کد خبر : 46299
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰

۵۳۹ محکوم جرایم غیرعمد خراسان رضوی در انتظار آزادی

۵۳۹ محکوم جرایم غیرعمد خراسان رضوی در انتظار آزادی

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل ستاد دیه خراسان رضوی گفت: در حال حاضر در زندان‌های استان ۵۳۹ نفر محکوم جرایم غیرعمد مستقر است که در انتظار آزادی بوده و از این تعداد ۱۴ نفر زن و ۵۲۵ نفر مرد هستند. این افراد در زندان‌های استان پراکنده بوده که عمده آن‌ها در زندان مشهد با ۳۶۳ مددجو مستقر هستند.

۵۳۹ محکوم جرایم غیرعمد خراسان رضوی در انتظار آزادی

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل ستاد دیه خراسان رضوی گفت: در حال حاضر در زندان‌های استان ۵۳۹ نفر محکوم جرایم غیرعمد مستقر است که در انتظار آزادی بوده و از این تعداد ۱۴ نفر زن و ۵۲۵ نفر مرد هستند. این افراد در زندان‌های استان پراکنده بوده که عمده آن‌ها در زندان مشهد با ۳۶۳ مددجو مستقر هستند.

جواد غفاریان قدیرزاده طوسی امروز در نشست خبری که با موضوع گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیر نقد در ماه رمضان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال مراسمی تحت عنوان جشن گلریزان در استان برگزار نمی‌شود، امید ما این است که از توان و ظرفیت اصحاب رسانه بتوانیم استفاده کنیم. همان‌گونه که سال گذشته هم نتوانستیم جشن گلریزانی به صورت حضوری داشته باشیم اما با استفاده از ظرفیت‌ اصحاب رسانه توانستیم زمینه آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد را فراهم کنیم.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان رضوی اظهار کرد: به محض اینکه مددجویی وارد زندان‌های استان می‌شود، یک پرونده مقدماتی در خود زندان برای زندانیان بدهکار جرایم غیرعمد تشکیل می‌شود. مددکاران و مدیران زندان‌ها تلاش می‌کنند که در وهله اول بررسی‌هایی در خصوص اینکه آیا این زندانی استحقاق کمک را دارد یا خیر، انجام دهند. بعد از انجام این اقدامات، پرونده به ستاد دیه فرستاده می‌شود.

قدیرزاده طوسی افزود: از زمان تشکیل پرونده برای زندانی تا ورود پرونده به ستاد دیه، ۲ ماه زمان می‌برد. طی این مدت، ممکن است خانواده زندانی توان پرداخت آزادسازی را داشته باشند یا شاکی رضایت دهد یا خانواده زندانی با شاکی به توافق برسد.‌

وی خاطرنشان کرد: وقتی بیش از یک‌ ماه مددجو در زندان ماند، پرونده برای او تشکیل و به ستاد دیه فرستاده می‌شود اما زمانی که پرونده در زندان تشکیل و مددجو در زندان ماندگار شد و پرونده‌اش به دست ستاد دیه می‌رسد، ستاد دیه به عنوان نهاد مردمی وارد عمل می‌شود. ستاد دیه، ستادی مردمی، غیردولتی، غیرتجاری و غیرانتفاعی است. این ستاد در استان‌ها هم به صورت هیات امنایی اداره می‌شود. هیات امنایی که اعضای اصلی آن رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل زندان‌های استان و مدیرکل کمیته امداد است.

وی ادامه داد: پرونده‌ای که در ستاد دیه می‌آید مستلزم این است که تکمیل شود و بعد از انجام اقدامات اداری آن، توسط خدام آستان قدس‌رضوی و گروه خیرین تحقیقی برای اینکه آیا این زندانی توان پرداخت دیه را دارد یا ندارد، صورت می‌گیرد. اگر چنانچه وی واجد شرایط بود، مرحله بعدی مذاکره با شاکی است. سه رکن در ستاد دیه برای کمک به زندانی جرایم غیرعمد لازم است که شامل خانواده زندانی، شاکی و ستاد دیه می‌شود. خانواده زندانی و شاکی برای کمک باید پای کار بیایند. رکن سوم نیز ستاد دیه است.

وی خبر داد: ما برای زندانیان جرایم غیرعمد، غیر از مهریه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات با ۴ درصد کارمزد اعطا می‌کنیم. ما زندانی را به بانک‌های عامل که شامل بانک ملی، ملت، تجارت و صادرات است، معرفی می‌کنیم و بعد از آن، شرایط بانک است که تعیین کننده ماجرا خواهد بود.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این ستاد تنها یک بار می‌تواند به زندانی کمک کند و در صورتی که فرد دوباره به دلیل جرایم غیرعمد به زندان بیفتد، این ستاد نمی‌تواند کمکی به وی داشته باشد. زندانیان جرایم غیرعمد شامل بدهکاران مالی، کسانی که برای ضمانت به زندان افتاده‌اند، دارندگان چک برگشتی، ورشکست شدگان، کسانی که تصادف کرده و یا دیه غیرعمد دارند، جرایم شبه عمدی که جنبه کیفی و اجتماعی‌ آن قبیح باشد، حوادث کارگاهی و… می‌شود.

وی در خصوص زندانیانی که به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان هستند گفت: به زندانیان مهریه فقط تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد.

قدیرزاده طوسی افزود: مددجویانی که توان پرداخت ندارند و شاکی رضایت نمی‌دهد، کار آن‌ها را به حقوقدان‌ها و وکلای افتخاری که در حال حاضر با ما همکاری دارند، می‌سپاریم. در حال حاضر حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر از وکلای دارای مدرک کارشناسی تا دکتری به صورت افتخاری با ما همکاری می‌کنند. این وکلا بدون یک ریال دریافت وجه از ستاد دیه برای پیگیری اعسار زندانیان جرایم غیرعمد اقدام می‌کنند.

وی اظهار کرد: مبالغ هر جشن گلریزان در شهرستان فقط برای آن شهرستان استفاده می‌شود. مشهد با ۱۷۶ محله و ۱۶۳ محله‌ فعال که هر محله‌ ۸ عضو فعال دارد، امسال برای اولین سال با پویش و شعار «هر محله، آزادی یک زندانی» در کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نقش موثری ایفا خواهد کرد. این پویش با کمک شورای محلات، اصحاب رسانه، تبلیغات و فرهنگ‌سازی صورت می‌گیرد.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان رضوی عنوان کرد: در حال حاضر محکومین مالی استان ۵۰۳ نفر از این تعداد را تشکیل می‌دهد. تعداد این افراد در جرایم شبه عمد ۲ نفر، جرایم منجر به فوت یک نفر، در حوادث کارگاهی منجر به فوت ۲ نفر، در تصادفات و حوادث رانندگی منجر به فوت ۴ نفر و در جرایم منجر به جلب ۳ نفر محکوم هستند.

قدیرزاده طوسی افزود: تصویب قانون بیمه شخص ثالث برای زندانیانی که در این خصوص به زندان می‌روند، کمک شایانی کرد به دلیل اینکه از محل تامین خسارت مدنی، منابع آن تامین و پرداخت می‌شود.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان رضوی گفت: در سال گذشته از ابتدای سال تا ۳۰ اسفند، حدود ۹۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پرونده‌ای که در ستاد دیه آمده است، به فصل خصومت و جبران خسارت‌ منجر شده که ۷۳۸ نفر مددجو و تعداد چند برابر این ۷۳۸ نفر شاکی داشته‌ایم که با این شاکی‌ها مذاکره شده و توانسته‌ایم بیش از ۳۲ میلیارد تومن در این پرونده‌ها گذشت شاکی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این پرونده‌ها بیش از ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان آورده خود خانواده مددجو بوده است و بیش از ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نیز تسهیلات بانکی و پرداختی صندوق خسارت‌های بدنی است که باید باز گردانده شود. این‌ها نیز جزیی از مسئولیت مددجو است که بایستی جبران خسارت کند.

قدیرزاده طوسی بیان کرد: قریب به ۲۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نیز پذیرش اعسار بوده، یعنی بدهکاری مددجو قسط‌بندی شده است. این را هم نیز مددجو باید جبران کند و مسئولیتش را بر عهده بگیرد. در این میان قریب به ۱۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون تومان از طریق ستاد دیه، کمک بلاعوض برای آزادی مددجویان پرداخت شده است.

وی افزود: افرادی که تمایل به شرکت در این امر خیر دارند از طریق شماره کارت بانک ملی به شماره ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۴۹۳۲۹، شماره کارت بانک صادرات به شماره ۶۰۳۷۶۹۱۹۹۰۱۴۱۹۸۸، شماره حساب بانک ملی به شماره ۰۱۰۵۹۴۶۹۴۸۰۰۷ و شماره حساب بانک صادرات به شماره ۰۱۰۸۰۱۱۵۵۰۰۰۱ و یا از طریق پرداخت آنلاین khorasanipro.ir مبالغ خود را واریز نمایند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هیدرولیک و پنوماتیک