تاریخ انتشار : سه شنبه 24 آبان 1401 - 9:28
کد خبر : 204587

۱۰ توصیه مهم از متخصصین جهادکشاورزی که باعث سوددهی ۲ برابر باغ گردو میشود؟

۱۰ توصیه مهم از متخصصین جهادکشاورزی که باعث سوددهی ۲ برابر باغ گردو میشود؟

متخصصین جهاد کشاورزی همواره در حال تحقیق و بررسی و دستیابی به بهترین راهکارها برای سوددهی بالاتر باغ‌های گردو هستند. در این مطلب قصد داریم تا آخرین نتایج تحقیقات متخصصین جهاد کشاورزی که سود دهی باغ گردوی شما را تا ۲ برابر افزایش میدهد را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید. ۱۰

متخصصین جهاد کشاورزی همواره در حال تحقیق و بررسی و دستیابی به بهترین راهکارها برای سوددهی بالاتر باغ‌های گردو هستند. در این مطلب قصد داریم تا آخرین نتایج تحقیقات متخصصین جهاد کشاورزی که سود دهی باغ گردوی شما را تا ۲ برابر افزایش میدهد را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

نهال گردو پرمحصول

۱۰ توصیه مهم از متخصصین باغداری که باعث سوددهی ۲ برابری باغات گردو میشود؟

اولین و مهم ترین توصیه متخصصین جهاد کشاورزی و همچنین باغداران حرفه ای احداث صحیح و استاندارد باغ‌های گردو میباشد. متاسفانه برخی از باغداران گردو از این مرحله صرف نظر میکنند. و فکر میکنند میتوانند با نگهداری و آبیاری و کوددهی بهتر باغ گردو؛ کمبودهای باغ را پیش از احداث باغ گردو جبران نمایند. اگرچه نگهداری صحیح از باغ گردو میتواند تا حدود زیادی در سلامتی باغ و افزایش بهره وری موثر باشد. اما برای دستیابی به سودآوری حداکثری شما باید تمامی مراحل پیش از احداث باغ گردو را به طور کامل به انجام برسانید. نگران نباشید این مراحل بسیار زمان بر نیست. اما تاثیر آن برروی محصول دهی باغ شما بسیار زیاد است.

توصیه اول :

آزمایش خاک و آب : آزمایش خاک و آب از مهم ترین اقداماتی است که ۱ فصل پیش از خرید نهال گردو و احداث باغ گردو باید به انجام برسد. ما در سایت پالیز کلیه مراحل انجام آزمایش خاک و آب را به طور مفصل شرح داده ایم. دریافت نتایج آزمایش خاک؛ و آگاهی از جنس؛ وجود مواد معدنی و آلی، شوری؛ PH خاک؛ به شما در انتخاب کودهای آلی و معدنی برای تقویت خاک کمک میکند.

توصیه دوم :

شخم زنی و آماده سازی زمین : همه باغداران میدانند در باغی که خاک آن یکدست و زهکشی به خوبی انجام شده باشد. ریشه درخت بهتر رشد نموده و محصول دهی آن بیشتر است. از این رو با استفاده از ابراز آلات کشاورزی و باغی مخصوص خاک باغ را به خوبی شخم زده؛ ترکیب و زهکشی کنید. در این مرحله کودهای مورد نیاز با توجه به نتایج آزمایش خاک به زمین اضافه و آن را به خوبی ترکیب نمایید.

توصیه سوم :

فاصله کاشت و چاله‌های کاشت : اغلب ارقام درختان گردو دارای تاج بزرگ و گسترده هستند. شما باید با توجه به رقمی که قصد دارید در باغتان بکارید. فواصل کاشت را تعیین نموده و چاله‌های کاشت را ایجاد کنید. فاصله کاشت نهال گردو بین ۶ تا ۷ متر است. فاصله مناسب کاشت هریک از ارقام نهال گردو در بخش اطلاعات محصول دهی سایت پالیز به طور دقیق بیان شده است. چاله‌ها باید به گونه ای حفر شوند که به ریشه در هنگام کاشت فشاری وارد نشود. بهترین اندازه برای عمق و طول کاشت نهال گردو بین ۸۰ تا ۱۱۰ سانتی متر میباشد.

توصیه چهارم :

بررسی شرایط آب وهوایی و اقلیمی باغ : شما باید رقم گردویی را برای باغتان انتخاب کنید که بیشترین سازگاری را با شرایط آب وهوایی و اقلیمی در منطقه و باغ شما از خود نشان دهد. بنابراین پیش از انتخاب رقم گردو؛ از شرایط غالب آب وهوایی؛ حداقل و حداکثر دمای منطقه؛ احتمال سرمازدگی در فصل بهار؛ میزان بارندگی و رطوبت و خشکی منطقه؛ و ارتفاع از سطح دریای منطقه اطلاعات جامعی به دست آورده و سپس با مقایسه این اطلاعات با ویژگی‌های ارقام نهال گردو؛ نهال‌هایی که بیشترین سازگاری در منطقه را خواهند داشت را انتخاب کنید.

توصیه پنجم :

انتخاب رقم گردوی مناسب : شما میتوانید رقم نهال گردوی خود را از بین ارقام زیر انتخاب کنید.

  • نهال گردو کانادایی تیپ ۵ : مناسب برای کلیه مناطق خشک و نیمه خشک

  • نهال گردو کانادایی تیپ ۶ : مناسب برای کلیه مناطق گرمسیری

  • نهال گردو کانادایی تیپ ۷ : مناسب برای کاشت در کلیه مناطق سردسیری

  • نهال گردو کانادایی تیپ ۸ دوبارگل : مناسب برای کاشت در کلیه شهرهای کشور

  • نهال گردو کانادایی تیپ ۹ : مناسب برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی

انواع نهال گردو خوشه ای

 

انواع نهال گردو کانادایی بهترین عملکرد را در باغ‌های سرتاسر کشورمان از خود نشان داده اند. از این رو شما میتوانید در هر شهری که هستید؛ با انتخاب نهال گردوی سازگار؛ سوددهی تا ۲ برابر بیشتر را از باغ برداشت کنید.

البته انواع نهال گردو خوشه ای مثل نهال گردو چندلر پیوندی و نهال گردو فرنور پیوندی نیز عملکرد بسیار عالی در باغ اکثر شهرهای کشور به همراه خواهند داشت.

توصیه ششم :

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو: نهال‌های گردو را میتوانید از اواخر پاییز تا اوایل فروردین ماه در باغتان بکارید. زمان کاشت نهال گردو براساس طول فصل زمستان تعیین میشود. یعنی نهال در هنگام کاشت باید در خواب زمستانه باشد. البته جالب است بدانید با کاشت نهال گردو در اواخر پاییز؛ باردهی نهال گردوی شما ۱ سال جلو میوفتد.

توصیه هفتم :

اقدامات پیش از کاشت نهال گردو: ضد عفونی و پرالیناژ نهال گردو یکی از مهم ترین اقدامات در هنگام کاشت نهال گردو میباشد. شما میتوانید نحوه ساخت محلول پرالیناژ را در مقاله کاشت نهال گردو در سایت پالیز به صورت مفصل بخوانید.

توصیه هشتم :

کاشت نهال گردو: پس از انجام مراحل فوق؛ نهال را در چاله‌های کاشت قرار دهید. و اطراف آن را با خاکی که پیشتر از چاله خارج نموده اید پر کنید. در هنگام کاشت نیازی به کوددهی به خاک وجود ندارد. اما افزودن اسید هیومیک میتواند به افزایش گیرایی نهال کمک کند.

توصیه نهم :

آبیاری پس از کاشت نهال گردو: نهال‌های گردو در طول مسیر و پیش از کاشت؛ مدت زیادی را بدون رطوبت و آب سپری کرده اند. بنابراین پس از کاشت نهال گردو حتما باید آن را در سه مرحله آبیاری نمایید. مرحله اول دقیقا پس از کاشت است. در این مرحله نهال را با ۱۰ لیتر آب؛ آبیاری کنید. پس از آبیاری خاک کمی نشست میکند. به همین دلیل باید اطراف آن را با خاک مجددا پر کنید. در مراحل بعد به فاصله ۶ روز درختان گردو را با ۱۰ لیتر آب؛ آبیاری نمایید.

توصیه دهم :

محافظت از نهال گردو : این اقدامات در مناطق مستعد میتواند باغ شما را از ورطه نابودی نجات دهد.

  • اگر باغ شما در منطقه سردسیری است؟ سرمای زیاد میتواند گلهای جوان و میوه را از بین ببرد. همچنین با ضعیف نمودن درختان؛ رشد را متوقف نموده و باعث خشکی درخت بشود. ارقام نهال گردو سردسیری مقاومت بسیار مناسبی در برابر سرما از خود نشان میدهند. اما شما باید با رنگ آمیزی درختان و گرم نمودن باغ در سرمای شدید؛ از سردی بیش از حد آن پیشگیری نمایید. این مناطق مستعد بروز سرمازدگی ناگهانی نیز میباشند. از این رو باید از ارقام نهال گردو دیرگل در باغ استفاده نموده و باغ را در شیب جنوبی احداث نمایید.
  • اگر باغ شما در منطقه گرمسیری است؟ در مناطق گرمسیری باید نهال گردوی مقاوم به گرما کاشته شود. همچنین با اقدامات محافظی از جمله رنگ آمیزی درختان؛ از گرم شدن زیاد باغ و خشکی آن پیشگیری نمایید.
  • اگر باغ شما در منطقه بسیار خشک است؟ خشکی شدید میتواند باعث ضعیف شدن درختان بشود. درختان ضعیف مستعد بروز بیماری و آفت زیادی خواهند بود. از این رو در این مناطق باید علاوه بر انتخاب رقم مقاوم در برابر خشکی؛ با آبیاری از خشکی دائمی خاک پیشگیری کنید. در این مناطق مراقب تنش‌های آبی در باغ باشید.
  • اگر باغ شما در منطقه پرباران است؟ برخی از ارقام نهال گردو به رطوبت دائمی حساس اند. از این رو بارندگی زیاد میتواند موجب بروز بیماری‌های قارچی در درختان بشود. در این مناطق به خصوص در شهرهای شمالی کشورمان؛ از ارقام نهال گردو با مقاومت بالا در برابر رطوبت استفاده کنید.

نتیجه گیری

پس از آگاهی از مراحل فوق لازم است بدانید شما حتما باید نهال گردو را از بهترین مرکز فروش نهال گردو خریداری نمایید. نهالستان معتبر گردو؛ دارای مجوزهای معتبر و قانونی از جمله شناسنامه رسمی؛ تاییدیه از جهاد کشاورزی؛ گواهینامه معتبر و مجوز از موسسه ثبت نهال و بذر میباشد. از این رو نهال‌های گردو را با توجه به آخرین یافته‌های باغداری و کشاورزی تولید نموده و با ارائه شناسنامه نهال؛ گواهی سلامت؛ گواهی عاری از آفات و کارت قرنطینه، نهال‌های گردوی شما را تا ۲ سال تحت گارانتی معتبر و قانونی قرار میدهد. به این ترتیب شما میتوانید با خیالی راحت اقدام به خرید نهال گردو در سرتاسر کشور نمایید.

انواع نهال گردو کانادایی

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز رسمی فروش نهال گردو؛ واقع در شمال غربی کشورمان است. این مرکز با بهره گیری از دانش تخصصی کارشناسان خبره و تجهیزات به روز باغداری؛ انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار؛ پیوندی و بذری را برای کاشت در کلیه شهرهای کشورمان تولید و عرضه میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات ما را در سایت پالیز به آدرس https://paliznahal.ir/ مطالعه نمایید. همچنین از مشاوره‌های رایگان کارشناسان ما به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری بهره مند شوید.

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر : آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn