تاریخ انتشار : شنبه 4 نوامبر 2023 - 0:13
کد خبر : 227334

چگونه چرخکاری بیاموزیم و به یک چرخکار ماهر تبدیل شویم؟

چگونه چرخکاری بیاموزیم و به یک چرخکار ماهر تبدیل شویم؟

چرخکاری یکی از مشاغل مهم در حوزه تولید پوشاک است. معمولا در تولیدی‌ها و کارگاه‌های لباس به تعدادی چرخکار نیاز است. برای استخدام شدن به عنوان چرخکار، افراد به مهارت‌های تخصصی خیاطی مانند الگو کشیدن و برش پارچه نیاز ندارند و صرفا باید بتوانند بخش‌های مختلف یک لباس را با کمک چرخ خیاطی به یکدیگر

استخدام چرخکار

چرخکاری یکی از مشاغل مهم در حوزه تولید پوشاک است. معمولا در تولیدی‌ها و کارگاه‌های لباس به تعدادی چرخکار نیاز است. برای استخدام شدن به عنوان چرخکار، افراد به مهارت‌های تخصصی خیاطی مانند الگو کشیدن و برش پارچه نیاز ندارند و صرفا باید بتوانند بخش‌های مختلف یک لباس را با کمک چرخ خیاطی به یکدیگر بدوزند. در ادامه بیشتر با این شغل آشنا خواهیم شد و سپس به سوال «چگونه چرخکار ماهر شویم؟» پاسخ می‌دهیم.

آشنایی با شغل چرخکاری

چرخکاری یکی از زیرشاخه‌های رشته خیاطی است. استخدام چرخکار در کارگاه خیاطی و تولیدی پوشاک صورت می‌گیرد. چرخکاران وظایفی همچون دوخت قسمت‌های برش‌ خورده لباس‌ها، بررسی وضعیت و انجام تنظیمات لازم روی چرخ خیاطی را برعهده دارند.

مسئولیت‌های چرخکار بسیار کمتر از یک خیاط حرفه ای است. در حالیکه خیاطان باید تمام اصول مربوط به اندازه‌گیری، کشیدن الگو، برش و دوخت را بلد باشند، کسی که به عنوان چرخکار استخدام می‌شود، تنها باید طرز کار با ماشین خیاطی و دوخت لباس‌ها را بداند.

برای مشاهده آگهی های استخدام چرخکار مجلسی دوز می‌توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

چگونه چرخکار شویم؟

در برخی از تولیدی‌ها یک چرخکار باید با چند ماشین صنعتی مختلف کار کند، در حالیکه در برخی دیگر، هر فرد بخش مشخصی از لباس را می‌دوزد. اغلب افرادی که سراغ حرفه چرخکاری می‌روند، کار در این حوزه را بصورت تجربی می‌آموزند. برای اینکه یک چرخکار راسته دوز یا زیگزال دوز موفق باشید، می‌توانید دوره‌های آموزش چرخکاری را پشت سر بگذارید و مدتی به عنوان دستیار کنار یک خیاط ماهر کار کنید.

همچنین، موقعیت‌های شغلی کارآموزی برای شغل چرخکاری و خیاطی وجود دارد. با ارسال رزومه برای این موقعیت‌ها، می‌توانید ضمن یادگیری اصول و روش کار، تجربه کاری خود را نیز افزایش بدهید. وقتی به اندازه کافی تجربه داشته باشید، می‌توانید سراغ کار در تولیدی‌های بزرگ‌تر و با شرایط بهتر بروید. فراموش نکنید که برای موفقیت در این حوزه، باید ساعات زیادی را صرف تمرین کنید و میزان دقت و توجه به جزئيات را در خود بالا ببرید.

مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز یک چرخکار ماهر

در ادامه مهم‌ترین مهارت‌ها و ویژگی‌های فردی برای یک چرخکار ماهر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دقت بالا

توجه به جزئیات و دقت بالا رمز موفقیت چرخکاران است. در تولیدی‌ها و کارگاه‌های خیاطی، افراد با سرعت بالایی کار می‌کنند. بنابراین دقت بالا باعث می‌شود کیفیت کار یک چرخکار بیشتر از سایر همکاران او باشد. علاوه بر این، احتمال وقوع خطا پایین‌تر می‌آید و این مسئله در درآمد نهایی چرخکار تأثیر مثبتی خواهد داشت.

صبر و تمرکز

حین دوخت لباس امکان دارد چالش‌ها و مشکلات مختلفی به وجود بیاید. یک چرخکار صبور می‌تواند بهترین راه حل را برای یک مشکل پیدا کند و با دقت و تمرکز بالای خود، اقدامات لازم را انجام بدهد. علاوه بر آن، تمرکز بالا باعث افزایش سرعت و صرفه‌جویی در زمان می‌شود. برای آن دسته از چرخکارها که بصورت پورسانتی کار می‌کنند و حقوق ثابت ندارند، این ویژگی‌ها سبب افزایش میزان کار و در نتیجه، افزایش میزان درآمد می‌شود.

مدیریت زمان

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، برخی از تولیدی‌های پوشاک حقوق ثابت برای چرخکاران در نظر می‌گیرند. اما بعضی دیگر، به تعداد لباس‌هایی که چرخکار در هر روز یا در طول هفته و ماه می‌دوزد، با او تسویه حساب می‌کنند. در چنین شرایطی، توانایی افراد در مدیریت زمان و افزایش میزان کار مفید خود، نقش مهمی در میزان درآمد آن‌ها خواهد داشت.

مهارت در کار با ماشین خیاطی

یک چرخکار تقریبا تمام مراحل کار خود را با ماشین خیاطی انجام می‌دهد. بنابراین، داشتن اطلاعات کامل درباره طرز کار این دستگاه، نقش مهمی در موفقیت او دارد. یک چرخکار باید با تمام تنظیمات مربوط به ماشین خیاطی آشنا باشد و بتواند کارهایی مانند تغییر سوزن را انجام بدهد.

دانستن دلیل وقوع برخی مشکلات و راه حل آن‌ها، مانند علت پاره شدن نخ حین دوخت لباس نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، آشنایی با اصول اولیه تعمیرات ماشین خیاطی نیز می‌تواند شانس افراد را در فرآیند استخدام بالا ببرد.

آشنایی با انواع پارچه

شناخت خصوصیات فیزیکی و ساختاری هر نوع پارچه باعث می‌شود دوخت آن برای چرخکار ساده‌تر باشد. از آنجایی که میزان ضخامت و برخی ویژگی‌های پارچه‌ها با هم متفاوت است، گاهی اوقات نیاز است تنظیمات ماشین با توجه به نوع پارچه تغییر کند. بنابراین، یک چرخکار ماهر باید به خوبی با انواع پارچه آشنا باشد.

توانایی کار در شرایط فیزیکی دشوار

یکی از سخت‌ترین ویژگی‌های کار به عنوان چرخکار، نشستن پشت چرخ خیاطی برای ساعات طولانی است. بسیاری از افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند، از درد گردن و کمر رنج می‌برند. بنابراین، افرادی که می‌خواهند شغل چرخکاری را دنبال کنند، باید توانایی نشستن پشت میز به مدت طولانی را داشته باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود، مانند ورزش روزانه و پوشیدن کفش‌های مناسب، شدت آسیب‌های فیزیکی مربوط به شغل چرخکاری را کاهش بدهند.

فرصت‌های شغلی و میزان درآمد چرخکاری

افراد علاقه‌مند به شغل خیاطی و چرخکاری می‌توانند در تولیدی‌ها و کارگاه‌های مختلف مشغول به کار شوند. موقعیت‌های شغلی متعددی برای چرخکاری، راسته دوزی، زیگزال‌دوزی و… وجود دارد. درآمد چرخکاری در سال ۱۴۰۲، با توجه به شهر محل زندگی و اندازه کارگاه خیاطی متفاوت است. اما معمولا حقوق دریافتی این شغل در بازه ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان قرار می‌گیرد. برخی از کارگاه‌ها ترجیح می‌دهند فقط نیروهای خانم استخدام کنند، در حالیکه در بسیاری از کارگاه‌های دیگر، جنسیت افراد معیار مهمی محسوب نمی‌شود و کارفرمایان به دنبال کارجویانی هستند که سابقه کار بیشتر و مهارت‌های بهتری دارند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی شغل چرخکاری پرداختیم و مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز برای موفقیت در آن را مورد بررسی قرار دادیم. شغل چرخکار شباهت‌هایی با شغل خیاط دارد، اما بطور کلی این دو شغل با یکدیگر متفاوت هستند. مسئولیت‌های یک خیاط بسیار بیشتر از یک چرخکار است. به همین دلیل، معمولا نیازمندی‌های لازم برای استخدام خیاط و چرخکار نیز با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. افرادی که به چرخکاری علاقه دارند، باید دقت بالایی داشته باشند و بتوانند با چرخ‌‌های خیاطی صنعتی کار کنند. آشنایی کامل با انواع چرخ خیاطی و تنظیمات آن‌ها و داشتن چند سال سابقه کار نیز شانس استخدام شدن افراد در این موقعیت شغلی را افزایش می‌دهد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها