تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مارس 2023 - 10:57
کد خبر : 217291

کناف کاری چیست؟

کناف کاری چیست؟

  یکی از موضوعات بسیار مهمی که در انواع ساخت‌وسازها موردتوجه قرار می‌گیرد، زیبایی سازه و بحث طراحی داخلی است. به شکلی که نوع معماری داخلی و دکوراسیون مورداستفاده در یک فضای ساخته‌شده، می‌تواند بیانگر هویت و نوع نگرش سازنده بنا باشد. یکی از متداول‌ترین روش‌هایی که برای دکوراسیون سازه مورداستفاده قرار می‌گیرد، کناف کاری

 

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در انواع ساخت‌وسازها موردتوجه قرار می‌گیرد، زیبایی سازه و بحث طراحی داخلی است. به شکلی که نوع معماری داخلی و دکوراسیون مورداستفاده در یک فضای ساخته‌شده، می‌تواند بیانگر هویت و نوع نگرش سازنده بنا باشد. یکی از متداول‌ترین روش‌هایی که برای دکوراسیون سازه مورداستفاده قرار می‌گیرد، کناف کاری است. در این مقاله به این سوال که: «کناف کاری چیست؟»، پاسخ می‌دهیم.

همچنین با معرفی مراحل اجرای کناف کاری،‌ به مقایسه کناف کاری و گچ کاری خواهیم پرداخت. اگر سوالاتی مانند «کناف کاری چیست؟»، «مراحل اجرای کناف کاری کدام است؟»، «مراحل اجرای سقف کاذب با ورق کناف چیست؟» و «مزایا و معایب کناف کاری چیست؟» موردتوجه شما هستند، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را حتما مطالعه کنید.

کناف کاری چیست؟

امروزه توجه به دکوراسیون داخلی و معماری فضا، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در ساخت بناهای مختلف موردتوجه قرار می‌گیرد. وجود طرح‌های زیبا و جذاب، می‌تواند به ایجاد فضایی دل‌نشین برای کار و زندگی کمک فراوانی نماید.

به همین دلیل استفاده از مصالحی که بتوانند به پیاده‌سازی چنین فضاهایی کمک نمایند، موردتوجه مهندسان و پیمانکاران ساختمان خواهد بود. به‌عنوان‌مثال چنانچه به نمای داخلی ساختمان‌های جدید توجه کرده باشید، احتمالا شاهد طرح‌های زیبایی در قسمت سقف طبقات بوده‌اید.

این طرح‌های زیبا و جذاب که دارای تنوع گسترده‌ای هستند، می‌توانند برای زیباسازی سقف تمام طبقات بنا مورداستفاده قرار گیرند. یکی از مصالحی که در ایجاد این طرح‌ها مورداستفاده قرارگرفته و کاربرد فراوانی در حوزه دکوراسیون داخلی دارد، سازه کناف یا ورق کناف است.

ورق کناف محصولی وارداتی است که در حوزه دکوراسیون و معماری داخلی مورداستفاده فراوان قرار می‌گیرد. ورق کناف را می‌توان صفحاتی گچی دانست که با یک روکش کاغذی، به شکل یکپارچه درآمده‌اند.

در حقیقت ورق کناف نوعی پوشش است که در ساخت‌‌وساز‌های خشک، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این مصالح را می‌توان به‌عنوان نسل جدیدی از گچ‌های مورداستفاده در دکوراسیون داخلی، معرفی نمود. جهت مشاهده آگهی‌های فوری کار کناف، می‌توانید همین‌الان روی لینک مورداشاره کلیک کنید.

معمولا یک کناف کار می‌تواند با استفاده از سازه کناف، طرح‌های موردنظر در معماری بنا را روی سقف و دیوارهای ساختمان اجرا نماید. به پیاده‌سازی گچ برگ کناف روی دیوارها و سقف طبقات، کناف کاری گفته می‌شود. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که: «گچ برگ چیست؟». برای یافتن پاسخ این سوال، بخش بعدی را حتما مطالعه کنید.

گچ برگ چیست؟ انواع گچ برگ کناف کدم‌اند؟

به‌منظور پوشش انواع دیوارها و دیوارهای پیش‌ساخته، از گچ برگ یا صفحات پوششی گچی استفاده می‌شود. گچ برگ‌ها تحت نام‌های تجاری مختلف به بازار عرضه می‌شوند. معروف‌ترین نام‌ تجاری شناخته‌شده در این زمینه، «کناف» نام دارد. به همین دلیل معمولا به‌جای عبارت گچ برگ، از واژه کناف استفاده می‌شود.

خوب است بدانید که کناف (Knauf) نام شرکتی آلمانی است که فعالیت خود را در صنعت ساختمان، از سال 1932 شروع کرده است. این شرکت هم‌اکنون دارای بیش از 18 هزار کارمند و نیروی کاری در سراسر جهان است. شرکت کناف برای اولین بار صفحات گچی پوششی یا گچ برگ را روانه بازار کرده است.

از کنار هم قرار گرفتن صفحات پوششی گچی مختلف یا ورق‌های کناف در کنار یکدیگر، ‌سقف کاذب ایجاد‌شده با کناف حاصل می‌شود. این صفحات گچی روکش‌دار، دارای کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان هستند.

به شکلی که علاوه بر استفاده از گچ برگ یا کناف در هنگام ساخت بنای جدید، می‌توان از انواع گچ برگ‌ها برای ترمیم و بازسازی سقف و دیوارهای ساختمان‌های قدیمی استفاده کرد. این در حالی است که استفاده از گچ برگ‌ها، می‌تواند به استفاده از نور در دکوراسیون داخلی کمک فراوانی نماید.

گچ برگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که معمولا با توجه به شرایط محیطی، مورداستفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل یکی از فاکتورهایی که برای تعیین قیمت کناف موردتوجه قرار دارد، نوع گچ برگ‌ مورداستفاده در دکوراسیون داخلی است. انواع گچ برگ عبارت‌اند از:

 • گچ برگ معمولی روکش‌دار
 • صفحات گچی مقاوم در برابر حرارت
 • گچ برگ مقاوم در برابر رطوبت
 • گچ برگ‌های مقاوم در برابر رطوبت و حرارت

مزایا و معایب کناف کاری چیست؟

یکی از موارد بسیار مهم در هنگام طراحی سازه‌های مختلف، وزن سازه است. به شکلی که طراحان و مهندسان عمران به‌خوبی می‌دانند که با افزایش وزن سازه، ضریب ایمنی سازه در برابر زلزله کاهش‌یافته و هزینه‌های ساخت‌وساز افزایش می‌یابد. به همین دلیل امروزه سبک‌سازی ساختمان، یکی از اصول موردتوجه در بحث طراحی و ساخت سازه‌های مختلف است.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به کاهش وزن سازه کمک فراوانی نماید، استفاده از مصالح مقاوم و سبک است. گچ برگ‌ها در کناف کاری جزء مصالح سبکی هستند که می‌توانند به افزایش ایمنی سازه کمک نمایند. ورق کناف به دلیل وزن کمتری که در مقایسه با دیوار گچی دارد، ایمنی بیشتری را در هنگام وقوع زلزله برای ساکنان ساختمان فراهم می‌کند.

همچنین اجرای دکوراسیون داخلی با استفاده از ورق کناف، به زمان کمتری در مقایسه با ساخت دیوار گچی نیاز دارد. بااین‌حال قیمت کناف و استفاده از نیروهای کاری که دوره آموزش کناف کاری را به شکل حرفه ای پشت سر گذاشته‌اند، می‌تواند جز عوامل محدودکننده در استفاده از ورق کناف باشد. در ادامه، برخی دیگر از مزایا و معایب کناف کاری آورده شده است.

مزایای استفاده از ورق کناف

اجرای سقف کاذب با استفاده از کناف کاری، دارای مزایای متعددی است. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

 • اجرای سقف کناف آسان‌تر است.
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • مقاومت در برابر حرارت و رطوبت
 • نصب راحت و سریع
 • امکان اجرای تأسیسات ساختمانی در محل اجرای کناف
 • ضخامت کمتر
 • تنوع زیاد
 • امکان نورپردازی گسترده و متنوع در دکوراسیون داخلی

معایب کناف کاری چیست؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام استفاده از ورق کناف موردتوجه پیمانکاران و مهندسان قرار گیرد، کیفیت مصالح مورداستفاده در کناف است. استفاده از مصالح باکیفیت پایین، می‌تواند موجب بروز مشکلات مختلف در سازه کناف شود. از دیگر معایب کناف کاری، می‌توان به عدم مقاومت در برابر ضربه و احتمال ترک‌خوردگی سازه کناف اشاره کرد.

شیوه‌های رایج در کناف کاری

کناف کاری یکی از مشاغلی است که نیاز به استخدام نیروی کار ماهر و حرفه ای دارد. همچنین به دلیل استفاده روزافزون از سازه کناف در دکوراسیون بناهای مختلف، درآمد کناف کاری می‌تواند موردتوجه کارجویان قرار گیرد.

نیروهای کاری کناف کار با استفاده از 4 روش‌ مختلف، مراحل کناف کاری را انجام داده و به اجرای کناف در ساختمان‌ها می‌پردازند. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که: «4 روش مختلف کناف کاری چیست؟». در ادامه، به معرفی هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

اجرای کناف کاری در بازسازی ساختمان‌های قدیمی

برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی، از روش «اجرای کناف در دیوارهای کاذب پوششی» استفاده می‌شود. این روش اجرای کناف معمولا با توجه به دو حالت «با سازه» و «بدون سازه»، مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال در حالت وجود سازه، گچ برگ‌ها به سازه فلزی متصل به دیوار زمینه وصل می‌شوند.

اجرای کناف کاری برای جداسازی فضا

یکی از مواردی که برای اجرای کناف کاری وجود دارد، جداسازی فضاهای داخلی ساختمان است. برای این منظور از روش «اجرای کناف در دیوار کاذب جداکننده» استفاده می‌شود. در این روش از صفحات پیش‌ساخته با جنس فولاد که به شکل حروف انگلیسی U و C هستند، برای ساخت دیوار کاذب استفاده می‌شود. در این حالت صفحات گچی با پیچ، به قاب‌های فولادی متصل خواهند شد.

اجرای کناف مشبک

یکی از محبوب‌ترین نوع کناف کاری، اجرای کناف مشبک در سقف کاذب است. در این روش، ورق کناف به‌وسیله‌ آویزهای مختلف به سقف متصل می‌شود.

اجرای کناف یکپارچه

ممکن است این سوال را مطرح نمایید که: «سریع‌ترین روش کناف کاری چیست؟». در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که روش اجرای کناف یکپارچه در سقف کاذب، به‌عنوان سریع‌ترین روش برای اجرای کناف کاری شناخته می‌شود. مراحل کناف کاری در این روش عبارت‌اند از:

 • انجام زیرسازی فولادی
 • نصف کناف روی زیرسازی انجام‌شده
 • بتونه‌کاری و درزگیری
 • از بین بردن ناهمواری‌ها روی ورق کناف
 • رنگ‌آمیزی

 جمع‌بندی

یکی از موارد موردتوجه در صنعت ساختمان، استفاده از مصالح نوین در ساخت‌وساز است. این مصالح به دلیل مزایای متعددی که دارند، معمولا مورد استقبال مهندسان و سازندگان بناهای مختلف قرار می‌گیرند. یکی از مصالح جدید که کاربرد فراوانی در حوزه طراحی داخلی و دکوراسیون دارد، کناف است. انعطاف‌پذیری بالا، نصب راحت و سرعت بالا در اجرای کناف، ازجمله مزایایی هستند که برای استفاده از سازه کناف موردتوجه قرار می‌گیرند.

بااین‌حال قیمت کناف و لزوم استفاده از نیروهای کار حرفه ای که دوره آموزش کناف را پشت سر گذاشته‌اند، جزء معایب استفاده از این نوع از مصالح است. در این مقاله ضمن ارائه پاسخ به این پرسش که: «کناف کاری چیست؟»، به بررسی مزایا و معایب کناف کاری پرداختیم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها