تاریخ انتشار : سه شنبه 17 آبان 1401 - 10:25
کد خبر : 204232

چطور می توانیم تولید بادام در باغ را افزایش دهیم؟

چطور می توانیم تولید بادام در باغ را افزایش دهیم؟

باغداران در طول تاریخ همیشه به دنبال این بودند که با به کارگیری روش های جدیدتر، باردهی درختان خود را افزایش دهند. این موضوع برای نهال بادام، نهال گردو و انواع نهال میوه در جامعه امروزی نیز وجود دارد. آماده کردن شرایط باغ، فراهم کردن مقدمات برای اجرای هر نوع روش باغداری جزو ضروریات می‌باشد، بنابراین تفاوتی نمی

باغداران در طول تاریخ همیشه به دنبال این بودند که با به کارگیری روش های جدیدتر، باردهی درختان خود را افزایش دهند. این موضوع برای نهال بادام، نهال گردو و انواع نهال میوه در جامعه امروزی نیز وجود دارد. آماده کردن شرایط باغ، فراهم کردن مقدمات برای اجرای هر نوع روش باغداری جزو ضروریات می‌باشد، بنابراین تفاوتی نمی کند که می خواهید باغ جدید احداث کنید، یا باغ قدیمی خود را توسعه دهید؛ در هر صورت باید این کارها را از قبل برنامه‌ریزی کنید.

باغ بادام یا باغ میوه نیاز به نگهداری و مراقبت در طول سال دارد. این برنامه ها شامل همه قسمت های باغ از جمله درختان بادام می شود. در این مطلب آموزشی می خواهیم به شما یاد بدهیم که چطور بیشترین میوه بادام را از درختان باغ خود برداشت کنید و سود خوبی به دست بیاورید.

سه نکته مهم که به شما کمک می کنند باغ بادام پربارتری داشته باشید

نکته اولخرید نهال بادام مرغوب و با کیفیت

اولین و مهمترین نکته برای پربار بودن باغ بادام، خرید نهال بادام با کیفیت است. انتخاب‌های متنوعی پیش رو دارید. گذشته از آن که می خواهیم در ادامه مطلب، برخی از بهترین ارقام نهال بادام را برای این کار پیشنهاد بدهیم، در این قسمت به اهمیت خرید نهال سالم اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت.

وقتی می خواهید نهال بادام با کیفیت بخرید، قطعاً ذهنتان به سمت نهالستان معتبر خواهد رفت. بدون شک ترجیح می دهید نهالستانی را برای خرید نهال بادام انتخاب کنید که فعالیت معتبر داشته باشد، کارشناسان با تجربه ای داشته باشد و خدمات متنوعی در خرید و فروش نهال ارائه دهد.

نکته مهم دیگر در خرید ارقام نهال بادام این است که کدام نهال ها با شرایط باغ شما سازگار هستند. برخی نهال ها ویژه مناطق سردسیر می باشند و به آنها نهال بادام دیرگل گفته می شود.

در مقابل، ارقام دیگر نهال بادام باردهی بیشتری دارند و پرفروش تر هستند. نهال بادام کاغذی جزو این نوع نهال ها محسوب می شود. همین جا لازم است خاطرنشان کنیم اگر به دنبال افزایش سودآوری از باغ بادام خود هستید، نهال بادام کاغذی را در اولویت خریدتان قرار دهید. درباره ویژگی های نهال ها در قسمت های بعدی بیشتر صحبت می کنیم.

وقتی می خواهید نهال بادام بخرید، به شرایط آب و هوایی منطقه، شرایط خاک، دسترسی به منابع آبی، نیاز گیاه به کوددهی توجه کنید و روش های کاشت و مراقبت از نهال ها را نیز در نظر بگیرید. اهمیت این عوامل به اندازه‌ای است که یا می‌تواند شما را به درآمد چند صد میلیون تومانی برساند، یا می تواند باغ بادام شما را نابود کند!

نکته دوممراقبت از نهال های بادام در طول سال

دومین نکته که به شما کمک می کند از باغ بادام خود بیشترین میوه ها را برداشت کنید و درآمد خوبی داشته باشید، مراقبت از نهال ها در طول سال است. پس از آن که نهال بادام را خریدید، در فصل مناسب که فصل پاییز و زمستان است آن را در خاک می‌کارید. پس وظیفه دارید قبل از کاشت نهال ها از ریشه های آنها مراقبت کنید تا دچار یخ زدگی نشوند یا نشکنند. ریشه نهال جوان را به آرامی داخل گلدانی که حفر کرده اید، می گذارید و روی آن را با خاک می پوشانید. این کار، مقدمه‌ای برای پرورش نهال بادام و تولید میوه بادام است.

در ادامه، در طول رشد نهال ها در سال های مختلف باید نیاز آبی آن ها را فراهم کنید؛ کود مناسب بدهید و مراقب آفت ها و بیماری های نهال ها باشید.

به طور کلی، نگهداری از نهال ها در اولین سال پس از کاشت حتی در فصل زمستان اهمیت بیشتری دارد؛ چون این گیاهان جوان، سُست و آسیب پذیر هستند. اگر لازم است برای نهال های تازه کاشته شده تکیه گاه قرار دهید. اکثر نهال های بادام به ویژه نهال بادام پیوندی و اصلاح شده به طور متوسط از سال سوم یا چهارم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می‌کنند؛ پس کافیست شما سه سال به طور پیوسته از نهال ها مراقبت کنید؛ شرایط خاک را زیر نظر بگیرید و مطمئن شوید که همه چیز برای رشد بهتر نهال ها فراهم است.

یکی از کارهایی که باید انجام دهید تا نهال ها به خوبی رشد کنند، استفاده از کود مناسب می باشد. نیاز انواع ارقام نهال بادام به کودهای شیمیایی یا کود حیوانی متفاوت است. همچنین فصل کوددهی در هر رقم نهال بادام متغیر است. پس با کارشناس باغداری مشورت کنید تا اطلاعات لازم را به شما بدهند.

در طول رشد نهال های بادام، مراقب آفت ها و بیماری ها هجوم حشرات و فصل تخم گذاری آن ها باشید. ممکن است علائمی روی نهال ها ظهور پیدا کنند که شما متوجه آن نشوید. برای کنترل این شرایط حتماً از کارشناسان کمک بگیرید، چرا که آنها تجربه لازم را دارند. اگر لازم است سم پاشی سالانه انجام دهید و البته این کار باید در فصل مناسب انجام بگیرد.

نکته سومرسیدگی به باغ پس از برداشت میوه ها

سومین نکته به زمانی شاره دارد که شما میوه های بادام را از درختان برداشت کرده اید و اکنون زمان استراحت این گیاهان است. بدون شک می دانید که وقتی درختان باردهی خود را به اتمام می رسانند، حجم زیادی از مواد مغذی ذخیره شده را مصرف کرده اند و حتی ریشه ها هم نیاز به استراحت دارند. کاری که می توانید برای شاداب سازی درختان بادام انجام دهید این است که در زمستان، شاخه های ضخیم و بلند را هرس کنید؛ خاک اطراف درختان را زیر و رو کنید تا هوادهی کافی برایش انجام شود.

در اقدامی دیگر می‌توانید کودهای مناسب را در مقادیر استاندارد به خاک اضافه کنید تا ریشه درختان بادام مجدداً تقویت شود. استفاده از کود سولفات آهن، کود نیتروژن، کود اسید هیومیک و کود دامی ضرورت دارد. بهتر است کوددهی در فصل بهار انجام شود، مگر آن که نیاز درخت بادام شما چیز دیگری باشد.

قبل از آنکه فصل شکوفه دهی درختان بادام فرا برسد، شاخه های بدون برگ را در فصل زمستان بازرسی کنید و مطمئن شوید که تخم حشرات آنجا باقی نمانده یا بیماری های ساقه و شاخه درخت گریبان گیر گیاه شما نشده است. اگر آثاری از بیماری های خطرناک گیاهی مشاهده کردید، طبق دستورالعمل همان بیماری اقدام کنید.

به طور کلی، سه نکته ای که در قسمت بالا اشاره کردیم به شما کمک می کنند بهترین و با کیفیت ترین میوه بادام را از درختان تان برداشت کنید. اگر نهال های بادام را به درستی پرورش دهید، قطعاً بادام خوشمزه و درشت به بار می دهند

سه تا از بهترین نهال های بادام برای کاشت در شرایط آب و هوایی سخت

به طورکلی، شرایط آب و هوایی سخت برای محصولات باغداری شامل گرم بودن هوا، سرمای شدید، یخبندان، خشکسالی، عدم دسترسی به آب مناسب برای آبیاری است. گاهی ممکن است بارش باران شدید و تگرگ شدید، سلامت درختان باغ را به خطر بیندازد. در مواردی که برف شدید می بارد یا طوفان در کوهستان ها اتفاق می افتد، باز هم می تواند یک باغ را با خسارت های جبران ناپذیری روبرو کند.

به این ترتیب شاید سوال شما این باشد که چطور هم نهال های بادام را پرورش دهیم و هم از آنها در برابر این شرایط سخت محافظت کنیم؟

پاسخ شما در خرید سه تا از بهترین نهال های بادام نهفته است.

نهال هایی که مقاومت خوبی در برابر سرمای زمستانه، بارندگی زیاد و آب و هوای گرم و خشک دارند، این مشکل بالقوه را برطرف کرده‌اند. در ادامه درباره مشخصات و ویژگی های این سه نهال بادام با کیفیت برای شما صحبت خواهیم کرد.

۱- خرید نهال بادام دیمی

اولین گزینه مناسب برای خرید نهال بادام، تحت عنوان نهال بادام دیمی معرفی می شود. این درختان بادام مقاومت خوبی در برابر آب و هوای گرم و خشک دارند. حتی اگر میزان بارندگی منطقه باغ بادام شما در طول سال بسیار اندک باشد، باز هم نیاز آبی این نهال ها تا حدودی برطرف خواهد شد. همانطور که از نام این نهال بر می آید، بهترین روش آبیاری، حالت دیمی است اما با روش های آبیاری مدرن هم می‌توانید باغ بادام خود را آبیاری کنید.

متداول ترین ارقام نهال بادام دیمی برای خرید شامل نهال بادام آذر، نهال بادام تونو، نهال بادام فرانیس، نهال بادام مامایی و نهال بادام سوپرنوا می باشد. یکی از امتیازات خوب برای نهال بادام دیمی این است که از روش های غرقابی هم می توانید آنها را آبیاری کنید، بدون اینکه به درختان بادام آسیبی وارد شود. این در حالی است که سایر درختان ممکن است با آبیاری غرقابی دچار خفگی ریشه ها شوند.

از دیگر ویژگی‌های مثبت نهال بادام دیمی، مقاومت بالای آن ها در برابر آفت های درخت بادام و برخی بیماری ها است. البته لازم است خاطرنشان کنیم که این نهال های بادام عمر اقتصادی کمتری نسبت به سایر ارقام نهال بادام متداول دارند و بنابراین محصول دهی آنها کمتر است.

۲- خرید نهال بادام خوشه ای

دومین و بهترین گزینه برای توسعه باغ بادام و کسب درآمد، خرید نهال بادام خوشه ای می باشد. این نهال های بادام در هر شاخه قابلیت این را دارند که میوه های بادام را به صورت خوشه ای و بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ عدد پرورش دهند؛ پس می بینید که از هر درخت بادام بیشتر از آنچه که تصور می کنید می توانید بادام برداشت کنید. نهال بادام خوشه ای، پربارترین، پرفروش ترین و باکیفیت ترین نهال های بازار هستند.

تفاوتی نمی کند که شرایط آب و هوایی باغ شما چگونه است، ارقام مختلف نهال بادام خوشه ای برای کاشت در شرایط اقلیمی متفاوتی طراحی شده اند. مثلاً نهال بادام خوشه ای دیرگل، بهترین انتخاب برای مناطق سردسیر و کوهستانی است. نهال بادام خوشه ای پیوندی برای مناطق گرم و خشک و معتدل پیشنهاد می شود. تقسیم بندی این نوع نهال ها نیز مانند دسته بندی سری قبل شامل نهال بادام آذر، نهال بادام تونو، نهال بادام فرانیس، نهال بادام مامایی و نهال بادام سوپرنوا می باشد.

اگر به درآمدهای بالا از باغ بادام خود فکر می کنید و می خواهید با قیمت مناسب نهال بادام بخرید، بهترین گزینه پیش روی شما، همین نهال های بادام خوشه ای هستند.

۳- خرید نهال بادام کاغذی

در میان انواع ارقام نهال بادام باکیفیت، نام نهال بادام کاغذی خودنمایی می کند. ارقام نهال بادام کاغذی تنوع بیشتری نسبت به دو سری قبلی دارد. این طبقه بندی به صورت زیر می باشد:

  • نهال بادام نون پاریل
  • نهال بادام یلدا
  •  نهال بادام سوپرنوا
  •  نهال بادام منقا
  •  نهال بادام فرانیس
  •  نهال بادام شکوفه
  • نهال بادام ربیع
  • نهال بادام آذر

به شما اطمینان می دهیم اگر نهال بادام کاغذی را بخرید و تمام شرایط گفته شده را برای مراقبت از آنها فراهم کنید، بیشترین محصول را برداشت خواهید کرد. نهال بادام کاغذی، زود گل است؛ یعنی برای شرایط سردسیر و کوهستانی چندان مناسب نیست. اگر منطقه معتدل دارید یا دسترسی شما به منابع آبی محدود است، خرید نهال بادام کاغذی، بهترین انتخاب برای تان خواهد بود.

حداکثر باردهی این نوع ارقام درختان بادام در ۵ سالگی اتفاق می‌افتد. بادام کاغذی با یک فشار ساده دست، می شکند و مغز آن از پوسته جدا می شود. همین عامل موجب پرفروش بودن بادام ها شده است.

خرید نهال بادام شناسنامه دار از نهالستان پالیز

انتخاب شما برای خرید نهال بادام از هر ارقامی که در فوق به آنها اشاره کردیم، هر چیز که باشد، نهالستان پالیز به عنوان مرجع تولید و فروش نهال میوه، نیازتان را برآورده خواهد کرد. کافیست مشخص کنید کدام نوع نهال بادام خوشه ای، نهال بادام کاغذی و نهال بادام دیمی را نیاز دارید و می خواهید چند عدد سفارش دهید.

برای خرید عمده نهال بادام شناسنامه دار و ثبت سفارش می‌توانید به وبسایت نهالستان پالیز به آدرسhttps://paliznahal.ir/   مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ارتباط با مشاوران ما به صورت رایگان و همه روزه میتوانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر :آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه :آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn