبال از واکسیناسیون است.

وی بیان کرد: در زمان وقوع اولین موج مرگبار، در کشور امارات پوشش کامل واکسیناسیون ۳۰ درصد بود و روزانه ۲ مرگ در پر میلیون داشتند؛ با رسیدن پوشش واکسیناسیون به ۵۰ درصد، آمار مرگ کمی کاهش یافت اما با رسیدن پوشش واکسیناسیون به ۹۰ درصد به صورت ناگهانی موارد مرگ کاهش یافت و ۹۰ درصد کمتر شد بنابراین ما نیز با پوشش واکسیناسیون کامل به اهداف خود می‌رسیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در زمان وقوع اولین پیک مرگبار در ایران، پوشش کامل واکسیناسیون یک درصد بود اما با افزایش پوشش واکسیناسیون به تدریج موارد مرگ کاهش یافت. سرعت واکسیناسیون در کشور به طور متوسط روزانه ۱.۱۱ درصد است که این رقم در خوزستان یک درصد است و وضعیت تقریبا مناسبی است اما در همه مناطق این گونه نیست.

وی افزود: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون در ایران ۴۳ درصد است اما پوشش کامل واکسیناسیون (گذشت دو هفته پس از تزریق دوز دوم) ۱۹ درصد است. تا ۱۵ مهرماه نیز ۲۱ درصد مردم دو دوز و ۲۱.۵ درصد یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

علوی بیان کرد: در حال حاضر سرعت روزانه واکسیناسیون در خوزستان ۰.۸۷ درصد است که اگر بخواهیم ۴۲.۵ درصد باقیمانده را تا قبل از موج بعدی، کامل واکسینه کنیم باید به سرعت ۲ درصد یا حدود ۹۶ هزار تزریق در روز برسیم.

وی با بیان اینکه ۴۲.۵ درصد خوزستانی‌ها یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، گفت: همچنان پوشش واکسیناسیون در برخی شهرها از جمله شادگان، کارون، دشت آزادگان و حمیدیه پایین است. هر چند پوشش واکسیناسیون در این شهرها کمی رشد داشته است اما این رشد، قابل اغماض است و با آن به جایی نمی‌رسیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: پوشش واکسیناسیون کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۲۶.۶ درصد اما در دانش‌آموزان ۳۱.۵ درصد است که این تفاوت آمار نشان می‌دهد تعداد زیادی دانش‌آموز از تحصیل جامانده داریم که باید شناسایی و واکسینه شوند.

وی با اشاره به پایین بودن پوشش واکسیناسیون در برخی شهرهای خوزستان، گفت: میزان پوشش واکسیناسیون زنان باردار در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ۴۴.۵۸ درصد، دانشکده علوم پزشکی بهبهان ۴۳ درصد، دانشگاه علوم پزشکی دزفول ۳۶.۵ درصد، دانشکده علوم پزشکی شوشتر ۳۳ درصد و در دانشگاه علوم پزشکی آبادان ۲۶.۴ درصد است.

علوی با بیان اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوزستان ۷۸.۹ درصد است، بیان کرد: در هفته منتهی به ۱۵ مهرماه، ۳۷ مراسم بزرگ در خوزستان برگزار شده است. میزان استفاده از ماسک نیز در نقاط مرکزی ۷۷ درصد و در حاشیه شهرها ۱۶ درصد است و میانگین استانی ۵۸ درصد و بسیار پایین است. با این میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی راه به جایی نمی‌بریم.

وی با بیان اینکه بانک‌ها زیر بار نصب تهویه و رعایت فاصله‌گذاری نمی‌روند، افزود: بر اساس استانداردها باید ۱۰ درصد موارد اخطار به پلمب منجر شود اما در عمل این گونه نیست و تعداد پلمب‌ها بسیار کمتر از اخطاریه‌ها است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: پس از واکسن، بهترین اثرگذاری در مقابله با کرونا را طرح شهید سلیمانی دارد که باید اجرای این طرح به خوبی ادامه یابد.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn