کد خبر : 200119
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 مرداد 1401 - 10:33

آشنایی با بهترین کتاب های عربی کنکور انسانی

آشنایی با بهترین کتاب های عربی کنکور انسانی

درس عربی انسانی به عنوان یکی از درس های انسانی از اهمیت زیادی برخوردار است و در مشاوره کنکور انسانی هم همیشه روی این موضوع تاکید می شود. با هر سطح علمی که باشید باید درصد خوبی را در عربی انسانی بدست بیاورید. چون درصد بالا در درس های اختصاصی کلید رسیدن به رتبه های

درس عربی انسانی به عنوان یکی از درس های انسانی از اهمیت زیادی برخوردار است و در مشاوره کنکور انسانی هم همیشه روی این موضوع تاکید می شود. با هر سطح علمی که باشید باید درصد خوبی را در عربی انسانی بدست بیاورید. چون درصد بالا در درس های اختصاصی کلید رسیدن به رتبه های خوب در کنکور است. درس عربی هم در دفترچه اول و هم دفترچه سوم انسانی وجود دارد و بنابراین تاثیر و اهمیت این درس واضح است.

در این مقاله به معرفی بهترین کتاب عربی جامع کنکور انسانی می پردازیم تا با استفاده از بهترین منابع برنامه ریزی کنکور خود را اجرا کنید. در قدم اول نکاتی که لازم است قبل از خرید کتاب کنکور عربی بدانید را به طور کامل توضیح می دهیم. در ادامه با توجه به سطح علمی شما یعنی ضعیف تا قوی، بهترین منابع عربی انسانی کنکور را بررسی کرده ایم.

اگر مایل به خرید با بالاترین تخفیفات و دریافت کتابها درب منزل هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

روش مطالعه عربی انسانی

ترجمه و تعریب

سوالات تعریب در واقع ترجمه فارسی به عربی هستند و سوالات ترجمه برعکس. سوالهای این بخش به راحتی قابل حل هستند. حتما می پرسید چگونه؟ خیلی ساده است : به روش حذف گزینه! روش و تکنیک اصلی در پاسخ به سوالات این بخش، توجه به چهار مورد است که عبارتند از ۱) جمع ومفرد ۲) معرفه و نکره ۳) ضمایر ۴) فعل ها. هنگامی که شما می خواهید به یک تست ترجمه پاسخ دهید، در صورت سوال، زیر این چهار مورد خط بکشید. سپس در گزینه ها ترجمه صحیح آن ها را یافته و به راحتی به رد گزینه های غلط بپردازید.

نکته مهم دیگر این است که سعی کنید در درجه اول تمام لغات دروس عربی دهم و یازدهم و لغات متن درس و تمرین ها را به خوبی یاد بگیرید. بنابراین تا می توانید دایره لغات خود را افزایش دهید. ا پس توجه کنید برای تست های ترجمه و تعریب حتما از روش های سریع استفاده کنید. لازم نیست کل متن سوال را ترجمه کنید. توسط پیدا کردن یک یا دو غلط در گزینه ها می توانید پاسخ تست را پیدا کنید. در مجموع می توان گفت برای افزایش درصد در درس عربی کار کردن بر روی بخش ترجمه و تعریب نسبت به بخش قواعد کارسازتر است. چون حدود ۱۰ سوال از ۲۵ سوال این درس را به خود اختصاص می دهد و از طرفی با ترفند های خاص و به راحتی می توان به جواب درست رسید.

با خرید کتاب کنکور موضوعی ترجه و تعریب می تہا – روی این مبحث مهم مسلط شوید.

قواعد در مطالعه عربی

مرحله اول: قواعد را از کتاب کمک آموزشی یا جزوه معلم بخوانید. (در این مرحله تست زدن لازم نیست). به خاطر داشته باشید لازم است بعضی قواعد ترجمه را حفظ کنید. همچنین در این مرحله خلاصه نویسی و یادداشت برداری را فراموش

نکنید.

مرحله دوم: پس از یادگیری و حفظ و نوشتن قواعد در برگه خلاصه، یک بار از ابتدا تا انتهای درس را به همراه تمرینها و مثالهای آن ترجمه کنید. از لغتهای انتهای کتاب نیز استفاده کنید. بعد از یادگیری این نکات حتما سراغ تست زدن بروید. توجه داشته باشید که در درس عربی به ازای هر نکته ای که یاد می گیرید باید تست های مربوط به آن را نیز حل کنید. نکته یاد گرفتن بدون تست زدن در درس عربی بیهوده است. همچنین در درس عربی، بهترین تست ها، تست های کنکور های سراسری است. چون هر سال می بینیم که تمرکز طراحان روی مطالب مشترکی است و بنابراین با تسلط بز تست های کنکور سالهای قبل به خوبی میتوانید از این بخش نتیجه بگیرید.

مرحله سوم: روش حل تمرین ها را از روی کتاب کمک درسی مطالعه کنید. اگر فرصت کردید حتما خودتان تمرین ها را حل کرده و آنها را برای خود موشکافی کنید. قواعدی که تا به حال یاد گرفتید را با این تمرین ها بررسی کنید. توجه کنید الگوی نصف سوالات کنکور بر اساس همین تمرین هاست.

مرحله چهارم: در این مرحله باید تست های کنکور را حل کنید. با خرید منابع کنکور مناسب در درس عربی می توانید تست های کنکور سال های گذشته را تمرین کنید. در حین حل تست ها نکات مهم را در جزوه یادداشت کنید. گاهی نکات و تکنیک هایی برای حل ساده تر بعضی تست ها می بینید. آنها را هم یادداشت کنید. همچنین تست هایی هستند که نکات جدیدی دارند، آنها را نیز به لیست نکات خود اضافه کنید.

کتاب عربی جامع کنکور انسانی خیلی سبز

انتشارات خیلی سبز نیز یکی منابع برتر عربی انسانی کنکور را ارئه داده است که خصوصیات آن عبارتند از:

آموزش (درسنامه)

ترتیب و نوشتار فصل های آورده شده در کتاب عربی جامع انسانی تست خیلی سبز بر طبق کتاب درسی می باشد. در ابتدای هر درس با درسنامه آن روبه رو هستیم که ابتدا به توضیح قواعد در آن پرداخته شده است. همان طور که گفته شد زبان نوشتار در درسنامه ها صمیمی است و با بیانی ساده همراه با مثال به توضیحات پرداخته شده است. توضیحات خیلی جامع و کامل هستند و تنها به مثال ها و جملات کتاب درسی اکتفا نشده است و دانش آموزان در پایان مطالعه هر بخش به تسلط کافی دست پیدا خواهند کرد.

نمونه های تستی قرار داده شده در درسنامه ها خوب انتخاب شده اند و جهت تمرین اولیه مناسب هستند. تیتر هایی همانند «لحظه» و یا «پرانتز باز» در برگیرنده نکات تکمیلی جهت پاسخ گویی به تست ها می باشند و در برخی آنها نیز به مطالبی فراتر از کتاب درسی اشاره شده است. همان طور که می دانیم تغییراتی در کتاب درسی جدید ایجاد شده است و طرح سؤال از برخی بخش های کتاب منع شده است. در درسنامه های کتاب عربی جامع انسانی تست خیلی سبز تمامی مطالبی که کتاب به آنها پرداخته است، نوشته شده است؛ اما دارای مطالبی که در کتاب صحبتی از آن به میان نیامده نیز می باشد.

برای مثال در درس چهارم عربی دهم انسانی که در رابطه با فعل های ثلاثی مزید و مجرد می باشد ذکر معانی ابواب جزو اهداف کتاب شمرده نشده است، اما در درسنامه به آن پرداخته شده است و یا در درس هفتم، تبدیل جمله دارای فعل معلوم به مجهول و برعکس در اهداف کتاب ذکر نشده است، اما در قسمت «پرانتز باز» درسنامه به آن پرداخته شده است. نکات ترجمه مربوط به هر درس نیز در قسمت «فن ترجمه» آورده شده است. به طور کلی درسنامه ها کامل هستند و می توان گفت کتاب عربی جامع انسانی تست خیلی سبز از درسنامه خوبی برخوردار است و برای تمامی دانش آموزان در هر سطحی مناسب است. لغات هر درس و کلمات مترادف و متضاد نیز در بخش ترجمه آورده شده است.

تست های و تمارین

در عربی جامع انسانی تست خیلی سبز، پرسش های چهار گزینه ای در هر درس شامل سؤالات واژگان، ترجمه، تست های مفهوم، قواعد و درک مطلب می باشد. سطح سؤالات واژگان در این کتاب بالاست و به خوبی مهارت ترجمه و چگونگی استفاده از کلمات را به دانش آموزان می آموزد. تعدادشان نیز مناسب می باشد. سؤالات ترجمه در تعداد بالایی طرح شده اند که تست های اولیه تألیفی می باشند و سپس تست های کنکور قرار داده شده اند. کنار هم قرار گرفتن سؤالات تألیفی و کنکور یکی از ویژگی های  بسیار خوب کتاب عربی جامع انسانی تست خیلی سبز به شمار می آید. تست های ترجمه شامل تمامی نکات داخل درسنامه ها می باشند و تیپ های مختلف از سؤالات نیز آورده شده اند.

در برخی از تست های مفهوم از جملات کتاب درسی نیز استفاده شده است. در آخر نیز پرسش های چهار گزینه ای قواعد قرار دارند. تست های این بخش نیز در تعداد خوبی آورده شده اند و تست های اولیه ساده تر در نظر گرفته شده اند. سطح سؤالات این بخش ساده، متوسط و سخت می باشد. تست ها دربردارنده تمامی نکات داخل درسنامه ها هستند. نکته بسیار خوبی که در پرسش های قواعد کتاب عربی جامع انسانی تست خیلی سبز رعایت شده است، قرار دادن علامت ستاره در کنار تست هایی است که از مطالب خارج از کتاب درسی طرح شده اند  و دانش آموزان به خوبی می توانند تست های مطالب مربوط به خارج از کتاب درسی را از دیگر سؤالات تشخیص دهند و همان طور که گفتیم توضیحات مربوط به این تست ها در درسنامه ها آورده شده است.

در هر درس نیز تعدادی متن برای بخش درک مطلب نوشته شده اند که در سطح کنکور نگاشته شده اند. سؤالات بخش قواعد و متن های درک مطلب نیز همانند ترجمه شامل تست های تألیفی و کنکور می باشند. در انتهای کتاب عربی جامع انسانی تست خیلی سبز تعدادی تست تعریب و ترجمه قرار داده شده است.  البته می دانیم که کتاب درسی جدید طرح سؤال از مبحث تعریب را ممنوع اعلام کرده است، اما برای رعایت احتیاط در این کتاب آورده شده است. پاسخ های تشریحی نیز کامل هستند.

کتاب عربی میکرو طلایی انسانی

یکی از بهترین کتاب های عربی انسانی کنکور، مختص مجموعه میکروطلایی است. در ادامه، ویژگی های اصلی این کتاب را با هم مرور می‌کنیم:

آموزش

در کتاب عربی میکرو طلایی در ابتدای درس‌نامه در حد یک پاراگراف چندخطی، انتظارات آموزشی نوشته ‌شده است که به مطالعه دانش‌آموز جهت می‌دهد و به او تفهیم می‌کند که باید در پایان درس‌نامه چه مطالبی را یاد بگیرد. سپس واژگان و مفاهیم ترجمه می‌شوند. فعل‌ها، اسم‌ها، اصطلاحات، مترادف‌ها، متضادها، مفرد، جمع ها و مصدرها و گزیده جملات مفهومی در این قسمت ترجمه می‌شوند. نکته مثبت و متمایز این قسمت این است که برای ترجمه فعل‌ها و اسم‌ها در قالب جمله مثال ذکر شده است. این کار هم مطابق با اهداف کتاب درسی است و هم باعث بهتر یاد گرفتن واژگان می‌شود.

پس‌ از آن درس‌نامه قواعد مطرح می‌شود. در این درس‌نامه در مواردی اهداف کتاب درسی رعایت شده است (مثل مطرح نکردن مذکر-مونث اعداد) و در مواردی برای یادگیری بهتر کاملاً از اهداف کتاب جلوتر رفته است (مثل روش ساختن فعل امر). پس از درس‌نامه، قواعد درس‌نامه ترجمه می‌آید که به‌صورت جداگانه مواردی که در ترجمه لازم است آموخته شود را بیان می‌کند. درس‌نامه‌ها مثال و تست های حل ‌شده دارد و قسمتی بنام آشنایی با الگوی تستی نیز دارد که در آن چند تست مرتبط مطرح می‌شود. سطح درس‌نامه از ساده شروع می‌شود و دانش‌آموز متوسط را هم پوشش می‌دهد و در مواردی می‌تواند برای سطح بالا هم مؤثر باشد.

در پایان کتاب عربی جامع میکرو آموزش، قسمتی با نام جمع‌بندی قواعد و سپس قسمتی بانام جمع‌بندی ترجمه هرکدام به‌صورت جامع ولی مختصر چندصفحه‌ای آورده شده است. به نظر می‌رسد در درس‌نامه‌های این کتاب نکات زائدی مطرح نشده و صرفاً به نکات مهم که برای کنکور لازم است پرداخته ‌شده است و اگر در تمرینات نکته خاصی وجود داشته در همان قالب درس‌نامه و بدون اشاره مستقیم آورده شده است. روی‌هم‌رفته درس‌نامه می‌توانست با ادبیاتی ساده‌تر نوشته شود ولی قابل‌قبول و قابل دفاع است.

تست

در قسمت تست ها، ابتدا واژگان و سپس قواعد و نهایتاً ترجمه مطرح می‌شود که باوجود اینکه سبک کنکور به این صورت نیست اما ازآنجاکه قواعد در ترجمه تأثیر دارد، روشی مناسب به نظر می‌رسد. البته گاهی در تفکیک تست‌ها اشتباه صورت گرفته است. مثل تست ۴۵ که مربوط به واژگان است ولی در قسمت قواعد آمده است. البته تعداد این اشتباهات زیاد نیست. تعداد تست های واژگان بسیار زیاد است و هرچند کمک شایانی به یادگیری کلمات می‌کند اما با توجه به اینکه در کنکور سراسری تقریباً هیچ تست ثابتی از واژگان نداریم، این تعداد بالا کمی عجیب است.

پس از واژگان در هر درس، ۲ متن آورده شده که معمولاً یکی تألیفی و دیگری متنی از متن‌های سال‌های گذشته کنکور سراسری است. پس از سؤالات واژگان و درک مطلب به قواعد می‌رسیم که نسبتاً سؤالات خوبی دارد. البته می‌توانست بهتر از این هم باشد و در بعضی درس‌ها سؤالات و عناوین تکراری به چشم می‌خورد (مثل درس ۵ عربی ۱۰ که به مفهوم «جمله» بودن یک عبارت زیاد پرداخته ‌شده است). روی‌هم‌رفته تست های این قسمت مناسب است.

در پایان تست های قواعد فقط یک تست ضبط حرکات کلمات گذاشته‌ شده است که با توجه به اینکه یک سؤال ثابت در کنکور دارد، بهتر بود بیشتر به آن پرداخته می‌شد. درنهایت تست های ترجمه آمده است که ابتدا ترجمه‌های تک عبارتی، سپس چند عبارتی آمده است و سؤالات مناسبی است فقط به مبحث تعریب بسیار کم پرداخته ‌شده درحالی‌که تست ثابت در کنکور سراسری دارد.

در پایان کتاب عربی جامع میکرو هم تعدادی آزمون های جامع از عربی دهم، یازدهم، دهم و یازدهم، دوازدهم و آزمون های کنکورهای سال ۹۸ آورده شده است که بسیار ضروری و مفید است. سطح سؤالات تستی مناسب است و در سطح متوسط کنکور است. پاسخنامه تشریحی هم به‌خوبی همه گزینه‌ها را بررسی کرده است.

 

خرید کتاب های عربی جامع کنکور انسانی از کتابانه با تخفیف

برای خرید انواع کتاب عربی  کنکور انسانی با تخفیف به فروشگاه اینترنتی کتابانه مراجعه کنید و در میان کتابهای متنوع این فروشگاه با بررسی قیمت محصولات مورد نظر خود اقدام به خرید مورد نظر خود کنید.

در کتابانه علاوه بر کتابهای کمک درسی و کنکوری، کتابهای کودک و نوجوان، بزرگسال، آموزش زبان و دانشگاهی در دسترس شما هستند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.