تاریخ انتشار : سه شنبه 16 اسفند 1401 - 12:32
کد خبر : 216844

چرا یادگیری زبان دوم ضروری است؟

چرا یادگیری زبان دوم ضروری است؟

در دنیای امروز یادگیری زبان دوم یک امر بسیار ضروری محسوب می‌شود. این امر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در محیطی قرار می‌گیرید که نمی‌توانید به زبان آن‌ها صحبت کنید. به‌واسطه زبان دوم شما می‌توانید با فرهنگ و نژادهای مختلف ارتباط بگیرید و در جهت رفع نیازهای خود عمل کنید. با یاد گرفتن زبان

یادگیری زبان دوم

در دنیای امروز یادگیری زبان دوم یک امر بسیار ضروری محسوب می‌شود. این امر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در محیطی قرار می‌گیرید که نمی‌توانید به زبان آن‌ها صحبت کنید. به‌واسطه زبان دوم شما می‌توانید با فرهنگ و نژادهای مختلف ارتباط بگیرید و در جهت رفع نیازهای خود عمل کنید. با یاد گرفتن زبان دیگری به‌ جز زبان مادری درهای بسیاری به سمت شما گشوده می‌شود و می‌توانید از نظر شغلی نیز در شرکت‌های سراسر جهان مشغول به کار شوید. سؤالی که امروزه ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این است که چرا یادگیری زبان دوم ضروری است؟ در ادامه مقاله به بررسی این سوال مهم خواهیم پرداخت.

دلایل یادگیری زبان دوم در زندگی

اول از همه باید به این نکته توجه داشت که یادگیری زبان دوم همانند زبان انگلیسی، امروزه اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا زبان انگلیسی، زبانی بین‌المللی و شناخته‌ شده در سراسر جهان است و برای سفر یا حتی تحصیل به کشورهای خارجی، تسلط بر زبان انگلیسی از موارد مهم محسوب می‌شود.
امروزه ظهور زبان انگلیسی به‌عنوان یک زبان جهانی و اهمیت یادگیری آن، غیرقابل‌ انکار است. آموختن زبان انگلیسی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش بسیار مهمی دارد، به‌گونه‌ای که شما در کشورهای دیگر در صورت ندانستن زبان آن‌ها، قادر به کوچک‌ترین ارتباط با کسی نخواهید بود؛ همچنین به‌روزترین مقالات و اطلاعات به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند.

اهمیت و فواید یادگیری زبان دوم در بزرگسالان

یادگیری زبان دوم این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید با افرادی که با این زبان آشنا هستند، ارتباط بگیرید و رابطه‌ی دوستی برقرار کنید. بدون دانستن زبان،  این امر ممکن نخواهد بود. دانستن زبان دوم علاوه بر تأثیری که بر روابط شما می‌گذارد، موجب آشنایی با فرهنگ‌های مختلف شده و می‌توانید از این‌ پس در مباحث و موضوعات هیجان‌انگیز شرکت کنید. همه مواردی که گفتیم بخش کوچکی از اهمیت آموختن زبان دوم است. در ادامه به بررسی بیشتر فواید یادگیری این زبان خواهیم پرداخت.

پیشرفت تحصیلی و قبولی در دانشگاه‌های معتبر خارجی

از مهم‌ترین فواید یادگیری زبان دوم می‌توان به پیشرفت تحصیلی افراد اشاره کرد. بهتر است که از سنین کودکی فراگرفتن زبان دوم آغاز شود که در سنین بزرگسالی این زبان کاملاً تثبیت شود. خوشبختانه امروزه حتی دانشجویان نیز می‌توانند با توجه تسلط و سطح زبان خود در دانشگاه‌های معتبر جهانی تحصیل کنند. معمولاً دانشجویانی که در آزمون‌های زبان خارجه شرکت کرده و مدارک زبان معتبری را ارائه می‌دهند، شانس بیشتری در قبول شدن دانشگاه‌های خارجی دارند. برای ارتقای سطح زبان خود می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی سفیر شرکت کنید.

images_1678102963_6405d1b30ad95.jpg

بهبود حافظه و عملکرد مغز

یکی از مهم‌ترین فوایدی که یادگیری زبان دوم مخصوصاً در سنین بزرگ‌سالی دارد، بهبود عملکرد حافظه است. معمولاً در هنگام یادگیری زبان دیگر به‌جز زبان مادری، حافظه خود را درگیر به یک زبان جدید خواهید کرد. این بدین معناست که حافظه شما اکنون اطلاعات بیشتری را کسب می‌کند و به‌طور منظم اطلاعاتی را وارد مغز شما می‌کند. با آشنا شدن با قواعد و واژگان جدید به‌طور روزانه مانند این است که هر روز مغز خود را به باشگاه ببرید. چند زبانه بودن موجب یادآوری بهتر و سریع‌تر آمار و ارقام می‌شود و به‌طورکلی برای بهبود عملکرد حافظه بسیار مؤثر خواهد بود.

ایجاد تعامل و ارتباط جدید با افراد دیگر

به گفته بسیاری از مدرسان زبان، افرادی که معمولاً به دو زبان یا بیشتر تسلط دارند، شخصیت متفاوت‌تری با دیگر افراد معمولی خواهند داشت. به‌طور مثال فردی که به دو زبان متفاوت مسلط باشد، دو شخصیت منحصربه‌فرد خواهد داشت که ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای را دارد و همین امر می‌تواند موجب افزایش تعامل و ارتباط او با افراد مختلف شود. هر چه تسلط فرد به زبان دوم بیشتر باشد، ارتباطات و تعامل او با افراد نیز بیشتر می‌شود و فرد در رسیدن به اهداف خود می‌تواند موفق‌تر شود. زمانی که فرد اقدام به یادگیری زبان دوم می‌کند، احتمال زیاد هدفی مثل مهاحرت یا تحصیل در کشوری دیگر را دارد که برای این کار ابتدا نیاز است که در آزمون تعیین سطح آنلاین زبان انگلیسی شرکت کند تا سطح زبان او به خوبی مشخص شود.

تسلط بیشتر بر زبان‌ اصلی

یادگیری زبان دوم موجب درک بیشتر زبان‌ اصلی می‌شود؛ زیرا مغز یاد می‌گیرد که ساختار معنایی جدیدی را شناسایی کند و با دانستن قواعد و واژگان جدید، مغز وادار به فعالیت بیشتر و تجزیه‌ و تحلیل می‌شود. تمامی این موارد موجب شده تا زبان مادری و اصلی خود را به‌گونه‌ای جدید تحلیل کنید؛ زیرا در گذشته تمامی ساختار و معانی را به‌طور خود به خودی آموختید و اکنون با شناخت زبان دوم، بیشتر به ساختار و معانی زبان مادری توجه می‌کنید. همین امر موجب تسلط شما به زبان‌اصلی خواهد شد.

تقویت مهارت‌های تصمیم‌گیری با دانستن زبان دوم

یکی از مهم‌ترین مزایای یادگیری زبان دوم، تقویت مهارت تصمیم‌گیری در افراد است. هرچه که افراد به زبان بیشتری تسلط داشته باشند، کنترل بیشتری بر احساسات خود دارند و در نهایت تصمیم‌گیری درست‌تری را در زندگی انجام می‌دهند. در پاسخ به سؤال چرا یادگیری زبان دوم ضروری است می‌توان به مواردی همچون بهبود مهارت‌های ارتباطی، بهبود و تقویت زبان مادری، امکان پیشرفت تحصیلی و شغلی، کاهش ابتدا به بیماری‌هایی همچون آلزایمر، بهبود عملکرد حافظه و مغز و … اشاره کرد.

اهمیت یادگیری زبان دوم
مزایای آموزش زبان دوم به کودکان

●    کودکان دوزبانه توانایی بیشتری در حل مسئله دارند. این کودکان نسبت به کودکان عادی توانایی بهتری در جداسازی اشیاء و شکل و رنگ آن دارند.
●    یادگیری زبان دوم در کودکان در واقع ایجاد نوعی تعارض در مغز است. این تعارض و بهره‌برداری از آن در سنین پایین‌تر امکان‌پذیر بوده و جواب‌دهی بهتری دارد.
●    کودکانی که به دو زبان مختلف تسلط دارند به‌راحتی می‌توانند تمرکز و توجه خود را از یک زبان به زبان دیگری تغییر دهند. همین تمرکز و تسلط بر زبان دوم، ازجمله فوایدی است که کودکان در سنین پایین‌تر به‌راحتی می‌توانند آن را بیاموزند.
●    کودکان مسلط به دو زبان مختلف، کنترل کافی بر توانایی شناختی خود دارند و می‌توانند توجه خود را کنترل کنند. به همین دلیل آموزش زبان در سنین پایین به ماهیچه‌های مغزی کمک می‌کند.آموزش زبان انگلیسی به کودکان معمولاً بسیار راحت‌تر از بزرگ‌سالان می‌باشد و کودک می‌تواند خود را در معرض چالش‌های مختلفی قرار دهد.

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم که چرا یادگیری زبان دوم ضروری است. یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان و بزرگسالان فواید بسیار زیادی دارد که در این مقاله به بررسی این فواید پرداختیم. یکی از معتبرترین موسسه‌ها برای آموختن زبان دوم، موسسه سفیر است که برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت این موسسه https://gosafir.com/fa/ مراجعه کنید یا با شماره تماس آن ۰۲۱۸۴۳۴۶ در ارتباط باشید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn