تاریخ انتشار : دوشنبه 24 جولای 2023 - 11:20
کد خبر : 223532

10 نکته مهم برای تجربه زندگی دانشجویی در استرالیا

10 نکته مهم برای تجربه زندگی دانشجویی در استرالیا

کشور استرالیا به دلایل متعددی، یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی است. آسان بودن شرایط پذیرش و بالا بودن رتبه علمی دانشگاه‌ها در استرالیا، این کشور را به یک مقصد ایده‌آل برای مهاجران ایرانی تبدیل کرده است؛ با این ‌حال مهاجرت به آن‌سوی دنیا، چندان هم کار ساده‌ای نیست. شاید بزرگترین چالش پیش روی شما

تجربه زندگی دانشجویی در استرالیا

کشور استرالیا به دلایل متعددی، یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی است. آسان بودن شرایط پذیرش و بالا بودن رتبه علمی دانشگاه‌ها در استرالیا، این کشور را به یک مقصد ایده‌آل برای مهاجران ایرانی تبدیل کرده است؛ با این ‌حال مهاجرت به آن‌سوی دنیا، چندان هم کار ساده‌ای نیست. شاید بزرگترین چالش پیش روی شما برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور باشد؛ اما این مسئله نباید شما را ناامید کند. شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی‌ استفاده کنید و در دوران دانشجویی خود مشغول به کار شده و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنید.

اگر کشور استرالیا را به‌عنوان مقصد خود برای مهاجرت دانشجویی برگزیده‌اید، به انتخاب خود شک نکنید. قطعا تجربه زندگی دانشجویی در استرالیا، برای‌ شما خاطرات شیرینی را رقم خواهد زد که تا آخر عمر همراهتان خواهد بود؛ اما پیش از مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا، باید نکات مهم درباره زندگی دانشجویی در این کشور توجه کنید. ما در ادامه اگر نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد مهاجرت تحصیلی به استرالیا هستید به این صفحه مراجعه کنید.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا

هزینه‌های رایج زندگی در اکثر شهرهای استرالیا، ارزان نیست. شهرهای «ملبورن» و «سیدنی» جزو گران‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌روند؛ پس طبیعی‌ است که هزینه‌ زندگی دانشجویی در استرالیا، متناسب با رشته تحصیلی و شهر محل اقامت شما متغیر باشد.

شهریه تحصیل در استرالیا

تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا، می‌تواند باعث سردرگمی شما در انتخاب رشته شود. شما می‌توانید در نزدیکی دیواره مرجانی شهر «کوئیزلند» در رشته زیست‌شناسی دریایی مشغول به تحصیل شوید؛ یا شاید ترجیح بدهید که در رشته اقتصاد و در یکی از بهترین دانشکده‌های بازرگانی جهان که در شهر «سیدنی» قرار دارد، مشغول به تحصیل شوید. مطابق با رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، شهریه تحصیل شما در استرالیا متغیر است. شهریه تحصیل در دوره‌هایی که در کلاس‌ درس برگزار می‌شود، به‌صورت تقریبی معادل 30000 دلار استرالیا در سال است. این مبلغ می‌تواند برای دوره‌های مستقر در آزمایشگاه‌ها، تا سقف 40000 دلار استرالیا افزایش یابد.

تامین هزینه‌ها و دریافت کمک‌هزینه

با یک حساب و کتاب ساده درخواهید یافت که هزینه تحصیل در استرالیا کم نیست؛ اما نگذارید این مسئله شما را از تصمیم خود مبنی‌بر مهاجرت تحصیلی به این کشور منصرف کند. شما می‌توانید برای تأمین این هزینه‌ها، از بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های برتر استرالیا بهره‌مند شوید. مؤسسه اعزام دانشجوی مای آرمان، می‌تواند شما را از انواع بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ممتاز استرالیا آگاه کند. خبر خوب دیگر برای شما این است که در  زمان تحصیل خود در استرالیا، به‌راحتی می‌توانید صاحب یک کار نیمه‌وقت شوید. با استفاده از بورسیه تحصیلی و پیدا کردن یک شغل مناسب، برای تأمین هزینه‌های زندگی دانشجویی خود در استرالیا، دیگر به حمایت مالی خانواده نیاز نخواهید داشت.

هزینه زندگی روزمره در استرالیا

علاوه‌بر شهریه دانشگاه، شما باید هزینه‌های رایج زندگی دانشجویی شامل اقامت، قبوض، تجهیزات مورد نیاز، رفت‌وآمد، غذا و نوشیدنی را نیز در نظر بگیرید. اگرچه شهری مثل «سیدنی» جزو گران‌ترین شهرهای جهان شناخته می‎شود؛ اما زندگی در شهری مثل «هوبارت» و «کوئیزلند» چیزی در حدود 25 درصد ارزان‌تر است. هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا بین 2500 تا 4500 دلار در ماه متغیر است. این هزینه به نسبت شهری که در آن ساکن هستید و اولویت‌های تحصیلی و لایف‌استایل شما متغیر است.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

افتتاح حساب بانکی در استرالیا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام ورود به استرالیا به آن توجه کنید، افتتاح حساب بانکی محلی است. بانک‌های استرالیا به دانشجویان اجازه می‌دهند تا حداکثر سه ماه قبل از مهاجرت به این کشور، حساب خود را باز کنند. این مسئله به شما کمک می‌کند که برای برداشت وجه در مقصد، هزینه مبادله پول را کاهش دهید. شما می‌توانید مقدار پول مورد نیاز خود برای ثبت نام در دانشگاه و هزینه‌های اولیه زندگی در استرالیا را در یک حساب بین‌المللی واریز کرده و بدون پرداخت کارمزد به صرافی، مبلغ مورد نظر خود را در بانک‌های استرالیا دریافت کنید؛ همچنین اگر در دوره تحصیل خود مشغول به کار شوید، به‌راحتی می‌توانید از طریق یک حساب بانکی حقوق خود را دریافت کنید. چهار بانک بزرگ در استرالیا، امکان افتتاح حساب دانشجویی را فراهم آورده‌اند. شما می‌توانید بعد از دریافت ویزای دانشجویی، برای افتتاح حساب در هر یک از این بانک‌ها اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

اگر می‌خواهید در یکی از دانشگاه‌های استرالیا مشغول به تحصیل شوید، باید برای دریافت ویزای دانشجویی به نام «ساب کلاس 500» اقدام کنید. فقط دانشجویان کارشناسی ارشد که در رشته‌های پژوهش‎محور مشغول به تحصیل می‎شوند، از این قاعده مستثنی هستند. این ویزا مطابق با برنامه دانشگاه شما تا مدت 5 سال اعتبار دارد و هزینه دریافت آن معادل 630 دلار استرالیا است.

ویزای دانشجویی شما در طول دوره‌ تحصیل، از اعتبار کامل شهروندی برخوردار است؛ این بدان معناست که شما در مدت تحصیل خود، به‌راحتی می‌توانید از استرالیا خارج شوید و به این کشور بازگردید. شما حتی بعد از اتمام تحصیلات خود در استرالیا، می‌توانید برای مدت کوتاهی ویزای خود را تمدید کنید. بعد از اتمام دوره تحصیلی با توجه ‌به شرایط شغلی، باید برای دریافت ویزای موقت یا دائم درخواست دهید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا:

  1. گذرنامه یا مدارک هویتی
  2. نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
  3. دریافت مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی
  4. اثبات صلاحیت

ثبت‌نام بیمه دانشجویی OSHC

یکی از ملزومات دریافت ویزای دانشجویی استرالیا، ثبت‌نام در «بیمه سلامت دانشجویی OSHC» است. شما باید حداقل یک هفته قبل از شروع دوره تحصیلی خود، تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار بگیرید. توجه داشته باشید که در طول اقامت در استرالیا، تمدید بیمه‌نامه سلامت را فراموش نکنید. پایان مهلت بیمه دانشجویی، می‌تواند ویزای شما را از درجه اعتبار ساقط کند. حتما باید برای ثبت‌نام در دانشگاه، شماره بیمه‌نامه، نام شرکت ارائه‌دهنده بیمه درمانی و تاریخ شروع و پایان بیمه‌نامه خود را بدانید. توصیه می‎شود پیش از هر گونه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی، از واجد شرایط بودن خود برای دریافت بیمه دانشجویی OSHC اطمینان حاصل کنید.

شغل پاره‌وقت در حین تحصیل

شما می‌توانید برای تأمین هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا، در زمان استراحت بین کلاس‌های خود، مشغول به کار شوید و کسب درآمد کنید. با اخذ ویزای دانشجویی استرالیا، مجاز هستید تا سقف 20 ساعت در هر هفته کار کنید. در حال حاضر حداقل دستمزد هر ساعت کار در استرالیا، معادل 20.33 دلار استرالیا است؛ البته در اکثر مشاغل، دستمزد بیشتری دریافت می‌کنید.

دانشجویان می‌توانند به‌عنوان معلم یا دستیار در دانشگاه‌ها مشغول به کار شوند؛ همچنین برای دانشجویان مهاجر، مشاغل پاره‌وقت زیادی در بخش‌های خرده‌فروشی و گردشگری وجود دارد. اگر بعد از اتمام دوره تحصیلی خود، قصد ماندن در استرالیا را داشتید، باید با داشتن یک شغل تمام‌وقت برای دریافت ویزای دائم اقدام کنید. دانشگاه‌های استرالیا در مراحل پایانی تحصیل، به فارغ‎‌التحصیلان خود کمک می‌کنند تا مراحل دریافت اقامت دائم در این کشور را طی کنند.

شاخص ثبت نمرات در دانشگاه‌های استرالیا

مؤسسات آموزش عالی در استرالیا، برای ثبت نمرات دانشجویان از درصد استفاده می‌کنند. به همین دلیل، مدارک تحصیلی که در دانشگاه‌های استرالیا اعطا می‌شود، با مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ایالات‌ متحده‌ آمریکا و سایر کشورهای اروپایی متفاوت است. در ادامه با چگونگی رتبه‌بندی نمرات مدرک دانشگاهی در استرالیا آشنا خواهیم شد.

5 نمره برای اعتبارسنجی مدرک دانشگاهی در استرالیا

بعد از پایان تحصیل خود در استرالیا، یکی از 5 نمره که شرح آن در ادامه آمده است، در مدرک دانشگاهی شما به ثبت خواهد رسید. اعتبارسنجی مدرک دانشگاهی در استرالیا، بر اساس یکی از این نمرات است که در ادامه مطلب به توضیح ‌آن پرداختیم.

  • (HD) : بالاترین امتیاز یا High Distinction که با عنوان نمره HD شناخته می‎شود، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که نمرات بالای 83 درصد کسب کرده‌اند.
  • (D): به دانشجویانی که امتیازی بین 82.99 درصد تا 73 درصد کسب کرده‌اند، نمره D داده خواهد شد.
  • (C): نمره C از حرف Credit  گرفته شده و به معنی اعتبار است. به دانشجویانی که امتیازی بین 72.99 درصد تا 63 درصد کسب کرده‌اند، مدرک C داده می‎شود و آخرین رتبه‌ای است که برای استخدام اعتبارسنجی می‎شود.
  • (P): نمره P که از کلمه Pass گرفته شده است، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که نمراتی بین 62.99 درصد تا 50 درصد را کسب کرده‌اند و تنها به منزله قبولی در دانشگاه است.
  • (F): نمره F که از کلمه Fail گرفته شده است، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در اصطلاح مردود شده‌اند. دانشجویانی که مجموع نمرات آن‌ها کمتر از 50 درصد باشد، مدرکی با نمره F دریافت خواهند کرد.

تحصیل در کشور استرالیا

هزینه‌های اضافه‌بار برای سفر به استرالیا

اگر می‌خواهید در هزینه‌های سفر خود به استرالیا صرفه‌جویی کنید، از بردن بار اضافی خودداری کنید. اکثر پروازها به مقصد استرالیا، برای اضافه‌بار هزینه گزافی را درخواست می‌کنند. برای کاهش چشمگیر هزینه‌های سفر خود، کافی است از منابع محلی، اطلاعات لازم در مورد روش‌های حمل‌ونقل ارزان را به‌ دست آورید. امکان استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در سرتاسر استرالیا فراهم شده است.

اما اگر می‌خواهید در طول اقامت خود در استرالیا، ماشین بخرید یا اجاره کنید، باید به چند نکته مهم توجه کنید. اول این‌که شما باید گواهینامه بین‌المللی خود را دریافت کنید. به‌خاطر داشته باشید که ماشین‌ها در استرالیا، در سمت چپ جاده حرکت می‌کنند. در هنگام تردد در جاده‌های استرالیا، با سرعت مطمئن رانندگی کنید؛ چرا که هر لحظه ممکن است که یک کانگورو وسط جاده بپرد و شما را غافل‌گیر کند.

توجه به موقعیت جغرافیایی محل تحصیل

کشور استرالیا 7.692 میلیون کیلومترمربع، وسعت دارد. برخی از مناطق استرالیا، جغرافیایی خشک و بیابانی دارد و در اکثر فصول سال گرم است؛ اما در برخی دیگر از شهرهای استرالیا، همیشه دمای هوا زیر صفر درجه است. زندگی دانشجویی در استرالیا، می‌تواند در یک شهر ساحلی و همیشه آفتابی رقم بخورد یا در یک هوای یخ‌زده و در یک شهر همیشه زمستانی. اگر شما هم می‌خواهید در استرالیا مشغول به تحصیل شوید، نگاهی به نقشه جغرافیایی بیندازید تا با مختصات محل اقامت خود بیشتر آشنا شوید.

تغییرات فصلی در استرالیا

از آن‌جایی که کشور استرالیا در نیمکره جنوبی قرار دارد، تغییرات فصلی در این کشور، برخلاف اروپا و آمریکای شمالی است. این بدان معناست که شما می‌توانید روز کریسمس را در ساحل آفتابی جشن بگیرید؛ اما ممکن است به‌خاطر سرمای هوا، ماه جولای را در خانه بگذرانید. آب‌وهوای استرالیا در اکثر مواقع آفتابی است؛ اما هوا در برخی از مناطق این کشور بسیار سرد است. یکی از نکاتی که باید برای مهاجرت به استرالیا به آن توجه کنید، شرایط جوی محل اقامتتان است. قبل از مهاجرت به استرالیا، در مورد آب‌وهوا و تغییرات فصلی شهر مقصد خود تحقیق کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند که بدانید بهتر است چمدانتان را با لباس‌های گرم پر کنید یا با لباس‌های نازک نخی.

تطبیق با فرهنگ مردم استرالیا

مردم استرالیا اغلب با گفتن G’day به یکدیگر سلام می‌کنند. آن‌ها اگرچه به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، اما برخی از کلمات و اصطلاحات را به‌صورت مخفف به کار می‌برند. همچنین در انتهای برخی از کلمات از o یا y استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌ مثال کلمه defo در زبان استرالیایی، معادل کلمه definitely به معنای «قطعا» است.

کمدی نقش مهمی در فرهنگ گفتمانی مردم استرالیا ایفا می‌کند. مردم استرالیا معمولا در بین صحبت‌هایشان با یکدیگر شوخی می‌کنند؛ به شکلی که توهین تلقی نشود. کمدی سیاه، یکی از سبک‌های رایج ادبی در استرالیا است. نویسندگان استرالیایی، سخت‌ترین انتقادها را به زبان طنز در آثار خود بیان می‌کنند. بعد از مدت کوتاهی از مهاجرت خود می‌فهمید که شوخ‌طبعی مردم، تحمل سختی‌های زندگی دانشجویی در استرالیا را برای شما آسان می‌کند.

جمع‌بندی

بدون شک تجربه زندگی دانشجویی در استرالیا، خاطرات شیرینی را برای شما به همراه خواهد داشت. در این مقاله تلاش شد با ذکر 10 نکته مهم، زندگی دانشجویی در استرالیا را زیر ذره‌بین ببریم و با دقت بیشتری به جزئیات آن نگاه کنیم. شاید سخت‌ترین چالش شما برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، تأمین هزینه‌های آن باشد؛ اما اگر از مزیت‌های فراوان زندگی دانشجویی در استرالیا آگاه باشید، سختی آن را به جان می‌خرید. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مؤسسه اعزام دانشجوی بین‌المللی مای آرمان، از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا، آگاه شوید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها